OPEC+ zostanie przedłużone

Oil/Bloomberg

Sygnatariusze porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy chcą, by obowiązywało ono dalej. Dzięki temu rynek czarnego złota zachowa stabilność.

„Nie myślę, by były przeszkody na drodze do przedłużenia porozumienia, gdy obserwujemy takie rynkowe warunki, jakie mamy teraz” – mówił Suheil al Mazrui minister energetyki ZEA w rozmowie z agencją Bloomberg.

 

CZYTAJ TAKŻE: Iran nie wystąpi z OPEC, chociaż traktują go jak wroga

 

Jego zdaniem nie ma obecnie żadnych trudności, które nie pozwoliłyby na osiągnięcie porozumienia, biorąc pod uwagę wysokie zapasy ropy w USA. Alians OPEC+ powinien zostać przedłużony „co najmniej do końca roku”. Decyzja zapadnie na spotkaniu sygnatariuszy na początku lipca.
Mazrui spodziewa się stabilnego popytu na ropę w tym roku. Sytuacja jeszcze bardziej się poprawi, jeżeli USA i Chiny osiągną konsensus w sprawach handlu. „Różnice w sprawach handlu między tymi krajami mogą złagodzić popyt, ale nie spowodują znacznego jego spowolnienia” – dodał minister.

 

A pumpjack is silhouetted as it operates in Baku, Azerbaijan/Bloomberg

 

We wtorek Aleksandr Nowak rosyjski minister energetyki poinformował, że planuje w końcu czerwca spotkać się ze swoim odpowiednikiem z Arabii Saudyjskiej, by porozmawiać o przyszłości OPEC+ na tle obecnej sytuacji rynkowej. Rosja nie jest przeciwna przedłużeniu porozumienia OPEC+.
Obowiązuje ono od listopada 2016 r, kiedy to kartel eksporterów OPEC i kraje spoza organizacji w tym Rosja zgodziły się ograniczyć wydobycie o 1,8 mln baryłek dziennie od poziomu z października 2016.

 

CZYTAJ TAKŻE: OPEC zwalnia pompy, cała nadzieja w USA

W czerwcu 2018 r gdy ceny ropy szybko rosły, a rynek oczekiwał wzmocnienia amerykańskich sankcji wobec Iranu, OPEC+ liczący już 32 sygnatariuszy, zdecydował o zwiększeniu pompowania o 1 mln baryłek dziennie.
Jednak po tym jak USA wyłączyły na pół roku spod zakazu importu z Iranu osiem państw w tym tak dużych odbiorców jak Chiny czy Indie, OPEC+ wrócił do ograniczonego wydobycia. W I półroczu tego roku redukcja wyniosła 1,2 mln baryłek dziennie od poziomu z października 2018 r.
Na początku maja skończyły się amerykańskie wyłączenia spod sankcji, dlatego najbliższe posiedzenie OPEC+ musi zdecydować o dalszej polityce aliansu. Posiedzenie zaplanowane jest na 2-4 lipca.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja: rewolucja w kopalinach

Rosja chce dopuścić zagraniczne firmy do samodzielnej pracy na strategicznych złożach surowcowych. Warunek jest ...

Jesteśmy skazani na import prądu

W pierwszym półroczu więcej energii wpłynęło do Polski, niż wypłynęło z kraju. Ten trend ...

USA na gazowej prostej

Stany Zjednoczone znów są eksporterem gazu netto. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w ...

Pływające elektrownie wiatrowe w Portugalii

U wybrzeży Portugalii powstanie druga w Europie instalacja pływających elektrowni wiatrowych. Francuska Engie (dawniej ...

PGE zaczyna ekspansję w lokalnym ciepłownictwie

Polska Grupa Energetyczna poinformowała w poniedziałek o podpisaniu pierwszych dwóch listów intencyjnych ws. inwestycji ...

Ropa potaniała o 40 proc., paliwa – znacznie mniej

Ubiegły rok był drugim z rzędu, w którym ceny kluczowych dla polskiej gospodarki produktów ...