Sankcje za inwestycje w energetykę Rosji

Bloomberg

Projekt nowych sankcji USA wobec Rosji uderzy w zachodnie firmy zaangażowane w energetyczne i wydobywcze projekty rosyjskie, w tym budowę gazociągów.

Projekt wniesiony do senatu USA wczoraj przez grupę parlamentarzystów to sankcje tzw. drugiego stopnia, które obejmują nie tylko obywateli i firmy amerykańskie, ale też krajów trzecich. Dotyczą podmiotów inwestujących w projekty energetyczne, budowę gazociągów i elektrowni jądrowych w Rosji; a także tych którzy handlują rosyjskimi długami i biorą udział w prywatyzacji rosyjskich firm.

W wypadku uchwalenia przez amerykański parlament i podpisania przez prezydenta, sankcje dotkną największe koncerny świata jak m.in. amerykański Exxon Mobil (inwestuje w złoża gazu na Sachalinie), holenderski Shell pracujący na Syberii, szwajcarskiego Glencore, brytyjski BP czy katarski fundusz, które kupiły udziały w Rosneft.

Sankcje obejmą inwestycje ponad 20 mln dol., które „znacznie pomagają Rosji rozwijać wydobycie ropy i gazu”. A także tych którzy włożyli co najmniej 10 mln dol. w rosyjską prywatyzację, podała agencja Prime.

Restrykcje objęłyby szereg banków, które kupują i sprzedają rosyjskie obligacje skarbowe. Wszystkie te firmy i banki, w wypadku uchwalenia nowych sankcji, będą miały utrudnioną działalność na terenie USA. Obejmie je zakaz udziału w przetargach na zamówienia publiczne, zakaz transakcji bankowych na terenie USA; zakaz zakupu nieruchomości, a także inwestowania w amerykańskie firmy.

Mogą Ci się również spodobać

Decyzja o atomie do końca marca

Rozmowy o wdrożeniu energetyki jądrowej w Polsce są już na ostatniej prostej. – Weryfikacja ...

Ceny węgla rosną, a kopalnie i tak na minusie

Pomimo dobrej koniunktury na rynku węgla, część polskich zakładów wydobywczych wciąż pogrążona jest w ...

Ile zapłacimy w przyszłym roku za prąd z ekoźródeł

Wytwórcy i banki są za zwiększeniem tzw. zielonego obowiązku, PGE optuje za jego obniżeniem. ...

Polski gaz wciąż drogi

Najbogatsi w Europie Luksemburczycy płacili w pierwszym półroczu za gaz taniej niż Polacy. Agencja ...

Gazprom opóźnia zwrot nadpłaty

Rosjanie na ten rok przenieśli zwrot nadpłaconych przez europejskich klientów ok. 1,5 mld dol. ...

Ekologiczny pomysł na transport miejski

Już na etapie projektowania produktu czy systemu wykonujemy symulacje 
pod kątem ekologii – mówi ...