Boom na akcje spółek wydobywczych

Bloomberg

Przed południem kurs papierów Serinus Energy rósł aż o 33,1 proc., PGNiG o 5,1 proc., a PKN Orlen o 3,1 proc. Nawet walory Petrolinvestu, którego projekty są dziś zamrożone zyskiwał 31 proc.

Rosnący kurs ropy naftowej zachęca wielu giełdowych graczy do kupowania akcji spółek zajmujących się wydobyciem tego surowca lub prowadzących albo zamierzających prowadzić jego poszukiwania. Dziś kurs ropy typu Brent (jest wydobywana ze złóż zlokalizowanych pod dnem Morza Północnego) przekraczał nawet 55 USD za baryłkę. Tym samym zwyżkował o ponad 1 proc. w stosunku do notowań poniedziałkowych. To efekt porozumienia dużych producentów ropy, którzy postanowili ograniczyć wydobycie ropy.

Coraz wyższe notowania surowca powodują, że spółki zajmujące jego pozyskiwaniem zyskują mocno na wartości. Cena akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, największej krajowej firmy wydobywającej ropę i gaz, rosła przed południem nawet o 5,1 proc. osiągając wartość 5,6 zł. To najwyższa ich wycena od sierpnia tego roku.

Rośnie również kurs akcji PKN Orlen. Walory płockiego koncernu zyskiwały rano nawet 3,1 proc. W efekcie transakcje nimi zawierano nawet po 82,65 zł. Zdecydowanie mniejsze wzrosty miały już miejsce na papierach Grupy Lotos oraz węgierskiego koncernu MOL.

Wśród najmocniej rosnących dziś na warszawskiej giełdzie akcji są za to walory Serinus Energy i Petrolinvestu. Spółka kontrolowana przez Kulczyk Investments zyskiwała na wartości nawet 33,1 proc. Kurs wynoszący 1,81 zł jest najwyższy od ponad roku. Dziś prawdopodobnie będzie jeszcze wyższy bo przez dużą część sesji popyt był tak duży, że doszło do wstrzymania notowań na górnych widełkach cenowych.

Z kolei papiery Petrolinvestu rosły rano nawet do 11,79 zł, co oznaczało wzrost o 31 proc. Zarówno wzrost akcji tej spółki, jak i Serinus Energy nie znajduje jakiegokolwiek uzasadnienia w ostatnio publikowanych przez nie raportach.

Mogą Ci się również spodobać

Co wypadnie z systemu energetycznego?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Co wypadnie z systemu energetycznego? ...

Jakie wyzwania przed polską energetyką

W Rzeszowie w środę rozpoczął się kongres Eco Energy Summit – jedno z najważniejszych ...

Lotos znów mocno poprawił wyniki

Duży popyt na paliwa, wysokie marże, rekordowy przerób ropy, to główne czynniki mocnego wzrostu ...

Możemy spodziewać się dalszych wzrostów cen energii

Jeśli nawet zwykły Kowalski nie odczuje wzrostu cen w rachunkach za prąd w 2019 ...

Rekordowy kurs akcji PKN Orlen

Podczas dzisiejszej sesji kurs akcji płockiego koncernu przekroczył historyczny poziom 100 zł. Powodów wzrostu ...

Wzrośnie liczba stacji z paliwami alternatywnymi

Więcej inwestycji w ładowarki do pojazdów elektrycznych oraz punkty tankowania gazu i wodoru. Spółki ...