Niższe marże w Lotosie i Orlenie

Bloomberg

Gdański koncern zanotował nieznaczny spadek marzy rafineryjnej. W płockiej grupie niepokojące mogą być spadki marzy petrochemicznej.

W styczniu Grupa Lotos zanotowała 7,03 USD marży rafineryjnej na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. To wartość jedynie nieco niższa od osiągniętej w grudniu (wyniosła wówczas 7,15 USD), jak i w styczniu ubiegłego roku (7,25 USD).

Nieco inaczej sytuacja wyglądała w PKN Orlen. Koncern zanotował w styczniu 5 USD marży rafineryjnej na każdej baryłce przerobionej ropy. W stosunku do grudnia była nieznacznie wyższa, gdyż wówczas sięgała 4,9 USD. Z kolei w odniesieniu do stycznia ubiegłego roku okazała się znacznie słabsza. W tym czasie wynosiła 6,6 USD. Porównując marże rafineryjne Grupy Lotos i PKN Orlen trzeba pamiętać, że w przypadku tego pierwszego koncernu zawierają już one dyferencjał Brent/Ural, czyli różnicę w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i rosyjską, którą głównie przetwarzają polskie rafinerie.

Płocka grupa dyferencjał Brent/Ural prezentuje jako osobną pozycję. Niestety jego zmiany nie były korzystne dla firmy. W styczniu dyferencjał wyniósł 2 USD na każdej baryłce, podczas gdy miesiąc wcześniej sięgał 2,1 USD, a rok temu nawet 2,9 USD.

Istotnie spadła również marża petrochemiczna, która ostatecznie wyniosła 855 euro na każdej tonie wytworzonych produktów. Dla porównania w grudniu sięgała 862 euro, a rok wcześniej aż 1050 euro.

Opublikowane wczoraj dane makroekonomiczne przez Grupę Lotos i dziś przed południem przez PKN Orlen nie mają istotnego wpływu na notowania akcji obu koncernów. Ich kursy są zbliżone do odnotowanych podczas środowego zamknięcia.

Mogą Ci się również spodobać

Azerski gaz wchodzi do gry

Gaz z Azerbejdżanu zmieni energetyczną mapę Europy. Azerowie mają w zapasie 2,6 bln m3 ...

Szwajcarzy zbudują Turecki Potok

Gazprom podpisał kontrakt na położenie pierwszej nitki gazociągu do Turcji na dnie Morza Czarnego. ...

OPEC zaprasza Rosję, Iran jest przeciw

Coraz bardziej prawdopodobna jest stała transformacja OPEC w OPEC+. Sprzeciwia jej się zdecydowanie Iran. ...

Cały gazoport dla PGNiG

Spółka zarezerwowała 35 proc. dodatkowych mocy regazyfikacyjnych terminalu w Świnoujściu. Pozostałe 65 proc. zdolności ...

Chiny w europejskiej atomówce

Po raz pierwszy w historii Chiny dostarczyły do Europy swoje urządzenia dla energetyki jądrowej. ...

Powstają nowe grupy zakupowe na rynku gazu

Duże kontrakty, ogłaszane wspólnie przez wielu potencjalnych nabywców, starają się pozyskać m.in. Tauron, PGE, ...