Energa: 1,6 mld zł na inwestycje w 2015 r.

Bloomberg

Energa wydała w 2015 r. 1,6 mld zł na inwestycje. Zgodnie z planem realizowane były projekty związane z rozbudową i modernizacją sieci dystrybucyjnej, na co poszło 1,1 mld zł.

Inwestycje te mają na celu ograniczanie strat energii na jej przesyle oraz stałą poprawę niezawodności zasilania. W minionym roku przyłączono 30 tys. nowych klientów, wybudowano i zmodernizowano 4 383 km linii średniego oraz niskiego napięcia, przyłączono do sieci 937 nowych źródeł OZE, kontynuowano trzeci etap montażu inteligentnych liczników AMI – etap dotyczy instalacji 450 tys. liczników (pierwsze dostawy i montaże trzeciego etapu zaczęły się w listopadzie 2014 roku).

W segmencie wytwarzanie nakłady inwestycyjne wyniosły 392 mln zł i dotyczyły m.in. zadań związanych z poprawą sprawności jednego z bloków Elektrowni B w Ostrołęce oraz dostosowaniem urządzeń do restrykcyjnych regulacji unijnych.

Wydatki inwestycyjne związane były także z projektami rozwoju mocy wytwórczych w OZE: trwającą budową farmy wiatrowej Parsówek o mocy 26 MW oraz zakończoną w październiku budową elektrowni fotowoltaicznej Czernikowo o mocy 4 MW.

W bieżącym roku kluczowe inwestycje związane będą z realizacją inicjatyw mających na celu poprawę wskaźników ciągłości zasilania oraz związanych z wdrażaniem systemu inteligentnego opomiarowania. Grupa rozwija najbardziej zaawansowane w Polsce projekty sieci inteligentnych i jest liderem w instalacji inteligentnych liczników poboru energii.

W segmencie wytwarzania portfel wytwórczy z OZE zostanie uzupełniony o farmę wiatrową w Parsówku. Kontynuowany będzie także projekt modernizacji Elektrowni Ostrołęka B mający na celu jej dostosowanie do zaostrzonych wymogów środowiskowych, poprzez dalszą budowę instalacji redukcji tlenków azotu i montaż elektrofiltrów.

W obszarze sprzedaży energii podejmowane są działania mające na celu wzrost liczby klientów i zwiększanie zysków. Wprowadzane są usprawnienia nakierowane na zwiększenie efektywności działań sprzedażowych i poprawę jakości obsługi klienta, gwarantujących spełnienie jego głównych oczekiwań przy jak najniższych kosztach.

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpanie rezygnują z wenezuelskiej ropy

Kolejny klient reżimu Maduro wycofuje się z rynku. Hiszpański Repsol wstrzymał operacje z państwowym ...

Chińskie łupki z pomocą USA

Chińska branża wydobycia ropy i gazu nie poradzi sobie bez technologii z USA i ...

Władze Krymu nie chcą prądu z Ukrainy

Krym nie zamierza współpracować z Ukrainą w sprawie dostaw prądu, nawet przy wznowieniu przesyłu ...

Chiny w europejskiej atomówce

Po raz pierwszy w historii Chiny dostarczyły do Europy swoje urządzenia dla energetyki jądrowej. ...

Ropa na huśtawce

Takiego wzrostu ceny ropy w ciągu jednego dnia, jak w miało to miejsce w ...

Europa kończy z plastikowymi sztućcami

Parlament Europejski przegłosował stopniowy zakaz używania części produktów jednorazowych – Plastikowymi resztkami z dna ...