Sankcje za inwestycje w energetykę Rosji

Bloomberg

Projekt nowych sankcji USA wobec Rosji uderzy w zachodnie firmy zaangażowane w energetyczne i wydobywcze projekty rosyjskie, w tym budowę gazociągów.

Projekt wniesiony do senatu USA wczoraj przez grupę parlamentarzystów to sankcje tzw. drugiego stopnia, które obejmują nie tylko obywateli i firmy amerykańskie, ale też krajów trzecich. Dotyczą podmiotów inwestujących w projekty energetyczne, budowę gazociągów i elektrowni jądrowych w Rosji; a także tych którzy handlują rosyjskimi długami i biorą udział w prywatyzacji rosyjskich firm.

W wypadku uchwalenia przez amerykański parlament i podpisania przez prezydenta, sankcje dotkną największe koncerny świata jak m.in. amerykański Exxon Mobil (inwestuje w złoża gazu na Sachalinie), holenderski Shell pracujący na Syberii, szwajcarskiego Glencore, brytyjski BP czy katarski fundusz, które kupiły udziały w Rosneft.

Sankcje obejmą inwestycje ponad 20 mln dol., które „znacznie pomagają Rosji rozwijać wydobycie ropy i gazu”. A także tych którzy włożyli co najmniej 10 mln dol. w rosyjską prywatyzację, podała agencja Prime.

Restrykcje objęłyby szereg banków, które kupują i sprzedają rosyjskie obligacje skarbowe. Wszystkie te firmy i banki, w wypadku uchwalenia nowych sankcji, będą miały utrudnioną działalność na terenie USA. Obejmie je zakaz udziału w przetargach na zamówienia publiczne, zakaz transakcji bankowych na terenie USA; zakaz zakupu nieruchomości, a także inwestowania w amerykańskie firmy.

Mogą Ci się również spodobać

Polska znów przyjmuje gaz z Jamału

Przez dwa dni błękitne paliwo transportowane z Rosji nie spełniało polskich norm. To kolejny ...

Zachód wspiera Nord Stream 2

Zgoda europejskich koncernów na współfinansowanie rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku bardzo utrudni Brukseli zatrzymanie ...

Rosyjski gaz będzie droższy

W tym roku unijni klienci Gazpromu zapłacą za surowiec średnio o blisko 14 proc. ...

Przewozy paliw nadal powinny rosnąć

Spółki coraz więcej inwestują w tabor. W ten sposób chcą sprostać rosnącemu popytowi na ...

It’s balance that matters

The Katowice summit may set the directions of the EU’s climate policy for the ...

Chiny: w poszukiwaniu zaginionego gazu

Choć Chiny mają gigantyczne zasoby gazu łupkowego, to szukają tańszych źródeł zaspokojenia rosnącego popytu. ...