Kto manipuluje ceną ropy?

Bloomberg

To nie my – twierdzi Arabia Saudyjska, na którą pada główny cień podejrzeń.

Minister spraw zagranicznych królestwa Saudów odrzucił oskarżenia, że za pomocą taniej ropy Rijad naciska na Teheran, by nie stosował dumpingowej ceny swojego surowca.

– Ludzie muszą wrócić do Adama Smith’a i do jego bazowych zasad ekonomii. To coś w rodzaju popytu i podaży – ironizował Adel al-Dzhubeyr, podała Gazeta.ru.

Dodał, że to rynek określa po ile ma być ropa i obecna cena jest ceną rynkową. Wyjaśnił, że każda manipulacja rynkowa nie jest możliwa systematycznie. A przy pomyłce zawsze trzeba płacić ogromną cenę. Minister wyjaśnił, że na Bliskim Wschodzie teorie spiskowe opisują działania wielkich mocarstw a na Zachodzie – winnych zmowy szuka się wśród krajów – eksporterów ropy.

Tymczasem w samym OPEC dojrzewa konflikt. Już nie tylko Arabii Saudyjskiej z Iranem. Wenezuela – kraj bankrut posiadający największe światowe zasoby czarnego złota (18 proc.), domaga się zwołania nadzwyczajnej sesji kartelu. Chce by organizacja powstrzymała dalszy spadek ceny. Tegoroczna sesja plenarna jest zaplanowana na czerwiec.

Mogą Ci się również spodobać

Walka o Anadarko nie skończona

Dwa tygodnie po informacji, że Chevron kupuje Anadarko Petroleum, inny koncern Occidental Petroleum, specjalista ...

Rząd broni węgla w zgodzie z Unią

Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie ...

Parasol ochronny nad biogazowniami

Firmy zobowiązane do zakupu zielonej energii będą musiały wykazać, że jej część kupiły w ...

Naftowe bajki szefa Rosneftu

Prezes państwowego koncernu Rosneft odkrył możliwości wzrostu wydobycia rosyjskiej ropy aż o ponad połowę. ...

Rolnicy zapłacą za czyste powietrze

Parlament Europejski przegłosował ostrzejsze normy zanieczyszczeń. Producenci żywności krytykują deputowanych za zbyt dużą restrykcyjność. ...