Sankcje za inwestycje w energetykę Rosji

Bloomberg

Projekt nowych sankcji USA wobec Rosji uderzy w zachodnie firmy zaangażowane w energetyczne i wydobywcze projekty rosyjskie, w tym budowę gazociągów.

Projekt wniesiony do senatu USA wczoraj przez grupę parlamentarzystów to sankcje tzw. drugiego stopnia, które obejmują nie tylko obywateli i firmy amerykańskie, ale też krajów trzecich. Dotyczą podmiotów inwestujących w projekty energetyczne, budowę gazociągów i elektrowni jądrowych w Rosji; a także tych którzy handlują rosyjskimi długami i biorą udział w prywatyzacji rosyjskich firm.

W wypadku uchwalenia przez amerykański parlament i podpisania przez prezydenta, sankcje dotkną największe koncerny świata jak m.in. amerykański Exxon Mobil (inwestuje w złoża gazu na Sachalinie), holenderski Shell pracujący na Syberii, szwajcarskiego Glencore, brytyjski BP czy katarski fundusz, które kupiły udziały w Rosneft.

Sankcje obejmą inwestycje ponad 20 mln dol., które „znacznie pomagają Rosji rozwijać wydobycie ropy i gazu”. A także tych którzy włożyli co najmniej 10 mln dol. w rosyjską prywatyzację, podała agencja Prime.

Restrykcje objęłyby szereg banków, które kupują i sprzedają rosyjskie obligacje skarbowe. Wszystkie te firmy i banki, w wypadku uchwalenia nowych sankcji, będą miały utrudnioną działalność na terenie USA. Obejmie je zakaz udziału w przetargach na zamówienia publiczne, zakaz transakcji bankowych na terenie USA; zakaz zakupu nieruchomości, a także inwestowania w amerykańskie firmy.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom spłaci dług?

Rosyjski koncern zarezerwował w swoich finansach całą kwotę zasądzoną w Sztokholmie na rzecz ukraińskiego ...

Rosną koszty katastrofy w Zatoce Meksykańskiej

Koncern BP podał o kolejnym nadzwyczajnym odpisie na zapłacenie za wynegocjowane porozumienie skutków wycieku ...

Dania zgadza się na Baltic Pipe, Nord Stream 2 wciąż czeka

Dania wyraziła zgodę na budowę w swoich wodach gazociągu Baltic Pipe, którym norweski gaz ...

Większe zachęty w Niemczech za odchodzenie od węgla

Rząd Niemiec zamierza zwiększyć ponad dwukrotnie zachęty dla firm energetycznych, by przerabiały elektrownie węglowe ...

Atomowy ból głowy Łukaszenki

Co zrobić z nadmiarem energii elektrycznej, który powstanie po zbudowaniu elektrowni jądrowej na Białorusi? ...

#RZECZoBIZNESIE: Andrzej Sikora: Komisja Europejska nie chce węgla

Inwestorzy zawierzyli w długoterminową politykę dekarbonizacji w Polsce. Większość z nich już straty pokazała ...