PGNiG przejmie duże złoża gazu

Oil platform/Bloomberg

Polski koncern kosztem 615 mln USD kupuje firmę Ineos E&P Norge, dzięki której w latach 2021-26 zwiększy średnioroczne wydobycie błękitnego paliwa w Norwegii o ok. 1,5 mld m sześc.

PGNiG Upstream Norway, podmiot zależny od PGNiG, zawarł warunkową umowę zakupu przedsiębiorstwa Ineos E&P Norge od Grupy Ineos. Podmiot ten posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym obejmujących m.in. trzy złoża znajdujące się w fazie eksploatacji: Alve, Marulk, Ormen Lange. Należą do niego też udziały w terminalu gazowym Nyhamna.

PGNiG szacuje, że na początku tego roku wielkość zasobów ropy i gazu wynikająca z posiadanych przez Ineos E&P Norge udziałów w koncesjach wynosiła ok. 117 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). Z tego wolumenu ponad 94 proc. to błękitne paliwo. Z kolei szacowany średni roczny poziom wydobycia gazu przez PGNiG w Norwegii z tych koncesji może wynieść w latach 2021-2026 ok. 1,5 mld m sześc. Dodatkowo, PGNiG Upstream Norway przejmie portfel koncesji poszukiwawczych. Na sześciu z nich będzie pełnił funkcję operatora.

Cenę umowną nabycia Ineos E&P Norge określono na 615 mln USD, czyli ok. 2,4 mld zł, przy tzw. efektywnej dacie transakcji przypadającej na 1 stycznia tego roku. Ostatecznie wartość umowy zostanie pomniejszona o dochody uzyskane przez ten podmiot od 1 stycznia do dnia przejęcia kontroli operacyjnej przez PGNiG Upstream Norway. Transakcja będzie sfinansowana ze środków własnych i zewnętrznych (po mniej więcej połowie). Dojdzie do skutku pod warunkiem uzyskanie stosowanych zgód korporacyjnych w ramach grupy PGNiG oraz zgód administracyjnych w Norwegii.

Po sfinalizowaniu przedsięwzięcia polski koncern zwiększy wydobycie gazu w Norwegii do ponad 2,5 mld m sześc. rocznie. „To transakcja o szczególnym znaczeniu dla PGNiG. Przejęcie wszystkich aktywów Ineos E&P Norge oznacza skokowy wzrost wydobycia w Norwegii i zapewni istotny wolumen gazu dla gazociągu Baltic Pipe” – mówi cytowany w komunikacie prasowym Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„W górnictwie i energetyce plączemy się o własne nogi”

Polityka bardzo miesza się z realiami ekonomicznymi. Odjeżdża nam pociąg transformacji energetycznej- mówiła Joanna ...

Podwyżki prądu dobiją program elektromobilności

Już teraz koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym może okazać się dwukrotnie wyższy niż ...

Enea kupuje Elektrownię Połaniec za miliard złotych

Transakcja zostanie domknięta prawdopodobnie w piątek. Dzięki niej spółka zwiększy udział w rynku produkcji ...

Adamów na sprzedaż, węgiel brunatny w odwrocie

W ramach przeglądu opcji strategicznych rozważana jest sprzedaż aktywów związanych z kopalnią i elektrownią ...

Harvey bije w ceny

Wyłączenie wielu rafinerii zakłóciło światowy popyt na ropę. Huragan Harvey, który niedawno uderzył w ...

Chcemy być gazowymi wrotami dla Europy Środkowej

Im więcej podmiotów zdecyduje się na handel LNG, tym będzie lepiej – mówi Michał ...