Łukoil wygrał z Rosneft

Bloomberg

Po raz pierwszy prywatny koncern paliwowy dostał licencję na złoża szelfowe Rosji. I to pomimo sprzeciwu państwowego Rosneft.

Dziś Federalna agencja ds złóż (Rosniedry) wydała spółce Łukoil-Zachodnia Syberia licencję (koncesję) na poszukiwania, wydobycie i eksploatację złoża Wschodni-Tajmyrskiego w Krasnojarskim kraju, poformował Łukoil.

Wyjątkowość tej decyzji polega na tym, że pod raz pierwszy prywatny koncern dostał dostęp do szelfu Rosji. Łukoil musiał sobie to wywalczyć w sądzie. W listopadzie sąd arbitrażowy Moskwy odrzucił pozew Rosneft i uznał Łukoil pełnoprawnym zwycięzcą przetargu na złoże Wschodnio-Tajmyrskie. Tym samym sąd zdjął zakaz wydania licencji koncernowi, zaraz po wygraniu przez niego przetargu. Rosniedry w sierpniu wybrały Łukoil za zwycięzcę konkursu na złoże, jednak konkurent – państwowy Rosneft zaskarżył wynik w sądzie.

Licencja daje Łukoil prawo nie tylko do prac na lądzie, ale też do złóż na szelfie i to był główny cel koncernu. Do tej pory bowiem, pomimo deklaracji władz o liberalizacji dostępu do złóż podmorskiego szelfu, licencje dostawały jedynie państwowe giganty – Gazprom i Rosneft. Pomimo, że to Łukoil ma największe doświadczenie w podmorskim wydobyciu. Prowadzi je z dna Morza Czarnego i kaspijskiego oraz m.in. u wybrzeży Afryki.

Złożę Wschodnio-Tajmyrskie oceniane jest na 351,1 mln ton ropy i 226,1 mld m3 gazu z czego na lądzie – 4,5 mln t ropy i 9,3 mld m3 gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Stwarzamy nieprzyjazne środowisko dla trucicieli

Dopłacamy do wymiany każdego pieca – mówi burmistrz Grodziska Mazowieckiego. ◊: Co robicie, aby ...

Potrzebujemy nowej polityki energetycznej

Głównym zadaniem polityki energetycznej nie jest zapewnienie cieplarnianych warunków lobby węglowemu, ale stworzenie warunków ...

E.ON sprzedał złoża rosyjskiemu miliarderowi

Mocno zadłużony niemiecki koncern energetyczny E.ON sprzedał swoje norweskie złoża ropy i gazu rosyjskiemu ...

Orlen sprowadza ropę z Nigerii

Do Polski trafią dwa statki z surowcem typu Bonny Light. Koncern sugeruje, że dalsza ...

Enervis: odejście Polski od węgla do 2035 r. jest możliwe i opłacalne

Taki wniosek wynika z analizy Enervis, firmy doradczej w sektorze energetyki i gazu, na ...

Rosyjska wojna o eksport gazu do Europy

Konflikt toczy się pod prezydenckim gabinetem. Po jednej stronie wieloletni hegemon eksportu rosyjskiego gazu ...