Brazylijskie kokosy naftowe w czasach zarazy

Bloomberg

W czasie kiedy inni producenci ropy liczą straty, Brazylia bije rekordy wielkości eksportu czarnego złota. To zasługa Chin i…USA.Koncern Petrobras poinformował, że w kwietniu ustanowił nowy rekord w eksporcie ropy. Firma sprzedawała za granicę 1 mln baryłek dziennie. „Jest to nowy rekord. Poprzedni został ustanowiony w grudniu 2019 r i wynosił 771 tysięcy baryłek dziennie” czytamy w raporcie spółki. Także pierwszy kwartał okazał się dla koncernu bardzo dobry. Eksport ropy zwiększył się o 25 proc. w ujęciu kwartalnym. Skąd tak dobre wyniki w czasie pandemii? „Przez pierwsze cztery miesiące 2020 r głównym kierunkiem sprzedaży były Chiny, na które przypadło 60 proc. naszego eksportu. Oprócz Chin dostarczyliśmy ropę do USA, Europy, Indii i na inne azjatyckie rynki” – informuje Petrobras.


Szczególnie eksport do USA jest zaskoczeniem. Kraj ten bowiem ma ogromną nadpodaż własnego surowca i pełne magazyny. Petrobras prognozuje, że jeszcze zwiększy sprzedaż swojej ropy za granicę, szczególnie do Chin, które zwiększają zakupy w miarę jak gospodarka wraca do normalności.
Od początku roku Petrobras zwiększył pompowanie z 2,07 mln baryłek dziennie do 2,26 mln baryłek w miarę rosnącego popytu.

Platforma wydobywcza spółki Petrobras/Bloomberg


Petrobras powstał w 1953 r. Dziś to największy koncern paliwowy Ameryki Środkowej i Południowej. Zatrudnia 59 tysięcy ludzi i ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Brazylii. Można się było o tym przekonać, kiedy w 2014 r wyszła na jaw gigantyczna korupcja wiążąca kierownictwo Petrobras i najwyższych polityków Brazylii (w tym ówczesnego prezydenta Lulę) Za podpisane z współpracującymi firmami umowy, wysocy menadżerowie brali 3 proc. od wartości kontraktu. Za te pieniądze Petrobras przekupywał polityków i wysokich urzędników. Według szacunków organów ścigania ten schemat korupcyjny przyniósł jego autorom ok. 3,8 mld dol. brudnych pieniędzy. Następczyni Luli Dilma Rousseff też wiedziała o mechanizmach korupcyjnych Petrobrasu wykorzystywanych do wyprowadzania pieniędzy z koncernu. Straciła urząd w wyniku impeachmentu.

Signage is displayed at a Petroleos Brasileiros SA (Petrobras) gas station in Sao Paulo, Brazil/Bloomberg


Skandal uderzył w brazylijską gospodarkę. Kryzys osiągnął poziom lat 1980 tych i się pogłębiał w miarę ujawniania nowych faktów. Sam koncern stracił nie tylko wiarygodność i pozycję, ale też wartość rynkową – najwyższą w Ameryce Płd. Spadła ona z 300 mld dol. (w 2008 r) do 20 mld dol. w końcu 2016 r. Poszkodowani inwestorzy amerykańscy złożyli w listopadzie 2016 r w sądzie Nowego Jorku dwa pozwy zbiorowe przeciwko Petorbras. Sytuację wykorzystali też inni gracze rynku ropy. Francuski Total zawarł z Brazylijczykami strategiczne porozumienie i przejął aktywa Petrobrasu za 2,2 mld dol..

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Umowa PGNiG z Amerykanami niepokoi Rosjan

PGNiG podpisał 24-letni kontrakt na dostawy gazu skroplonego z USA. To już druga podobna ...

Wenezuela chce prywatyzować naftowego giganta

Reżim w Caracas proponuje zagranicznym wierzycielom zamianę długów państwowego koncernu naftowego na udziały w ...

Unimot szuka inwestora dla Blue Cold

Grupa przeszacowała wartość majątku składającego się na punkt skraplania gazu ziemnego w Uniszkach Zawadzkich. ...

Kilian: Polska energetyka została daleko w tyle

Strategia dosypywania miliardów złotych do górnictwa już się nie sprawdzi. Bezdyskusyjnie potrzebujemy planu dla ...

Gaz-System dostał unijne wsparcie

Właściciel krajowych gazociągów przesyłowych otrzyma prawie 520 mln zł dofinansowania do budowy dwóch połączeń ...

Ten rok pod znakiem przeglądu strategii Tauronu

W tym roku Tauron chce się skupić na aktualizacji strategii biznesowej. Jak podkreślił prezes ...