OPEC chce zagadać ceny

Bloomberg

W piątek w Dausze, stolicy Kataru, spotkają się najwięksi producenci ropy zrzeszeni w OPEC. Możliwe, że dołączy do nich także rosyjski minister energii Aleksander Nowak.

Członkowie kartelu mają się porozumieć w sprawie zamrożenia bądź nawet zmniejszenia obecnego poziomu wydobycia, które w szybkim tempie zbliża się do rekordowych 34 mln baryłek dziennie. Oczywiście żadnemu z nich nie odpowiada obecna cena tego surowca, która w przypadku Brenta wyniosła w czwartek 17 listopada 46,47 dol. za baryłkę. Do zbilansowania budżetów w krajach arabskich niezbędna byłaby przynajmniej 20-dolarowa podwyżka. O tym jednak nie mają co marzyć.

Na pierwszym spotkaniu przygotowawczym OPEC uzgodnił, że 30 listopada na konferencji ministerialnej zostanie zatwierdzone 5-procentowe cięcie wydobycia. Wówczas oznaczało to ustalenie nowego limitu na poziomie 32,5 mln baryłek ropy dziennie. To ustalenie obowiązuje nadal, ale ropy na rynku jest w tej chwili znacznie więcej niż wtedy, gdy limity uzgadniano, a większość członków kartelu widziałaby raczej nie cięcie, lecz zamrożenie. Przy tym Iran, Irak i Nigeria mówią, że nie zamierzają w niczym się ograniczać, bo i tak potrzebują pieniędzy i chcą jak najszybciej odzyskać udział w rynku.

Po spotkaniu w stolicy Kataru należy się więc raczej spodziewać prób werbalnego podbijania cen, na co jednak rynek jest już coraz mniej czuły, ponieważ wiele z takich umów nigdy nie dochodziło do skutku. Kolejną niewiadomą jest postawa Rosjan, którzy bardzo chętnie skorzystają z dobrodziejstw ograniczenia wewnątrz OPEC, natomiast bardzo niechętnie mówią, że mogliby do niego przystąpić.

Grzegorz Maziak, szef analityków e-petrolu, ostrzega jednak, że polscy kierowcy muszą się liczyć z nadchodzącymi podwyżkami cen paliw. Powodem nie będzie wyższa cena ropy, która zdaniem eksperta utrzyma się w okolicach 45 dol. za baryłkę, ale słaby kurs złotego do dolara. Nadal jednak przed nadchodzącym weekendem można kupić ON, płacąc tylko po 4,1 zł za litr, a za benzynę E-95 o 10 groszy drożej. Wiadomo jednak, że tak niskie ceny nie mają szans długo się utrzymać.

Mogą Ci się również spodobać

Arabia Saudyjska i Rosja walczą o klientów w Europie

W październiku Arabia Saudyjska obniża ceny na wszystkie gatunki swojej ropy dla odbiorców europejskich. ...

Rumunia chce zatrzymać Nord Stream-2

Kierująca Radą UE Rumunia wniosła nowe poprawki do Dyrektywy Gazowej. Mogą zatrzymać rozbudowę gazociągu ...

Iran popiera zamrożenie wydobycia ropy

Irański minister ds ropy, Bijan Zanganeh po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Iraku, Wenezueli ...

Zatankują LPG na własnej stacji

System „mam instalację, mam stację” ma obniżyć koszty funkcjonowania firmowych flot pojazdów. Dwie pomorskie ...

Jerzy Buzek: Europa potrzebuje amerykańskiego gazu

Mamy ze Stanami Zjednoczonymi wspólne interesy i powinniśmy je utrzymywać – przekonuje były premier ...

Rosjanie zhakowali amerykańskie elektrownie?

Pracujący dla obcego rządu hakerzy wdarli się do sieci co najmniej dwunastu amerykańskich elektrowni, ...