PGE wyda 20-30 mln zł na wsparcie start-upów

Bloomberg

Rocznym budżetem w granicach 20-30 mln zł będzie dysponował fundusz wspierający rozwój start-upów powołany w ramach Polskiej Grupy Energetycznej – PGE Ventures – ustaliła „Rzeczpospolita” w źródłach zbliżonych do spółki.

To środki zarówno na wspieranie rozwoju komercyjnie opłacalnych, innowacyjnych projektów w dziedzinie energetyki (m.in. w zakresie fotowoltaiki czy magazynowania energii) jak również na obejmowanie udziałów w już prosperujących przedsiębiorstwach.

Kompleksową strategię inwestycyjną w zakresie wspierania innowacyjnych przedsięwzięć zaprezentują w czwartek podczas konferencji na stadionie PGE Narodowy Henryk Baranowski, prezes PGE oraz Piotr Czak, prezes PGE Ventures. Z naszych informacji wynika, że zaprezentuje wtedy również spółkę odpowiedzialną za współpracę ze start-upami w ich pierwszej fazie rozwoju.

Taka struktura może skrócić ścieżkę decyzyjną dotyczącą udzielenia wsparcia dla konkretnych projektów. Czas na ich ocenę i możliwość współpracy z nimi – jak się dowiedzieliśmy – ma być liczony w tygodniach, a nie miesiącach. Dla małych startujących przedsięwzięć to istotne. Do branżowych anegdot przeszła już sytuacja, gdzie spółka zajmująca się rozwijaniem innowacyjnej technologii fotowoltaicznej (w oparciu o ogniwa z peroskwitów) ze względu na długotrwałe procedury korporacyjne przez wiele miesięcy czekała na decyzję o wsparciu jednego z koncernów energetycznych w udziałem Skarbu Państwa.

PGE wsparcie start-upów w zakresie energetyki ma wpisane w strategię. Została ona odświeżona we wrześniu ub.r. Jednak także poprzedni plan rozwoju (z 2014 r.) uwzględniał rozwój innowacji – mówiono wtedy rocznym budżecie na ten cel nie mniejszym niż 1,5 proc. skonsolidowanego zysku netto rocznie w perspektywie do 2020 r.

Mogą Ci się również spodobać

To była dobra decyzja

Decyzja PGNiG o przedłużeniu umowy z Qatargas jest bardzo korzystna dla spółki. Dzięki wydłużeniu ...

CEZ prognozuje niższą EBITDA w 2017 r. Będzie dywidenda za 2016 r.

33 czeskich koron (CZK) na akcję – taką dywidendę proponuje zarząd CEZ akcjonariuszom. Na ...

Innogy poszerza ofertę w zakresie fotowoltaiki. Przejmuje Foton Technik

Innogy Polska (wcześniej RWE Polska) przejęła większościowy pakiet udziałów w spółce Foton Technik. Zajmuje ...

Twardy brexit uruchomi podatek od emisji CO2

Od 4 listopada zacznie obowiązywać w Wielkiej Brytanii podatek od emisji CO2 z elektrowni ...

It’s balance that matters

The Katowice summit may set the directions of the EU’s climate policy for the ...

Prąd ze słońca z nowymi problemami. Inwestorzy narzekają

Rząd zapala zielone światło dla fotowoltaiki. Czy odnawialna energia zyska na znaczeniu? Tak by ...