Rosyjski koncern bardziej dochodowy niż Exxon i Shell

Bloomberg

Surgutnieftiegaz – najbardziej tajemniczy koncern Rosji, jako jedyny z giełdowych gigantów naftowych dał zarobić inwestorom przez ostatnie 15 miesięcy.

Od daty (listopad 2014 r) decyzji OPEC o tym, by nie zmniejszać wydobycia ropy, co wywołało lawinowy spadek cen, tylko Surgutnieftiegaz zdołał zapewnić dochód kupujących jego akcje, podała agencja Bloomberg. Takiego wyniki nie osiągnęli liderzy branży – amerykański Exxon Mobile czy holenderski Shell

Na czym polega tajemnica sukcesu akcji Surgutu? Jego prezes (i prawdopodobny największy udziałowiec; firma mimo że jest na giełdzie, nie ujawnia właścicieli końcowych) Władimir Bogdanow postawił na dolara.

W ciągu ostatniej dekady koncern z syberyjskiego Surgutu gromadził gotówkę na depozytach dolarowych, praktycznie nie inwestując w nic innego. I zgromadził najwięcej ze wszystkich w branży – ok. 30 mld dol., tworząc w ten sposób poduszkę bezpieczeństwa na trudne czasy.

Dzięki temu, jak wyliczył Bloomberg, dochodowość na dywidendach z posiadanych papierów Surgutniefiegazu wyniosła 18,5 proc., biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy rubel stracił do dolara 42 proc. Uwzględniając, że akcje uprzywilejowane Surgutu od listopada 2014 r potaniały o 14 proc. to i tak inwestorzy zarobili na rosyjskich papierach 6,4 proc.

W tym samym okresie akcje Exxon straciły 9,4 proc. a wypłaty dywidend zmniejszyły straty inwestorów do 5,4 proc. Natomiast papiery Shell dały inwestorom straty aż 31 proc.

Surgut zdołał w 2015 r zwiększyć wydobycie ropy o 0,62 proc. do 61,62 mln ton a zysk netto za 9 miesięcy wyniósł 498,4 mld rubli (+39,4 proc. do roku 2014).

Mogą Ci się również spodobać

Przedsiębiorstwa ciepłownicze mają problem

Mając dobry program dla ciepłownictwa moglibyśmy wiele wygrać w negocjacjach budżetowych z Unią Europejską ...

Polska musi dopuścić operatorów z zagranicy

Uwagi zgłoszone do projektu ustawy o rynku mocy sugerują, że notyfikacja wsparcia dla wytwórców ...

LNG zapewni bezpieczeństwo energetyczne, LPG już to zrobił

Niedawne wpłynięcie do terminalu w Świnoujściu statku „Clean Ocean” z dostawą skroplonego gazu ziemnego ...

Od błękitnego paliwa do czystego powietrza

Rzeszów i Tychy, a teraz Tarnów, Kielce i Warszawa. Transport publiczny w Polsce „przesiada ...

Włosi porzucają Rosneft

Ostatni zachodni partner rosyjskiego koncernu wstrzymuje współpracę z powodu amerykańskich sankcji. To uderzenie w ...

Kolejny rok podwyżek dla górników

Gdyby wynagrodzenia w kopalniach uzależnić od efektywności, mało które związki znowu wyciągałyby ręce po ...