Fiasko spotkania OPEC

AFP

Kartel eksporterów i wybrani producenci ropy spoza OPEC nie doszedł do porozumienia w sprawie zamrożenia wydobycia. Wina leży po stronie OPEC.

Po 11 godzinach rozmów w piątek i 7 godzinach w sobotę przedstawiciele 14 członków OPEC oraz Rosji, Azerbejdżanu, Omanu, Kazachstanu, Brazylii i Meksyku wyjechali z Wiednia z niczym. Komunikat po spotkaniu głosi, że rozmowy będą kontynuowane za 3-4 tygodnie, podała agencja Nowosti.

Azerowie są z posiedzenia zadowoleni i uważają, że porozumienie jest osiągalne w tym roku; przedstawiciel Brazylii uznał iż trzeba poznać stanowisko innych eksporterów ropy; Oman jest gotowy zmniejszyć wydobycie a Kazachstan chce to jeszcze przemyśleć.

W samym OPEC zgody na spowolnienie pomp nie ma ze strony Iraku, a największym zwolennikiem redukcji wydobycia, co miałoby ponieść ceny surowca, jest bankrutująca Wenezuela – posiadacz największych zasobów ropy na świecie.

OPEC kontroluje dziś 80 proc. światowych zasobów ropy, jednak interesy członków kartelu pozostają diametralnie różne. Biedne kraje jak Wenezuela, Nigeria, Angola czy Algieria opowiadają się z zamrożeniem produkcji podobnie jak lider grupy Arabia Saudyjska. Iran, który szybko nadrobić straty spowodowane sankcjami, przestał oponować przeciwko zamrożeniu, natomiast uaktywnił się Irak nie mający innych poza ropą i gazem źródeł dochodów budżetowych.

Mogą Ci się również spodobać

Stacje paliw chcą wyższego progu

Wprowadzenie podatku obrotowego w założeniach miało nie tylko pozyskiwanie środków dla budżetu, ale również ...

Słona wycena Ostrołęki

Opiewająca na 9,6 mld zł oferta Polimeksu zaskoczyła inwestorów. Na przełomie stycznia i lutego ...

Spadną rachunki za gaz

URE obniżyło taryfy dla wszystkich grup odbiorców błękitnego paliwa w Polsce. Najwięcej spadły rachunki ...

Rachunek jak abonament na prąd

W przyszłości pojawi się nie tylko opłata stała za moc, ale też za dostęp ...

PGNiG ma nowy zarząd

Piotr Woźniak, który dotychczas był p.o. prezesa, decyzją rady został szefem spółki. Do zarządu ...

Gazoport ruszy z dwuletnim poślizgiem

Komercyjne dostawy skroplonego gazu LNG z Kataru do Świnoujścia będą mogły rozpocząć się najwcześniej ...