Saudyjczycy szykują się do dramatycznej zmiany

123rf.com

Arabia Saudyjska planuje spektakularną zmianę strategii gospodarczej: w ciągu 20 najbliższych lat planuje stworzyć największy na świecie państwowy fundusz majątkowy i uniezależnić się od sprzedaży ropy naftowej.

Obecnie największy państwowy fundusz posiadają Norwegowie (NBIM) i wynosi on 825 mld dolarów. Arabia Saudyjska ma zamiar stworzyć fundusz o wartości 2 bilonów dolarów – Public Investment Fund (PIF). Z takim potencjałem PIF będzie w stanie wykupić największe korporacje świata w całości: Apple Inc., Alphabet Inc., Microsoft Corp. i Berkshire Hathaway Inc.

O planach zwiększenia wartości PIF poinformował następca saudyjskiego tronu Mohammed bin Salman. Zapewnił też, że w ciągu najbliższych 20 lat saudyjska gospodarka całkowicie uniezależni się od wpływów z ropy naftowej.

Pierwsze duże pieniądze zasilające fundusz będą pochodzić z częściowej prywatyzacji saudyjskiego koncernu naftowego Saudi Aramco w 2017 lub 2018 roku. Na giełdę ma trafić niespełna 5 procent udziału w koncernie.

Po gwałtownym spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach Arabia Saudyjska, najważniejszy członek OPEC, musiała poważnie zadłużyć się, by utrzymać budżet na dotychczasowym poziomie.

– Arabia saudyjska musi zdywersyfikować swoją gospodarkę, zreformować  ją i ożywić – uważa Paul Sullivan, wykładowcą na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown. Jego zdaniem nie wystarczy tylko zainwestować poza biznesem naftowym.

Następca saudyjskiego tronu zapewnia, ze fundusz powstanie i będzie inwestował zarówno w kraju, jak i za granicą. Arabia Saudyjska chce też ściągnąć więcej zagranicznych inwestycji – do 2020 roku mają wzrosnąć do 50 procent – powiedział agencji Bloomberg sekretarz generalny PIF Yasir Alrumayyan.

Mogą Ci się również spodobać

Rosneft przegrał z Unią Europejską

Sąd Europejski w Luksemburgu uznał sankcje Unii wobec największego koncernu paliwowego Rosji za zgodne ...

Jest 10-letnia umowa tranzytowa Rosji i Ukrainy, ale…

Nie jest to długo oczekiwany, także w Brukseli, kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez ...

Lotos rusza z Projektem EFRA

Gdański koncern aktem wmurowania kamienia węgielnego rozpoczął budowę kompleksu instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. ...

UOKiK podejrzewa PGNiG i Veolię o zmowę cenową

Nadzorca oskarża cztery spółki o doprowadzenie do niedozwolonego podziału rynku energii cieplnej w Warszawie, ...

Umowa PGNiG z Amerykanami niepokoi Rosjan

PGNiG podpisał 24-letni kontrakt na dostawy gazu skroplonego z USA. To już druga podobna ...

Olsztyn jaśnie oświecony

Stolica Warmii i Mazur została uznana za najlepiej oświetlone miasto 2015 r. W tyle ...