Saudyjczycy szykują się do dramatycznej zmiany

123rf.com

Arabia Saudyjska planuje spektakularną zmianę strategii gospodarczej: w ciągu 20 najbliższych lat planuje stworzyć największy na świecie państwowy fundusz majątkowy i uniezależnić się od sprzedaży ropy naftowej.

Obecnie największy państwowy fundusz posiadają Norwegowie (NBIM) i wynosi on 825 mld dolarów. Arabia Saudyjska ma zamiar stworzyć fundusz o wartości 2 bilonów dolarów – Public Investment Fund (PIF). Z takim potencjałem PIF będzie w stanie wykupić największe korporacje świata w całości: Apple Inc., Alphabet Inc., Microsoft Corp. i Berkshire Hathaway Inc.

O planach zwiększenia wartości PIF poinformował następca saudyjskiego tronu Mohammed bin Salman. Zapewnił też, że w ciągu najbliższych 20 lat saudyjska gospodarka całkowicie uniezależni się od wpływów z ropy naftowej.

Pierwsze duże pieniądze zasilające fundusz będą pochodzić z częściowej prywatyzacji saudyjskiego koncernu naftowego Saudi Aramco w 2017 lub 2018 roku. Na giełdę ma trafić niespełna 5 procent udziału w koncernie.

Po gwałtownym spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach Arabia Saudyjska, najważniejszy członek OPEC, musiała poważnie zadłużyć się, by utrzymać budżet na dotychczasowym poziomie.

– Arabia saudyjska musi zdywersyfikować swoją gospodarkę, zreformować  ją i ożywić – uważa Paul Sullivan, wykładowcą na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown. Jego zdaniem nie wystarczy tylko zainwestować poza biznesem naftowym.

Następca saudyjskiego tronu zapewnia, ze fundusz powstanie i będzie inwestował zarówno w kraju, jak i za granicą. Arabia Saudyjska chce też ściągnąć więcej zagranicznych inwestycji – do 2020 roku mają wzrosnąć do 50 procent – powiedział agencji Bloomberg sekretarz generalny PIF Yasir Alrumayyan.

Mogą Ci się również spodobać

Obniżenie rachunków za prąd pochłonie 9 mld zł

Dzięki wprowadzeniu czterech mechanizmów, rachunki za energię elektryczną dla wszystkich odbiorców mają pozostać na ...

Gazprom odmawia Białorusi

Mińsk płaci najtaniej w Europie za rosyjski gaz. Ale próbuje wymusić cenę o połowę ...

Będą podwyżki energii w 2017 roku

Do połowy grudnia poznamy nowe stawki na przesył i sprzedaż prądu. Część dostawców chce ...

Jak i po co Andrej Babiš potrząsa ČEZ-em

Czeski wicepremier, minister finansów Andrej Babiš odebrał zarządowi ČEZ-u premie za zeszły rok i ...

#RZECZoBIZNESIE: Sergyi Skrypka: Ropociąg Odessa-Brody ciągle w planach

Na podjęcie szybkich decyzji w tej kwestii nie możemy liczyć – mówi Sergyi Skrypka, ...

Skarb stworzył niebezpieczny precedens

Niewiele zabrakło do zablokowania uchwały walnego zgromadzenia PGE dotyczącej podniesienia kapitału zakładowego spółki poprzez ...