Kto kupi bardzo drogi jeden procent Saudi Aramco

AFP

Saudyjski gigant energetyczny prowadzi rozmowy o sprzedaży jednego procenta swoich udziałów. Ich cena szacowana jest na 19 mld dolarów a nabywcą ma być „jedna z wiodących firm energetycznych na świecie”.

O prowadzonych negocjacjach poinformował opinię publiczną następca tronu saudyjskiego Mohammed bin Salman w wywiadzie dla telewizji Al-Arabiya. Umowa może zostać zawarta w ciągu najbliższych dwóch lat. Z kim? Tego Saudyjczyk nie ujawnił.

Według bin Salmana „będzie to bardzo ważna transakcja, która wzmocni sprzedaż Aramco” w kraju potencjalnego nabywcy. Wyjaśnił, że sprawa dotyczy rynku „bardzo dużego państwa”. Książę dodał, że „toczą się też inne negocjacje w sprawie zakupu różnych udziałów w Aramco”.

Po tej wypowiedzi światowe media wskazują potencjalnych kupców. Według CNN będzie to jeden z państwowych koncernów energetycznych Chin. Państwo Środka jest największym nabywcą saudyjskiej ropy, importując więcej surowca z królestwa niż z jakiegokolwiek innego kraju.

Aramco ma innych dużych klientów w Azji, a w raporcie z zeszłego miesiąca poinformowało, że inwestuje w sprzedaż i operacje handlowe w Chinach, Indiach, Azji Południowo-Wschodniej, Japonii i Korei Południowej.

AFP

Potencjalny nabywca Aramco „najwyraźniej musi być azjatycką krajową spółką naftową” – ocenia starszy analityk Bernstein, Oswald Clint.

W 2019 r Arabia Saudyjska sprzedała już około 1,7 proc. akcji Aramco w ramach największego IPO w historii, zbierając 29,4 miliarda dolarów na sfinansowanie planu Bin Salmana – Vision 2030. Ma on zmniejszyć uzależnienie finansów Pustynnego Królestwa od ropy naftowej i zapewnić rozwój innych obszarów gospodarki. Aramco było wtedy warte około 1,7 biliona dolarów.

Ta częściowa prywatyzacja na giełdzie w Rijadzie w dużej mierze opierała się jednak na inwestorach lokalnych i regionalnych, co oznacza, że ​​przyniosła znacznie mniej niż pierwotnie zakładano 100 miliardów dolarów.

Magazyny ropy na pustyni w Shaybah w Arabii Saudyjskiej/Bloomberg

Według Financial Times, Arabia Saudyjska prowadziła rozmowy z Reliance Industries Mukesha Ambaniego na temat zakupu udziałów w rafinerii i petrochemii hinduskiego koncernu za gotówkę i akcję Aramco.

Sprzedaż akcji anonsowana przez bin Salmana może więc odnosić się do umowy z Reliance, ale bardziej prawdopodobne jest, że będzie to związane z oddzielnymi negocjacjami z chińskimi i innymi inwestorami.

Saudi Aramco to narodowy koncern naftowo-gazowy Arabii Saudyjskiej, założony w 1933 roku. Siedziba znajduje się w Dhahranie. Firma jest reprezentowana na trzech głównych światowych rynkach energetycznych – w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Zatrudnia ponad 70 tysięcy osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kupno aktywów Anadarko, największa operacja od czasu przejęcia Elfa, pozwoli Totalowi zwiększyć wydobycie o 5 proc. do 2025 r.

Anadarko: Dzięki wsparciu Buffetta Dawid wygrał z Goliatem

Occidental Petroleum niemal pięciokrotnie mniejsza od Chevrona kupiła ostatecznie Anadarko Petroleum dzięki finansowemu wsparciu ...

Kolejny rekord w zużyciu energii elektrycznej

W piątek 12 lutego 2021 r. o godz. 10:45 odnotowano najwyższe w historii zapotrzebowanie ...

Atom spowolni transformację

Inwestycje w elektrownie jądrowe nie zapewnią stabilności systemu elektroenergetycznego, ponadto są kosztowne i w ...

Polska łączy system energetyczny z państwami nadbałtyckimi

Republiki nadbałtyckie i Polska uzgodniły w Brukseli połączenie systemów energetycznych. Ma to nastąpić do ...

Ceny energii najniższe od pięciu lat, głównie dzięki taniej ropie

Tylko w grudniu polskie gospodarstwa domowe zaoszczędziły łącznie ok. 3,7 mld zł na spadkach ...

PGE i PGNiG chcą kupić ciepłownie od Fortum

Konsorcjum z udziałem m.in. PGE i PGNiG złożyło wstępną, niewiążącą ofertę zakupu od Fortum ...