Naftowe podchody do zamrażarki

Bloomberg

Wszystkie rosyjskie koncerny poparły przedłużenie porozumienia z OPEC o zamrożeniu wydobycia ropy. Ale to Rosjanie najmniej przestrzegają obwiązującej umowy.

– Spotkaliśmy się z szefami naszych koncernów paliwowych i wszyscy poparli przedłużenie porozumienia o zamrożeniu wydobycia – poinformował Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji.

Wczoraj spotkał się on ze swoim odpowiednikiem z Arabii Saudyjskiej. Ustalono, że Rosja i Arabia podczas spotkania w Wiedniu 23-24 maja zaproponują krajom OPEC oraz tym które podpisały porozumienie z 30 listopada (m.in. Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan) przedłużenie zamrożenia wydobycia do 1 kwietnia 2018 r. Nowak dodał, że do umowy mogą przystąpić nowi chętni – 3-4 kraje.

Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podała dziś jak w kwietniu wyglądała realizacja wiedeńskiego porozumienia przez poszczególnych sygnatariuszy. Po raz kolejny Rosja nie wykonała ustaleń i pompowała więcej aniżeli mogła. W kwietniu Rosja wykonała porozumienie jedynie w 77 procentach, podczas kiedy OPEC w 96 proc. (w marcu w 100 proc.).

Rosneft zmniejszył pompowanie o 3 proc., Lukoil o 1,9 proc., Gazprom nieft o 1,5 proc., Surgutnieftiegaz o 2 proc. a Tatnieft o 3,2 proc.

– Pomimo spadku wydobycia w ostatnim czasie, łączne wydobycie ropy w Rosji było większe o 173 tys. baryłek dziennie aniżeli rok wcześniej – podkreśla IEA.

OPEC zwiększył pompowanie o 65 tys bd w porównaniu z marcem. Realizacja porozumienia z Wiednia wyniosła 96 proc.; w marcu było to 100 proc.. Wpływ na wzrost wydobycia miały Nigeria i Arabia Saudyjska, które je zwiększyły, podczas kiedy pompowanie znacząco spadło w Libii i Iranie.

Mogą Ci się również spodobać

Sułtan sięga po irański gaz

Gazociąg z Iranu do Omanu mogą zbudować zachodnie koncerny i… Gazprom. Iran i Sułtanat ...

Ambitne plany redukcji CO2 uderzą w koncerny motoryzacyjne

Koncerny motoryzacyjne w UE bronią się przed zbyt ambitnymi celami redukcji emisji CO2. Straszą ...

From industry straight to radiators

Heat generated from production can be used for heating houses. Efficient use of waste ...

Rynek nie wierzy kartelowi

Za baryłkę Brenta znów trzeba zapłacić mniej, niż 50 dol. To efekt niepewności, czy ...

Zmiany prawa dla ekoelektrowni. Możliwe roszady w resorcie

Fotel może stracić wiceminister energii nadzorujący departament energii odnawialnej. Przyczyną jest rosnące zamieszanie wokół ...

Wielka reorganizacja w Enerdze

Do 13 z 44 zmniejszy się docelowo liczba spółek zależnych w grupie Energa. Dzięki ...