Norwegia sięga po naftowe zaskórniaki

Bloomberg

Tania ropa uderzyła w odporną dotąd na kryzys Norwegię. Władze sięgnęły po większość pieniędzy z nadwyżek eksportu ropy, odkładanych od 20 lat na specjalnym funduszu.

Rząd norweski po raz pierwszy wybrał pieniądze z rachunków funduszu naftowego, który został utworzony 20 lat temu z nadwyżek ze sprzedaży ropy. Według Dagens Naeringsliv, na który powołuje się agencja Reuters, Oslo w styczniu wybrało ponad 780 mln dolarów ze zgromadzonych ok. 826 mld dol. Pieniądze zostaną wykorzystane na pokrycie wydatków socjalnych budżetu norweskiego.

Norwegia to jeden ze znaczących (obok USA i Rosji) producentów ropy spoza OPEC. Od początku 2014 r do końca 2015 r cena ropy marki Brent z Morza Północnego (ją sprzedają Norwegowie) spadła z 115 db do 36 db, a w tym roku jeszcze potaniała do nawet 30 db.

To nie tylko efekt spowolnienia chińskiej gospodarki i nadmiernej podaży, ale też mocnego dolara. Wszystko to uderza w finanse Norwegii, która konsekwentnie od lat uprawia własną politykę energetyczną. W odróżnieniu od Rosji, swojego głównego konkurenta na europejskim rynku, Norwegowie od lat zmniejszają wydobycie i rozwijają w kraju inne dziedziny gospodarki, by nie być zależnym od cena na rynkach energetycznych.

W 2014 r Norwegia wypompowała 85,6 mln ton, czyli o blisko połowę mniej niż dekadę wcześniej (150,3 mln ton). Rosja odwrotnie – z 463 mln ton doszła do 534 mln ton i dlatego kryzys uderza w nią najsilniej. W samej Norwegii spada też konsumpcja ropy; kraj rozwija alternatywną energetykę opartą na wykorzystaniu siły wody i wiatru.

W Rosji, pomimo ogromnych zasobów zielonej energii, zużycie ropy rośnie, od 126 mln ton w 2004 r do 148,1 mln ton dwa lata temu.

Mogą Ci się również spodobać

Banki dołączyły do programu „Czyste Powietrze”

We wrześniu banki uruchomią kredyty dla osób, które potrzebują finansowania do wymiany pieców lub ...

Węgrzy uruchomili fabrykę kauczuku

Firmy MOL Group i JSR Corporation oficjalnie otworzyły nowy zakład produkcyjny o mocach wytwórczych ...

Rząd chce, by w 2025 roku po polskich drogach jeździł milion aut elektrycznych .

Kurtyka: Sukcesy elektromobilności

Nadchodzi era elektromobilności. Ponad 100 lat po zbudowaniu pierwszego samochodu elektrycznego możemy mówić, że ...

Nord Stream-2 wejdzie przez Niemcy

Gazprom już nie chce czekać na zgodę Komisji Europejskiej. Należąca do Rosjan spółka Nord ...

Gazprom skarży niemieckiego partnera

Rosjanie pozwali swojego partnera w projekcie Nord Stream 2. Chodzi o spór o ceny ...

Francja odwraca się od Gazpromu. Nie chce Nord Stream 2

Paryż popiera zmiany w unijnej Dyrektywie Gazowej, które utrudnią powstanie i działalność Nord Stream ...