PKN Orlen kontra zakaz handlu w niedzielę

Fotorzepa/Malgorzata Pstrągowska

Największa polska spółka nie zgadza się z projektem NSZZ Solidarność i apeluje o wyłączenie stacji paliw z projektu ustawy.

W liście skierowanym do minister Elżbiety Rafalskiej PKN Orlen zwraca uwagę, że przyjęcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele w obecnym kształcie oznaczać będzie konieczność zamknięcia 52 proc. stacji przy autostradach i drogach ekspresowych i 37 proc. pozostałych.

Projekt NSZZ Solidarność dopuszcza pracę stacji benzynowych w niedzielę, ale tylko jeśli ich powierzchnia handlowa nie przekracza 80 mkw. Tymczasem, jak podaje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, 75 proc. stacji przekracza ten pułap.

– Wejście w życie regulacji w projektowanym kształcie spowoduje więc realne trudności w zakupie paliwa w niedzielę – napisał Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen. – Dla zachowania spójności w systemie obowiązującego prawa zasadne byłoby wprowadzenie wyłączenia dla stacji paliw w ramach procedowanego aktualnie projektu – dodał. PKN Orlen ma ok 1,8 tys. stacji na 6,7 tys. działających w Polsce.

Rząd w marcu wskazał na konieczność dalszych prac nad projektem, nie zgodził się na pomysł objęcia zakazem sklepów internetowych. Jednak projektu nie skrytykował, wskazując, że pracę w niedziele powinno się uregulować.

– Teraz jest w szachu pomiędzy największą spółką i płatnikiem podatków a pomysłami związków zawodowych – przyznaje prezes jednej z sieci handlowych.

Projekt przesłany został do Sejmu w marcu 2016 r., później związek zebrał pod nim ponad 500 tys. podpisów. Od miesięcy tkwi w komisjach. Według handlowców wprowadzenie zakazu oznaczać będzie dla branży ok. 10 mld zł obrotów rocznie mniej, a budżet w sumie straci na ustawie ok. 2 mld zł.

Mogą Ci się również spodobać

Czeka nas głęboka redukcja emisji CO2

Polska będzie musiała obniżyć emisję dwutlenku węgla poza przemysłem nawet o 24 proc. do ...

Ruszyła budowa Baltic connector

Gazociąg po dnie Bałtyku połączy Estonię i Finlandię. Dzięki temu zmniejszy się zależność obu ...

Nikt nie wierzy w drogą ropę

Sami przedstawiciele OPEC zdyskredytowali swoją politykę. Najbardziej wiarygodny z nich, Saudyjczyk Ali al-Naimi, powiedział, ...

Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe

Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe – zapowiedział w piątek w Sejmie minister ...

Europosłowie o Nord Stream 2

Plan budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream z Rosji będzie jednym z głównych tematów ...

Rosja zadowolona z decyzji OPEC, ale nie ograniczy produkcji ropy

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak nazwał w czwartek wstępne porozumienie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę ...