Akcje Rosnieft dla Indii i Chin

Bloomberg

Moskwa chce dostać 11 mld dol. za blisko jedną piątą największego swojego koncernu naftowego.

Rosyjskie władze przygotowują się do prywatyzacji 19,5 proc. akcji Rosnieft, a kupujący maja pochodzić z Indii i Chin, dowiedziała się agencja Bloomberg. Przedstawiciele obu państw publicznie wyrazili zainteresowanie zakupem.

Hinduski Oil & Natural Gas Corp. (ONGC) i chiński China National Petroleum Corp. (CNPC) nie wykluczają wspólnego zakupu części Rosneft, choć bardziej ku temu skłonni cą Hindusi. Chińczycy już w kwietniu i maju deklarowali zainteresowanie pakietem, ale ich warunek to udział w zarządzaniu koncernem.

Chiny w ostatniej dekadzie udzielił Rosnieft i innym rosyjskim koncernom (m.in. Transneft) ogromnych kredytów i przedpłat za kupowaną ropę na w sumie ponad 100 mld dol. i teraz chce mieć wpływ na zarządzanie aktywami, które wspiera.

Co do Indii to dotąd rosyjska ropa była na subkontynencie nieobecna. Jednak to się zmienia. W maju Rosnieft sprzedał ONGC 15 proc. w złożu Wankor na Syberii. Kolejne 23,9 proc. kupią inne hinduskie firmy- Oil India Ltd., Indian Oil Corp. i Bharat Petro Resources Ltd. Sprzedaż pakietu Rosniefti ma się odbyć w tym roku i Kreml spodziewa się rekordowego wpływu – ok. 11 mld dol.

Obecnie największym akcjonariuszem Rosnieft po skarbie państwa, który ma 69,5 proc., jest koncern BP z 19,75 proc.

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen mniej inwestuje

Koncern na razie nie planuje istotnych zakupów złóż ropy i gazu. Co będzie dalej, ...

Rekordowe wydobycie ropy przez państwa OPEC

Czternaście państw OPEC wydobywa rekordowo dużo ropy naftowej – wynika z danych Międzynarodowej Agencji ...

Minister energii liczy na gaz z węgla

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ma nadzieję, że Enea zrealizuje pilotażowy projekt budowy elektrowni opalanej ...

Powietrze może być czyste

Gdyby regionalne plany działań naprawczych respektowano, smog od wielu lat byłby tylko wspomnieniem. Smog ...

Nowi wiceministrowie energii

Michał Kurtyka, Andrzej Piotrowski i Wojciech Kowalczyk zostali powołani na stanowiska wiceministrów energii. Kurtyka ...

Gazprom rozbuduje Gazociąg Północny

Koncern podpisał umowę spółki, która zajmie się budową Nord Stream 2. Wejdą do niej ...