Łukoil wygrał z Rosneft

Bloomberg

Po raz pierwszy prywatny koncern paliwowy dostał licencję na złoża szelfowe Rosji. I to pomimo sprzeciwu państwowego Rosneft.

Dziś Federalna agencja ds złóż (Rosniedry) wydała spółce Łukoil-Zachodnia Syberia licencję (koncesję) na poszukiwania, wydobycie i eksploatację złoża Wschodni-Tajmyrskiego w Krasnojarskim kraju, poformował Łukoil.

Wyjątkowość tej decyzji polega na tym, że pod raz pierwszy prywatny koncern dostał dostęp do szelfu Rosji. Łukoil musiał sobie to wywalczyć w sądzie. W listopadzie sąd arbitrażowy Moskwy odrzucił pozew Rosneft i uznał Łukoil pełnoprawnym zwycięzcą przetargu na złoże Wschodnio-Tajmyrskie. Tym samym sąd zdjął zakaz wydania licencji koncernowi, zaraz po wygraniu przez niego przetargu. Rosniedry w sierpniu wybrały Łukoil za zwycięzcę konkursu na złoże, jednak konkurent – państwowy Rosneft zaskarżył wynik w sądzie.

Licencja daje Łukoil prawo nie tylko do prac na lądzie, ale też do złóż na szelfie i to był główny cel koncernu. Do tej pory bowiem, pomimo deklaracji władz o liberalizacji dostępu do złóż podmorskiego szelfu, licencje dostawały jedynie państwowe giganty – Gazprom i Rosneft. Pomimo, że to Łukoil ma największe doświadczenie w podmorskim wydobyciu. Prowadzi je z dna Morza Czarnego i kaspijskiego oraz m.in. u wybrzeży Afryki.

Złożę Wschodnio-Tajmyrskie oceniane jest na 351,1 mln ton ropy i 226,1 mld m3 gazu z czego na lądzie – 4,5 mln t ropy i 9,3 mld m3 gazu.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG kupi LNG z Norwegii

PGNiG kupi LNG z Norwegii, a dostawa gazu w ramach kontraktu jednorazowego typu spot ...

ArcelorMittal zwija się w Polsce

ArcelorMittal Poland, największy w Polsce producent stali, we wrześniu wyłączy na czas nieokreślony wielki ...

USA na gazowej prostej

Stany Zjednoczone znów są eksporterem gazu netto. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w ...

Darmowy prąd dla separatystów na Ukrainie

Rosyjski podatnik kolejny rok będzie płacił za prąd, który Kreml darowuje rosyjskim separatystom na ...

Maciej Woźniak: Rekordowy rok dla PGNiG

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Maciej Woźniak, prezes PGNiG.

Kuwejt walczy z wypływem ropy

Od soboty ropa wylewa się do Zatoki Perskiej na wodach terytorialnych Kuwejtu. Prawdopodobnie pękł ...