Białoruś zatrzymała naftociąg Przyjaźń w kierunku Polski

Rosyjska ropa z kierunku białoruskiego przestała w środę płynąć do Polski. Powodem ma być „rutynowa konserwacja”, białoruskiego odcinka ropociągu „Przyjaźń”. Prace mają potrwać cztery dni.

Publikacja: 09.06.2021 12:04

Białoruś zatrzymała naftociąg Przyjaźń w kierunku Polski

Foto: Employees are seen performing maintenance work at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia, on Thursday, Nov. 25, 2010. Deliveries of Venezuelan crude to Belarus from the Black Sea may pose a threat to...

O sytuacji poinformowali Rosjanie: – Dzisiaj (środa 9 czerwca -red) od 12:00 Gomeltransnieft’ wstrzyma na 96 godzin transport (ropy -red) w kierunku Adamowej Zastawy, aby przeprowadzić rutynową konserwację na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń – ogłosił Igor Demin rzecznik Transnieftu – rosyjskiego dostawcy ropy do rurociągu, cytowany przez agencję Interfaks. Więcej szczegółów Rosjanin nie podał. Strona białoruska w ogóle milczy o zatrzymaniu naftociągu tłoczącego ropę do Polski i dalej do Niemiec.

Jak informuje Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych PERN – Przyjaźń, wstrzymanie tłoczeń jest zgodne z przekazanym przez Transnieft miesięcznym harmonogramem do PERN i do klientów w Polsce i Niemczech.

Ponowne wznowienie tłoczeń zaplanowane jest 12 czerwca. Operacje w systemie PERN są realizowane na bieżąco z zapasów handlowych zgromadzonych przez klientów oraz dostaw morskich – czytamy w oświadczeniu polskiego operatora.

Agencja Interfaks przypomina, że ostatni przestój naftociągu na terenie Białorusi, miał miejsce 8 kwietnia 2019 r po tym jak w rafinerii w Mozyrze znaleziono ropę z nadmiarem związków chloru organicznego. Uszkodziła ona część urządzeń białoruskiej rafinerii.

""

/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Źródłem, z którego zanieczyszczona ropa dostała się do rurociągu, był punkt odbioru ropy w regionie Samary. Wstrzymano tranzyt surowca do Europy rurociągiem Przyjaźń. Zakłócone zostały dostawy na Białoruś, Polskę, Węgry, Niemcy, Ukrainę i kraje bałtyckie.

We wszystkich kierunkach dostawy zostały przywrócone od 9 czerwca. Do dziś sprawa nie doczekała się publicznego wyjaśnienia. Transnieft obwiniła prywatnych dostawców ropy, ale potem w sprawie zapadła cisza. Koncern zapłacił odszkodowania kilku odbiorcom, w tym z Białorusi, Ukrainy i Polski.

Teraz część agencji piszących o zatrzymaniu tranzytu ropy przez Białoruś przypomina, że Polska niedawno zamknęła swoje lotniska i niebo dla białoruskich samolotów, po tym jak białoruski reżim zmusił do lądowania zarejestrowany w Polsce pasażerski samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna.

""

Foto: energia.rp.pl

„Przyjaźń” ma swój początek w rejonie Samary, przechodzi przez Briańsk, a następnie rozgałęzia się na dwa odcinki: północny (przez terytorium Białorusi, Polski, Niemiec, Łotwy i Litwy) i południowy (przez terytorium Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier i Chorwacji). Rurociąg zapewnia eksport ropy z Rosji do Europy.

Transnieft świadczy usługi w zakresie transportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych systemem rurociągów magistralnych. Jest monopolistą w transporcie rosyjskiej ropy za granicę. 78,55 proc. kapitału zakładowego spółki stanowią akcje zwykłe należące do skarbu państwa.

Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Surowce i Paliwa
Azoty integrują się wokół konkretnych biznesów
Surowce i Paliwa
Ślimaczą się prace na największym złożu metali ziem rzadkich Rosji. Putin wściekły
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10