Wielki apetyt na Petrobras

Bloomberg

Papiery dłużne skompromitowanego korupcją koncernu naftowego z Brazylii cieszyły się ogromnym wzięciem zagranicznych inwestorów. Popyt przekroczył pięciokrotnie wielkość oferty.

Państwowy Petroleo Brasileiro SA (Petrobras) podał, że sprzedał obligacje na kwotę 4 mld dol. To dwa razy więcej niż zaplanowano, bowiem popyt ze strony zagranicznych inwestorów był ogromny.

Koncern przeprowadził emisję w dwóch turach. Pierwsza to papiery pięcioletnie z terminem wykupu w styczniu 2022 r, oprocentowane 6,125 proc. rocznie. Druga – obligacje dziesięcioletnie, które dadzą zarobić inwestorom aż 7,375 proc. rocznie. Nic więc dziwnego, że popyt przekroczył 20 mld dol.

Pieniądze z emisji (2 mld dol.) Perobras przeznaczy na wykup  obligacji, z terminem styczeń 2019 r i marcem 2020 r. Pozostałe 2 mld dol. koncern wyda na potrzeby firmy – inwestycje, bieżącą działalność.

Organizatorami emisji były banki: Banco Bradesco BBI, Citigroup Global Markets, HSBC Securities Inc., Itau BBA i Morgan Stanley.

Petrobras to największy koncern paliwowy Ameryki Środkowej i Południowej. W 2014 r wyszła na jaw gigantyczna korupcja wiążąca kierownictwo Petrobras i najwyższych polityków Brazylii (w tym ówczesnego prezydenta Lulę)

Szereg wysokich rangą menedżerów brało za podpisane z współpracującymi firmami umowy 3 proc. od wartości kontraktu. Za te pieniądze Petrobras przekupywał polityków i wysokich urzędników. Według szacunków organów ścigania ten schemat korupcyjny przyniósł jego autorom ok. 3,8 mld dol. brudnego zarobku.

Następczyni Luli Dilma Rousseff też wiedziała o mechanizmach korupcyjnych Petrobrasu wykorzystywanych do wyprowadzania pieniędzy z koncernu. Straciła urząd w wyniku impeachmentu.

Skandal uderzył w brazylijską gospodarkę. Kryzys osiągnął poziom lat 1980 tych i się pogłębia w miarę ujawniania nowych faktów. Sam koncern stracił nie tylko wiarygodność i pozycję (był największy i najdroższy w Ameryce Płd), ale też wartość rynkową. Spadła ona z 300 mld dol. (w 2008 r) do 20 mld dol. dziś w końcu 2016 r.

Poszkodowani inwestorzy amerykańscy złożyli w listopadzie 2016 r w sądzie Nowego Jorku dwa pozwy zbiorowe przeciwko Petorbras. Sytuację wykorzystują też inni. Francuski Total zawarł z Brazylijczykami strategiczne porozumienie. Total przejmie aktywa Petrobrasu za 2,2 mld dol.

Mogą Ci się również spodobać

Ekologia wliczona w rachunek za ciepło

Bez ograniczeń i bez względu na cenę – tak elektrociepłownie mają kupować zieloną energię ...

Rozpędzone pompy OPEC

Pomimo porozumienia o zamrożeniu wydobycia, członkowie kartelu eksporterów przekroczyli ustalone limity. I nie tylko ...

Ropa będzie tania dzięki Ameryce

W przyszłym roku ceny ropy mogą spaść nawet poniżej tych z 2016 r. Jeśli ...

PGE rozważa inwestycje w kopalnie?

PGEaktywnie analizuje rynek również pod kątem budowania bazy surowcowej dla energetyki konwencjonalnej, w tym ...

Chińskie łupki z pomocą USA

Chińska branża wydobycia ropy i gazu nie poradzi sobie bez technologii z USA i ...