Niższe marże w Lotosie i Orlenie

Bloomberg

Gdański koncern zanotował nieznaczny spadek marzy rafineryjnej. W płockiej grupie niepokojące mogą być spadki marzy petrochemicznej.

W styczniu Grupa Lotos zanotowała 7,03 USD marży rafineryjnej na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. To wartość jedynie nieco niższa od osiągniętej w grudniu (wyniosła wówczas 7,15 USD), jak i w styczniu ubiegłego roku (7,25 USD).

Nieco inaczej sytuacja wyglądała w PKN Orlen. Koncern zanotował w styczniu 5 USD marży rafineryjnej na każdej baryłce przerobionej ropy. W stosunku do grudnia była nieznacznie wyższa, gdyż wówczas sięgała 4,9 USD. Z kolei w odniesieniu do stycznia ubiegłego roku okazała się znacznie słabsza. W tym czasie wynosiła 6,6 USD. Porównując marże rafineryjne Grupy Lotos i PKN Orlen trzeba pamiętać, że w przypadku tego pierwszego koncernu zawierają już one dyferencjał Brent/Ural, czyli różnicę w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i rosyjską, którą głównie przetwarzają polskie rafinerie.

Płocka grupa dyferencjał Brent/Ural prezentuje jako osobną pozycję. Niestety jego zmiany nie były korzystne dla firmy. W styczniu dyferencjał wyniósł 2 USD na każdej baryłce, podczas gdy miesiąc wcześniej sięgał 2,1 USD, a rok temu nawet 2,9 USD.

Istotnie spadła również marża petrochemiczna, która ostatecznie wyniosła 855 euro na każdej tonie wytworzonych produktów. Dla porównania w grudniu sięgała 862 euro, a rok wcześniej aż 1050 euro.

Opublikowane wczoraj dane makroekonomiczne przez Grupę Lotos i dziś przed południem przez PKN Orlen nie mają istotnego wpływu na notowania akcji obu koncernów. Ich kursy są zbliżone do odnotowanych podczas środowego zamknięcia.

Mogą Ci się również spodobać

Dania wstrzymuje Nord Stream 2

Gotowa jest alternatywna trasa gazociągu Nord Stream 2, która omija Danię. Ma być dłuższa ...

Za brudne powietrze płacisz nie tylko zdrowiem

Choroby i zgony wywołane smogiem kosztują 102 mld dol. rocznie. Polskie miasta są w ...

Rekordowe wydobycie ropy przez państwa OPEC

Czternaście państw OPEC wydobywa rekordowo dużo ropy naftowej – wynika z danych Międzynarodowej Agencji ...

Tauron chce zaoszczędzić 1,2 mld zł

Katowicki koncern prowadzi zaawansowane prace nad opracowaniem kolejnego planu oszczędnościowego na lata 2016-2018. – ...

Litwa chce wspólnego rynku mocy

Jesteśmy importerem energii, zależy nam więc na zwiększeniu mocy łączników, głównie z Polską. Ale ...

Gazprom potrzebuje coraz więcej

Po półtora roku gazowy gigant z Rosji wraca na międzynarodowy rynek kapitałowy. Chce pożyczyć ...