Norwegia sięga po naftowe zaskórniaki

Bloomberg

Tania ropa uderzyła w odporną dotąd na kryzys Norwegię. Władze sięgnęły po większość pieniędzy z nadwyżek eksportu ropy, odkładanych od 20 lat na specjalnym funduszu.

Rząd norweski po raz pierwszy wybrał pieniądze z rachunków funduszu naftowego, który został utworzony 20 lat temu z nadwyżek ze sprzedaży ropy. Według Dagens Naeringsliv, na który powołuje się agencja Reuters, Oslo w styczniu wybrało ponad 780 mln dolarów ze zgromadzonych ok. 826 mld dol. Pieniądze zostaną wykorzystane na pokrycie wydatków socjalnych budżetu norweskiego.

Norwegia to jeden ze znaczących (obok USA i Rosji) producentów ropy spoza OPEC. Od początku 2014 r do końca 2015 r cena ropy marki Brent z Morza Północnego (ją sprzedają Norwegowie) spadła z 115 db do 36 db, a w tym roku jeszcze potaniała do nawet 30 db.

To nie tylko efekt spowolnienia chińskiej gospodarki i nadmiernej podaży, ale też mocnego dolara. Wszystko to uderza w finanse Norwegii, która konsekwentnie od lat uprawia własną politykę energetyczną. W odróżnieniu od Rosji, swojego głównego konkurenta na europejskim rynku, Norwegowie od lat zmniejszają wydobycie i rozwijają w kraju inne dziedziny gospodarki, by nie być zależnym od cena na rynkach energetycznych.

W 2014 r Norwegia wypompowała 85,6 mln ton, czyli o blisko połowę mniej niż dekadę wcześniej (150,3 mln ton). Rosja odwrotnie – z 463 mln ton doszła do 534 mln ton i dlatego kryzys uderza w nią najsilniej. W samej Norwegii spada też konsumpcja ropy; kraj rozwija alternatywną energetykę opartą na wykorzystaniu siły wody i wiatru.

W Rosji, pomimo ogromnych zasobów zielonej energii, zużycie ropy rośnie, od 126 mln ton w 2004 r do 148,1 mln ton dwa lata temu.

Mogą Ci się również spodobać

Problem z koncesjami. Krajowe wydobycie gazu może spadać

PGNiG czeka na przedłużenie lub zmianę ponad 30 koncesji. W około połowie przypadków terminy ...

Gazprom – Naftogaz – kto chce więcej

Naftogaz i Gazprom zwiększyły kwoty wzajemnych roszczeń przed sądem w Sztokholmie. Ukraińcy do 30 ...

Unia importuje ropę z Wenezueli

Pomimo amerykańskich sankcji, firmy z państw Unii kupują ropę od nieuznawanego przez ich kraje ...

Sieci stacji nie chcą aplikacji

Ponad rok po premierze, Tankuj24, system służący do kupowania paliw online, został zamknięty. To ...

Ubezpieczenie tankowców podrożało 10-krotnie

Skokowy wzrost ubezpieczenia tankowców, zmiana trasy ich płynięcia i zwiększone zużycie paliwa związane z ...

Węglowe eldorado dobiega końca

Po rekordowych cenach wkrótce może nie być śladu. Import z Rosji nie słabnie, energetyka ...