Japonia poszuka ropy i gazu na szelfie

Bloomberg

Jeżeli Japończycy zrealizują swoje nowe plany i znajdą własne złoża ropy i gazu, globalny rynek surowcowy może czekać wstrząs.

Japonia chce skupić się na poszukiwaniach własnych surowców energetycznych. Rząd jest gotowy przeznaczyć na to odpowiednik 190 mln dolarów. Dziś kraj jest zależny od eksportu surowców. Jest największym importerem LNG (ok. 85 mln ton rocznie) i znaczącym ropy naftowej.

Nowy program rządu będzie wspierać poszukiwania nowych, własnych źródeł ropy i gazu na podmorskim szelfie Japonii. Szczegółowy plan poszukiwań będzie gotów do stycznia 2017 r. Wiadomo już, że znajdzie się w nim przebadanie złóż hydratu metanu, z którego Japończycy potrafią wyprodukować gaz. Złoża znajdują się na szelfie w okolicach wyspy Hokkaido, na powierzchni 20 tys. km kw.

Ropy i gazu będą też szukać tak państwowe jak i prywatne firmy w innej części szelfu na powierzchni 43 tys. km kw, podały japońskie media. W 2013 r podobne prace poszukiwawcze i wiertnicze w poszukiwaniu hydratu metanu prowadziły koncerny – państwowy Japan Oil, Gas and Metals National Corporation (Jogmec) oraz konsorcjum 11 firm prywatnych Japan Methane Hydrate (JMH).

Pozwoliło to na produkcję 120 tys. m3 gazu ze znalezionego hydratu. Jednak był to niewielki efekt jak na 10 lat drogich prac poszukiwawczych.

Teraz rząd obiecuje zainwestować w poszukiwania 20 mld (190 mln dol.) jenów z budżetu.

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen przejął FX Energy

Płocki koncern kupił w wezwaniu 67,3 proc. udziałów w firmie specjalizującej się w poszukiwaniach ...

Więcej zmian sprzedawcy prądu

W grudniu 2015 r. sprzedawcę prądu zmieniło ponad 13,34 tys. odbiorców indywidualnych – wynika ...

Energa z niższym zyskiem

Energa w I półroczu osiągnęła 5,4 mld zł przychodów. To o 3 proc. więcej ...

Życie to sztuka wyboru

Świat staje przed potężnym wyzwaniem powstrzymania negatywnych skutków dla środowiska, jakie niesie ze sobą ...

Statoil znika, pojawia się Equinor

Największy koncern Norwegii chce zmienić swoją nazwę. Dlaczego? Bo świat się zmienia… Rada dyrektorów ...

Węgiel zdrożeje nawet o kilkadziesiąt procent

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Unimot wybronił się wynikami Notowania importera ...