Ceny ropy naftowej, oleju napędowego i benzyny nieraz nas zaskoczą

Bloomberg

Szacunki specjalistów dotyczące przyszłych cen paliw i ropy są bardzo rozbieżne. Jedyne, co wydaje się pewne, to duże wahania notowań.

Od kilku kwartałów sytuacja na globalnym rynku ropy jest wyjątkowo zmienna. W zgodnej opinii specjalistów najbliższa przyszłość pod tym względem będzie podobna.

– W przyszłym roku wahania cen ropy nadal mogą być duże. Co więcej, trudno przewidzieć ich czas i kierunek – mówi Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Dodaje, że jednym z głównych czynników decydujących o kursie surowca będą informacje i spekulacje dotyczące ewentualnych cięć poziomu wydobycia w państwach zrzeszonych w OPEC.

Duży wpływ na globalny rynek będzie miała sytuacja w Stanach Zjednoczonych, które mogą zwiększyć eksport ropy. Jednocześnie, jeśli ceny spadną poniżej 30 dol. za baryłkę, może dojść do ograniczenia produkcji ze względu na brak opłacalności eksploatacji części złóż, zwłaszcza niekonwencjonalnych.

– Poziom cen różnych surowców to również pochodna wzrostu gospodarczego największych gospodarek na świecie. Zwłaszcza sytuacja w Chinach i USA będzie miała tu kluczowe znaczenie – twierdzi Pado. Jego zdaniem z każdym rokiem będzie rosło znaczenie kolejnego czynnika: tempo rozwoju technologii i wzrostu liczby produkowanych samochodów zasilanych energią elektryczną.

Spadek cen ropy w tej sytuacji może wywołać zarówno rosnąca liczba tego typu pojazdów, jak i chęć uplasowania przez niektóre państwa jak największych ilości surowca na rynku z obawy przed tym, że w przyszłości popyt i ceny mogą być niższe niż dziś.

Pado szacuje, że średnia cena ropy w przyszłym roku będzie zbliżona do 40 dol. za baryłkę. Z kolei litr oleju napędowego, paliwa, na które w Polsce zgłaszany jest największy popyt, wyniesie około 4,2 zł przy założeniu, że średni kurs dolara ukształtuje się na poziomie 3,9 zł.

Nieco inaczej przyszłość widzi Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. – Jeśli chodzi o prognozy dla ropy Brent, spodziewam się okazjonalnego zejścia kursu poniżej 30 dol. w pierwszych miesiącach 2016 r. Ostatecznie będziemy raczej bliżsi średniej rocznej na poziomie 40–45 dol. za baryłkę – szacuje Bogucki. Sądzi, że o ile początkowo kurs ropy spadnie, o tyle w drugiej połowie roku ustabilizuje się na wyższym poziomie niż dziś.

W tym kontekście proponuje zawracać szczególną uwagę na informacje płynące z Iranu, państwa, które wkrótce może rozpocząć eksport dużych ilości ropy do innych krajów. Jego zdaniem duże znaczenie będą też miały polityka pieniężna prowadzona w USA, decyzje podejmowane przez OPEC oraz ewentualne symptomy wzrostu globalnego popytu na ropę.

Bogucki szacuje, że w przyszłym roku średnie ceny paliw będą mniejsze niż w tym roku. I tak cena benzyny Pb95 spadnie z 4,65 zł do 4,18 zł. Z kolei cena oleju napędowego spadnie z 4,51 zł do aż 3,69 zł. Bez większych zmian pozostanie za to koszt zakupu autogazu, gdyż wyniesie około 1,97 zł.

Dość wysokich średnich cen ropy spodziewa się Urszula Cieślak, analityk BM Reflex. – Oczekuję, że jej średnioroczny kurs wyniesie 50–55 dol. za baryłkę. – W poszczególnych miesiącach, a nawet tygodniach, ceny mogą się jednak mocno wahać – uważa Cieślak. Jej zdaniem w najbliższych miesiącach kurs ropy może być równie niski jak obecnie. Gwałtowna fala zniżek została jednak już wyhamowana. Potem spodziewa się odbicia cen. Według Cieślak maksymalny kurs ropy nie powinien przekroczyć 70 dol., chyba że na rynku stanie się coś niespodziewanego. Chodzi zwłaszcza o takie zdarzenia jak decyzja OPEC o ograniczeniu produkcji lub mocny spadek wydobycia w USA.

– Moim zdaniem średnioroczne ceny paliw będą w przyszłym roku zbliżone do odnotowywanych w tym roku. I tak cena benzyny Pb95 wyniesie około 4,6 zł, oleju napędowego będzie zbliżona do 4,5 zł, a autogazu będzie oscylować w pobliżu 2 zł – prognozuje Cieślak. Jej zdaniem w trakcie roku można się spodziewać dużych wahań cen, co wynika chociażby ze zjawiska sezonowości. Latem zazwyczaj benzyna i olej napędowy kosztują więcej niż w pozostałych porach roku i tak powinno też być w 2016 r.

Mogą Ci się również spodobać

Zarząd Energi bez zmian i z zatwierdzoną strategią

Rada nadzorcza gdańskiej spółki zatwierdzała wczoraj strategię, ale nie odwołała członków zarządu. We wtorek ...

Będzie połączenie Orlen Upstream i Orlen Usptream International

Należąca do PKN Orlen spółka do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego ...

Podpisano umowę na dofinansowanie Baltic Pipe

Do 215 mln euro dostanie Gaz-System na budowę gazociągu podmorskiego, łączącego Polskę z Danią ...

Kilka pytań do PGNiG

Panowie, gdzie ta dywersyfikacja źródeł dostaw gazu? Dlaczego kupujecie coraz więcej z Gazpromu? Po ...

Lotos ma nową radę nadzorczą

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Lotos odwołało ze składu rady nadzorczej Katarzynę Witkowską i ...

Czy tańszy prąd pomoże firmom

Już wkrótce nasi przedsiębiorcy będą mieli szansę sprowadzać energię z Niemiec. Ale nie zyskają ...