Niższe marże w Lotosie i Orlenie

Bloomberg

Gdański koncern zanotował nieznaczny spadek marzy rafineryjnej. W płockiej grupie niepokojące mogą być spadki marzy petrochemicznej.

W styczniu Grupa Lotos zanotowała 7,03 USD marży rafineryjnej na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. To wartość jedynie nieco niższa od osiągniętej w grudniu (wyniosła wówczas 7,15 USD), jak i w styczniu ubiegłego roku (7,25 USD).

Nieco inaczej sytuacja wyglądała w PKN Orlen. Koncern zanotował w styczniu 5 USD marży rafineryjnej na każdej baryłce przerobionej ropy. W stosunku do grudnia była nieznacznie wyższa, gdyż wówczas sięgała 4,9 USD. Z kolei w odniesieniu do stycznia ubiegłego roku okazała się znacznie słabsza. W tym czasie wynosiła 6,6 USD. Porównując marże rafineryjne Grupy Lotos i PKN Orlen trzeba pamiętać, że w przypadku tego pierwszego koncernu zawierają już one dyferencjał Brent/Ural, czyli różnicę w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i rosyjską, którą głównie przetwarzają polskie rafinerie.

Płocka grupa dyferencjał Brent/Ural prezentuje jako osobną pozycję. Niestety jego zmiany nie były korzystne dla firmy. W styczniu dyferencjał wyniósł 2 USD na każdej baryłce, podczas gdy miesiąc wcześniej sięgał 2,1 USD, a rok temu nawet 2,9 USD.

Istotnie spadła również marża petrochemiczna, która ostatecznie wyniosła 855 euro na każdej tonie wytworzonych produktów. Dla porównania w grudniu sięgała 862 euro, a rok wcześniej aż 1050 euro.

Opublikowane wczoraj dane makroekonomiczne przez Grupę Lotos i dziś przed południem przez PKN Orlen nie mają istotnego wpływu na notowania akcji obu koncernów. Ich kursy są zbliżone do odnotowanych podczas środowego zamknięcia.

Mogą Ci się również spodobać

Lotos kupił irańską ropę

Super tankowiec The Atlantis został załadowany ropą dla polskiej Grupy Lotos, poinformowali Irańczycy. Statek ...

Rosjanie przejmą amerykański koncern naftowy?

Mający siedzibę w Houston koncern może wkrótce trafić w ręce Rosneftu za wenezuelskie długi. ...

Serinus zwiększył wydobycie

W trzecim kwartale dzienna produkcja ropy i gazu realizowana przez spółkę na posiadanych koncesjach ...

Bruksela pogrozi paluszkiem Gazpromowi

Rosyjski koncern prawdopodobnie uniknie kary za monopolistyczne praktyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Po pięciu latach ...

Japonia poszuka ropy i gazu na szelfie

Jeżeli Japończycy zrealizują swoje nowe plany i znajdą własne złoża ropy i gazu, globalny ...

JSW traci mocno na wartości

Przedstawiciele JSW zapewniali, że sytuacja ArcelorMittal Poland nie wypłynie znacząco na działalność firmy. Inwestorzy ...