Naftowe podchody do zamrażarki

Bloomberg

Wszystkie rosyjskie koncerny poparły przedłużenie porozumienia z OPEC o zamrożeniu wydobycia ropy. Ale to Rosjanie najmniej przestrzegają obwiązującej umowy.

– Spotkaliśmy się z szefami naszych koncernów paliwowych i wszyscy poparli przedłużenie porozumienia o zamrożeniu wydobycia – poinformował Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji.

Wczoraj spotkał się on ze swoim odpowiednikiem z Arabii Saudyjskiej. Ustalono, że Rosja i Arabia podczas spotkania w Wiedniu 23-24 maja zaproponują krajom OPEC oraz tym które podpisały porozumienie z 30 listopada (m.in. Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan) przedłużenie zamrożenia wydobycia do 1 kwietnia 2018 r. Nowak dodał, że do umowy mogą przystąpić nowi chętni – 3-4 kraje.

Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podała dziś jak w kwietniu wyglądała realizacja wiedeńskiego porozumienia przez poszczególnych sygnatariuszy. Po raz kolejny Rosja nie wykonała ustaleń i pompowała więcej aniżeli mogła. W kwietniu Rosja wykonała porozumienie jedynie w 77 procentach, podczas kiedy OPEC w 96 proc. (w marcu w 100 proc.).

Rosneft zmniejszył pompowanie o 3 proc., Lukoil o 1,9 proc., Gazprom nieft o 1,5 proc., Surgutnieftiegaz o 2 proc. a Tatnieft o 3,2 proc.

– Pomimo spadku wydobycia w ostatnim czasie, łączne wydobycie ropy w Rosji było większe o 173 tys. baryłek dziennie aniżeli rok wcześniej – podkreśla IEA.

OPEC zwiększył pompowanie o 65 tys bd w porównaniu z marcem. Realizacja porozumienia z Wiednia wyniosła 96 proc.; w marcu było to 100 proc.. Wpływ na wzrost wydobycia miały Nigeria i Arabia Saudyjska, które je zwiększyły, podczas kiedy pompowanie znacząco spadło w Libii i Iranie.

Mogą Ci się również spodobać

Adamów na sprzedaż, węgiel brunatny w odwrocie

W ramach przeglądu opcji strategicznych rozważana jest sprzedaż aktywów związanych z kopalnią i elektrownią ...

PGE nie podniesie cen klientom EDF

Spółka PGE, która w piątek zawarła warunkową umowę na zakup od francuskiego EDF ośmiu ...

Z ministra prezes, transferów przybywa

Ministerstwa stały się trampoliną do lepiej płatnych posad w biznesie kontrolowanym przez państwo. Możliwy ...

Przydomowe ładowanie aut na prąd

Według PSPA nie będzie miliona aut elektrycznych w Polsce bez możliwości wygodnego ich ładowania. ...

Amazon otworzył swoją największą farmę wiatrową

Prezes Amazona, Jeff Bezos dokonał w tym tygodniu uroczystego otwarcia największej farmy wiatrowej należącej ...

Ekologia procentuje w energetyce

Grupa Energa ogłosiła, że trzy kwartały 2015 roku przyniosły przychody 8 mld zł oraz ...