Unimot ma nową koncesję

Bloomberg

Dzięki nowemu pozwoleniu spółka może handlować paliwami z zagranicą przez kolejne dwa lata. Aby je otrzymać musiała udzielić kaucji gwarancyjnej w kwocie 10 mln zł.

Unimot ponownie otrzymał do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki koncesję na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą. Nowe pozwolenie będzie ważne od stycznia 2017 r do stycznia 2019 r. Dzięki pozyskanej koncesji spółka może nadal prowadzić handel z zagranicznymi firmami w zakresie obrotu olejem napędowym, biopaliwami oraz gazem. Warunkiem jej uzyskania było m.in. złożenie tzw. kaucji gwarancyjnej, czyli zabezpieczenia majątkowego w kwocie 10 mln zł. Kaucja zabezpiecza m.in.: opłaty z tytułu posiadania koncesji, opłatę zapasową, ewentualnie kary wynikające z niezrealizowania tzw. narodowego celu wskaźnikowego, czy wprowadzania do obrotu paliw ciekłych, które nie spełniają norm jakościowych. Kaucja jest także zabezpieczeniem zobowiązań podatkowych oraz odsetek za zwłokę w zapłacie tych należności.

– Spółka od wielu lat spełnia wszelkie wymogi formalne związane z uzyskaniem tego rodzaju koncesji, dlatego też zachowuje ciągłość w prowadzeniu działalności w zakresie obrotu paliwami z podmiotami zagranicznymi. Dwuletni okres obowiązywania koncesji wynika z faktu, iż spółka wybiera najbardziej optymalny model finansowania zabezpieczenia majątkowego – mówi cytowany w komunikacie prasowym Robert Brzozowski, prezes Unimotu.

Unimot specjalizuje się w handlu: olejem napędowym, biopaliwami, gazem LPG i LNG oraz energią elektryczną. Ich odbiorcami są klienci hurtowi i indywidualni. Od 2012 r. spółka jest notowana na NewConnect. Pod koniec stycznia firma złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny. Chce pozyskać pieniądze na dalszy rozwój oraz przenieść notowania akcji na rynek główny GPW.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trump uwolni energetykę z kajdan

Nowa administracja USA zamierza skończyć z blokowaniem wielkich projektów naftowych. Na efekty tej zmiany ...

CTG buduje globalne imperium. Kupuje i w Polsce

Należąca do chińskich władz grupa China Three Gorges (CTG) inwestuje w sektor energii odnawialnej, ...

Rosja bez zaproszenia OPEC

Moskwa przyznaje, że dotąd nie otrzymała zaproszenia na spotkanie kartelu naftowego w przyszłą środę ...

Arabia Saudyjska planuje podwyżkę cen benzyny

Rząd Arabii Saudyjskiej rozważa ostrą podwyżkę cen benzyny i paliwa lotniczego na rynku krajowym ...

Czym Rosja może zamienić ropę i gaz?

Jeden z największych na świecie eksporterów surowców energetycznych nie ma wyjścia i musi gwałtownie ...

Benzynowy szok w Wenezueli

Od poniedziałku na wenezuelskich stacjach benzynowych mają obowiązywać ceny rynkowe. Ale nikt nie wie ...