Gazprom zapożyczył się na wieczność

Bloomberg

Po raz pierwszy w historii rosyjskiego rynku finansowego rosyjska firma przeprowadziła emisję korporacyjnych euroobligacji bezterminowych.

– Gazprom wprowadził na międzynarodowy rynek długu, korporacyjne bezterminowe podporządkowane euroobligacje w dolarach i euro. Ta emisja przyciągnęła uwagę bardzo zróżnicowanej pod względem geograficznym oraz rodzajowym grupy inwestorów. Złożone wnioski przekroczyły kwotę 4,6 mld dolarów i 2,4 mld euro – powiedział Denis Szułakow wiceprezes Gazpromu odpowiedzialny za emisję, cytowany przez agencję Prime.

Gazprom wyemitował dwie transze bezterminowych euroobligacji z pierwszą opcją kupna za 5,25 roku: w dolarach – w kwocie 1,4 mld i oprocentowaniu 4,6 proc. rocznie oraz w euro – na 1 mld ze stawką 3,9 proc. Według Szułakowa około 250 inwestorów złożyło wnioski o transzę w dolarach i około 210 o transzę w euro. Wśród chętnych znaleźli się inwestorzy z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i innych krajów Europy kontynentalnej, Azji i Rosji. W sumie popyt międzynarodowy na obie transze transakcji wyniósł 80 procent.

„W warunkach trudnej koniunktury rynkowej i napiętym tle informacyjnym (od początku września 2020 r nie było emisji rosyjskich euroobligacji) zespół Gazpromu wybrał jeden z rzadkich momentów pozytywnej dynamiki rynkowej i zaoferował obie transze tego samego dnia” – dodał wiceprezes rosyjskiego koncernu.

Gazprom od 6 października organizował konferencję z inwestorami mające zachęcić do zakupu obligacji dwóch transz emitowanych jednego dnia. Organizatorami emisji był Gazprombank, J.P. Morgan, Credit Agricole CIB i Sbierbank CIB.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Atomowe puzzle trzeba dalej układać

Orlen miał przejąć połowę udziałów PGE w projekcie atomowym i odciążyć tych, których na ...

Huty KGHM w programie Copper Mark

Huta Miedzi Głogów i Huta Miedzi Legnica przystąpiły do prestiżowego programu Copper Mark – ...

Ropa odbija się od dna

Ostatnie decyzje amerykańskiego Fedu tchnęły więcej optymizmu w rynek ropy. Od rana marka Brent ...

EKSPERCI BRANŻY – OPINIE: Popioły – drugi produkt elektrowni

Na pytanie co produkuje energetyka zawodowa każdy udzieli oczywistej odpowiedzi – energię elektryczną. Odpowiedź ...

Bitcoin pożera prąd jak Szwajcaria, a truje tyle, co Kansas City

Waluta jest wirtualna, ale koszty obrotu nią – już nie. Bitcoin zużywa tyle energii, ...

NIK: fiasko restrukturyzacji węglowego giganta

Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła największego krajowego producenta węgla kamiennego – Polską Grupę Górniczą. „Mimo dogodnych ...