Wielki apetyt na Petrobras

Bloomberg

Papiery dłużne skompromitowanego korupcją koncernu naftowego z Brazylii cieszyły się ogromnym wzięciem zagranicznych inwestorów. Popyt przekroczył pięciokrotnie wielkość oferty.

Państwowy Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) podał, że sprzedał obligacje na kwotę 4 mld dol. To dwa razy więcej niż zaplanowano, bowiem popyt ze strony zagranicznych inwestorów był ogromny.

Koncern przeprowadził emisję w dwóch turach. Pierwsza to papiery pięcioletnie z terminem wykupu w styczniu 2022 r, oprocentowane 6,125 proc. rocznie. Druga – obligacje dziesięcioletnie, które dadzą zarobić inwestorom aż 7,375 proc. rocznie. Nic więc dziwnego, że popyt przekroczył 20 mld dol.

Pieniądze z emisji (2 mld dol.) Perobras przeznaczy na wykup  obligacji, z terminem styczeń 2019 r i marcem 2020 r. Pozostałe 2 mld dol. koncern wyda na potrzeby firmy – inwestycje, bieżącą działalność.

Organizatorami emisji były banki: Banco Bradesco BBI, Citigroup Global Markets, HSBC Securities Inc., Itau BBA i Morgan Stanley.

Petrobras to największy koncern paliwowy Ameryki Środkowej i Południowej. W 2014 r wyszła na jaw gigantyczna korupcja wiążąca kierownictwo Petrobras i najwyższych polityków Brazylii (w tym ówczesnego prezydenta Lulę)

Szereg wysokich rangą menedżerów brało za podpisane z współpracującymi firmami umowy 3 proc. od wartości kontraktu. Za te pieniądze Petrobras przekupywał polityków i wysokich urzędników. Według szacunków organów ścigania ten schemat korupcyjny przyniósł jego autorom ok. 3,8 mld dol. brudnego zarobku.

Następczyni Luli Dilma Rousseff też wiedziała o mechanizmach korupcyjnych Petrobrasu wykorzystywanych do wyprowadzania pieniędzy z koncernu. Straciła urząd w wyniku impeachmentu.

Skandal uderzył w brazylijską gospodarkę. Kryzys osiągnął poziom lat 1980 tych i się pogłębia w miarę ujawniania nowych faktów. Sam koncern stracił nie tylko wiarygodność i pozycję (był największy i najdroższy w Ameryce Płd), ale też wartość rynkową. Spadła ona z 300 mld dol. (w 2008 r) do 20 mld dol. dziś w końcu 2016 r.

Poszkodowani inwestorzy amerykańscy złożyli w listopadzie 2016 r w sądzie Nowego Jorku dwa pozwy zbiorowe przeciwko Petorbras. Sytuację wykorzystują też inni. Francuski Total zawarł z Brazylijczykami strategiczne porozumienie. Total przejmie aktywa Petrobrasu za 2,2 mld dol.

Mogą Ci się również spodobać

Iran w stanie oblężenia

Biały Dom zapowiada doprowadzenie irańskiego eksportu ropy do zera. Teheran potajemnie szuka więc używanych ...

Wenezuela zapłaci Rosji kryptowalutą

To będzie pierwsza taka międzynarodowa wymiana handlowa. Niewypłacalna Wenezuela zapłaci Rosji za części samochodowe ...

Lotos poprawił wyniki. W tym roku będzie trudniej

W IV kwartale koncern istotnie poprawił wyniki. W tym roku będzie już o to ...

Tureckim targiem

Gazprom obniżył cenę gazu dla Turcji. Ankara zgodziła się na budowę drugiej nitki Tureckiego ...

Wodny Park czerpie energię z własnych… ścieków

Energia odnawialna ma różne oblicza. Wodny Park w Tychach pokazuje, że energię można czerpać ...

Gazprom zadłuża się w Chinach

Gazowy gigant dostał 1,5 mld dol. kredytu od grypy banków, którym przewodzi China Construction ...