Czyszczenie kadr na półmetku

Fotorzepa, Radek Pasterski

Lada chwila spodziewana jest zmiana prezesa Orlenu. Po ostatnich szybkich ruchach roszady w pozostałych państwowych firmach mogą zabrać więcej czasu.

Do zamknięcia tego wydania „Rzeczpospolitej” rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej nie zakończyła posiedzenia. W porządku obrad nie było kwestii personalnych, ale rada obradowała w pełnym składzie i miała możliwość rozszerzenia programu. Skład rady nadzorczej PGE nie został zmieniony po objęciu władzy przez PiS. Według pogłosek prezesa Marka Woszczyka miałby docelowo zastąpić Henryk Baranowski – obecny wiceminister skarbu.

Lada chwila spodziewana jest rezygnacja prezesa PKN Orlen Jacka Krawca. Posiedzenie rady nadzorczej w sprawie zmian w zarządzie paliwowego giganta ma się odbyć w środę. Jako następcę Krawca wymienia się Wojciecha Jasińskiego, posła PiS, byłego ministra skarbu. Skład rady nadzorczej Orlenu ma zostać wymieniony pod koniec grudnia, jednak już wcześniej nowy minister skarbu wprowadził do rady przedstawiciela, korzystając z uprawnienia statutowego.

Zmiany są oczekiwane także w przypadku KGHM i Lotosu. W miedziowym koncernie nie doszło do wymiany składu rady nadzorczej, minister skarbu nie ma żadnego statutowego przywileju. Ostatnie posiedzenie rady odbyło się 7 grudnia. Prezes Herbert Wirth nie ma podobno zamiaru składać dymisji, nie mając ku temu merytorycznych podstaw. Menedżer rozpoczął trzecią kadencję w marcu tego roku. Podobno pożegna się z posadą w styczniu. Kandydatami do jego zastąpienia są samorządowiec PiS i były prezes koncernu Krzysztof Skóra, były wiceprezes Maksymilian Bylicki czy Robert Pietryszyn, prezes Stadionu Wrocław.

Szef Lotosu Paweł Olechnowicz to najdłużej urzędujący prezes kontrolowanej przez państwo spółki – pełni funkcję od 2002 r. W sprawie jego odwołania i następcy niczego konkretnego na rynku nie słychać.

Posadę ma podobno zachować prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, który jest w dobrej komitywie z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, byłym prezesem BZ WBK.

Poza tym spośród spółek z GPW do „wyczyszczenia” zostały zarządy Grupy Azoty i Polskiego Holdingu Nieruchomości. Najpierw jednak resort musi wymienić składy rad nadzorczych.

W piątek ma się zmienić skład rady nadzorczej PLL LOT. Niewykluczone, że p.o. prezesa Marcin Celejewski pozostanie w zarządzie jako wiceprezes ds. handlowych – ma poparcie związków zawodowych.

Mogą Ci się również spodobać

Pogoda obniża ceny prądu

Wyjątkowo ciepła zima obniżyła ceny prądu na Litwie o 17 proc., choć kraj importuje ...

Fotorzepa/Robert Gardziński

Efektywność energetyczna, czyli nowe paliwo gospodarki

Oszczędzanie energii i poprawa efektywności energetycznej ma sens. Potencjał tego ukrytego paliwa jako pierwszy ...

Tchórzewski: nie ma alternatywy dla atomu

Z atomu chcemy mieć do 10 proc. w miksie. Ramy dla rozwoju odnawialnych źródeł ...

Szokująco mało węgla w węglu

Normy jakości czarnego paliwa są niezbędne w walce ze smogiem i nieuczciwymi sprzedawcami. Tak, ...

Ruszyła budowa gazociągu Hermanowice-Strachocina

W Dydni w województwie podkarpackim ruszyły prace budowlane gazociągu Hermanowice-Strachocina – poinformował w piątek ...

Rothschild zarobi na Ukrainie

Największy ukraiński koncern państwowy, Naftogaz, zawarł kontrakt z firmą inwestycyjną Rothschild na usługi doradcze ...