PKN Orlen kontra zakaz handlu w niedzielę

Fotorzepa/Malgorzata Pstrągowska

Największa polska spółka nie zgadza się z projektem NSZZ Solidarność i apeluje o wyłączenie stacji paliw z projektu ustawy.

W liście skierowanym do minister Elżbiety Rafalskiej PKN Orlen zwraca uwagę, że przyjęcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele w obecnym kształcie oznaczać będzie konieczność zamknięcia 52 proc. stacji przy autostradach i drogach ekspresowych i 37 proc. pozostałych.

Projekt NSZZ Solidarność dopuszcza pracę stacji benzynowych w niedzielę, ale tylko jeśli ich powierzchnia handlowa nie przekracza 80 mkw. Tymczasem, jak podaje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, 75 proc. stacji przekracza ten pułap.

– Wejście w życie regulacji w projektowanym kształcie spowoduje więc realne trudności w zakupie paliwa w niedzielę – napisał Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen. – Dla zachowania spójności w systemie obowiązującego prawa zasadne byłoby wprowadzenie wyłączenia dla stacji paliw w ramach procedowanego aktualnie projektu – dodał. PKN Orlen ma ok 1,8 tys. stacji na 6,7 tys. działających w Polsce.

Rząd w marcu wskazał na konieczność dalszych prac nad projektem, nie zgodził się na pomysł objęcia zakazem sklepów internetowych. Jednak projektu nie skrytykował, wskazując, że pracę w niedziele powinno się uregulować.

– Teraz jest w szachu pomiędzy największą spółką i płatnikiem podatków a pomysłami związków zawodowych – przyznaje prezes jednej z sieci handlowych.

Projekt przesłany został do Sejmu w marcu 2016 r., później związek zebrał pod nim ponad 500 tys. podpisów. Od miesięcy tkwi w komisjach. Według handlowców wprowadzenie zakazu oznaczać będzie dla branży ok. 10 mld zł obrotów rocznie mniej, a budżet w sumie straci na ustawie ok. 2 mld zł.

Mogą Ci się również spodobać

G7 wspiera energetykę Ukrainy

Siedem najsilniejszych gospodarek świata będzie inwestować w reformowanie ukraińskiej energetyki. Ministrowie energetyki grupy G7 ...

Szybka jazda na plasterku słoniny

Fińskie innowacyjne paliwo pozwala ograniczyć aż o 90 procent emisje gazów cieplarnianych, w porównaniu ...

Redukcja emisji może być szansą dla polskiej gospodarki

Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej nie jest programem ekologicznym lecz gospodarczym, a transformacja polskiej ...

Australijczycy zostali z niczym na lubelskim złożu

Ostatnia decyzja sądu oznacza, że Bogdanka ma otwartą drogę do uzyskania koncesji na wydobycie ...

PGE reaktywuje projekt budowy farm słonecznych

Łączna moc takich elektrowni mogłaby sięgnąć nawet 100 MW – ustaliła „Rzeczpospolita”. Choć o ...

Bułgarzy pozwali Gazprom

Pomimo obowiązującego długoletniego kontraktu, Gazprom przestał dostarczać gaz bułgarskiej firmie. Bułgarzy poszli do sądu. ...