PGE wyda 20-30 mln zł na wsparcie start-upów

Bloomberg

Rocznym budżetem w granicach 20-30 mln zł będzie dysponował fundusz wspierający rozwój start-upów powołany w ramach Polskiej Grupy Energetycznej – PGE Ventures – ustaliła „Rzeczpospolita” w źródłach zbliżonych do spółki.

To środki zarówno na wspieranie rozwoju komercyjnie opłacalnych, innowacyjnych projektów w dziedzinie energetyki (m.in. w zakresie fotowoltaiki czy magazynowania energii) jak również na obejmowanie udziałów w już prosperujących przedsiębiorstwach.

Kompleksową strategię inwestycyjną w zakresie wspierania innowacyjnych przedsięwzięć zaprezentują w czwartek podczas konferencji na stadionie PGE Narodowy Henryk Baranowski, prezes PGE oraz Piotr Czak, prezes PGE Ventures. Z naszych informacji wynika, że zaprezentuje wtedy również spółkę odpowiedzialną za współpracę ze start-upami w ich pierwszej fazie rozwoju.

Taka struktura może skrócić ścieżkę decyzyjną dotyczącą udzielenia wsparcia dla konkretnych projektów. Czas na ich ocenę i możliwość współpracy z nimi – jak się dowiedzieliśmy – ma być liczony w tygodniach, a nie miesiącach. Dla małych startujących przedsięwzięć to istotne. Do branżowych anegdot przeszła już sytuacja, gdzie spółka zajmująca się rozwijaniem innowacyjnej technologii fotowoltaicznej (w oparciu o ogniwa z peroskwitów) ze względu na długotrwałe procedury korporacyjne przez wiele miesięcy czekała na decyzję o wsparciu jednego z koncernów energetycznych w udziałem Skarbu Państwa.

PGE wsparcie start-upów w zakresie energetyki ma wpisane w strategię. Została ona odświeżona we wrześniu ub.r. Jednak także poprzedni plan rozwoju (z 2014 r.) uwzględniał rozwój innowacji – mówiono wtedy rocznym budżecie na ten cel nie mniejszym niż 1,5 proc. skonsolidowanego zysku netto rocznie w perspektywie do 2020 r.

Mogą Ci się również spodobać

Zielińska: Świat odchodzi od paliw kopalnych w stronę OZE

Można sobie wyobrazić, że pod presją społeczeństw, ceny uprawnień do emisji CO2 będą rosły. ...

Na stacjach paliw taniej nie będzie

Marże rafineryjne w Lotosie i Orlenie są niższe niż rok temu. Mimo to paliwa ...

S&P wierzy w Transneft

W ciągu trzech dni Białorusini przepompowali z powrotem do Rosji ponad 80 tysięcy ton ...

Ropa zalała port w Rotterdamie

Pół setki tankowców stoi w kolejce do największego naftowego hubu Europy. Takiej sytuacji nie ...

Upał odcina Krym od prądu

Most energetyczny z Rosji na Krym nie radzi sobie z nadzwyczaj upalnym latem. Zasilanie ...

USA: Połowa zapasów ropy na sprzedaż

Biały Dom zamierza sprzedać połowę strategicznych zapasów ropy. Dziś starczy ich Stanom Zjednoczonym na ...