Wzrosły marże rafineryjne

Bloomberg

W październiku grupa PKN Orlen zarabiała na przerobie ropy znacznie więcej niż w poprzednich miesiącach. Podobnie było w Grupie Lotos i MOL Group.

W październiku PKN Orlen zanotował 6,2 dol. marży rafineryjnej na każdej baryłce przerobionej ropy naftowej. Tym samym wzrosła ona aż o 26,5 proc. w stosunku do października 2015 r. oraz o 29,2 proc. w odniesieniu do wyniku uzyskanego we wrześniu tego roku. Stosunkowo wysoka marża rafineryjna to m.in. efekt wzrostu cen ropy naftowej. W październiku średni kurs tego surowca sięgał 49,7 dol. za baryłkę i był najwyższy od lipca ubiegłego roku.

W październiku minimalnie spadła za to w grupie PKN Orlen marża petrochemiczna. Licząc rok do roku zniżkowała o 2,7 proc., a miesiąc do miesiąca o 3,2 proc. Tym samym wyniosła 912 euro na każdej tonie wytworzonych produktów. Jej poziom nadal można jednak uznawać za stosunkowo wysoki podobnie jak dyferencjału Brent/Ural, czyli różnicy w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i rosyjską, którą głównie przetwarzają polskie rafinerie. Wskaźnik ten wyniósł 2,5 dol. na baryłce i był taki sam jak w październiku 2015 r. oraz o 10,7 proc. niższy niż we wrześniu tego roku.

O stosunkowo dobrej sytuacji w branży rafineryjnej świadczą też dane makro opublikowane przez Grupę Lotos oraz węgierski MOL Group. W gdańskim koncernie marża rafineryjna wyniosła 8,86 USD. W efekcie okazała się najwyższa od marca ubiegłego roku. Z kolei w MOL Group marża rafineryjna sięgnęła w październiku 7,5 USD na baryłce. W rezultacie była najwyższa od sierpnia 2015 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Royal Dutch Shell opuszcza piaski Kanady

Koncern energetyczno-surowcowy Royal Dutch Shell poinformował, że wycofuje się z projektu wydobywania ropy z ...

Trzy scenariusze dla PGE z Rybnikiem w roli głównej

UOKiK dostał od PGE propozycję złagodzenia skutków ograniczenia konkurencji, po tym jak grupa przejmie ...

Ukraina pozywa Unię za OPAL

Naftogaz złożył do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu pozew przeciwko Komisji Europejskiej. Ukraińcy zarzucają Brukseli ...

Brazylia sięga po słońce

Gwałtownie rośnie liczba farm fotowoltaicznych w Brazylii. Działa już 135 tysięcy instalacji, produkując 1,72 ...

Ceny energii w 2020 roku: na pewno będzie drożej

– Nie będzie rekompensat wzrostu cen energii w przyszłym roku – zapowiada minister rozwoju ...

Rosneft stracił na wartości 40 procent

W poniedziałek i wtorek rano wartość rosyjskich koncernów energetycznych zmniejszyła się średnio o ponad ...