Saudi Aramco stracił jedną piątą zysku

Bloomberg

Saudyjski gigant naftowy musi szybko odrabiać straty. W minionym roku czysty zysk okazał się o 20 proc. niższy w porównaniu z rokiem 2018.

„Zmniejszenie zysku jest w pierwszej kolejności związane ze spadkiem cen i wielkości wydobycia ropy. Do tego doszła niższa marża na produkty naftowe i chemiczne, a także utrata 1,6 mld dol. wartości związana z Sadara Chemical  Company (joint venture Saudi Aramco z The Dow Chemical Company-red)” – głosi komunikat największego paliwowego koncernu świata.

Zysk netto Saudi Aramco wyniósł 88,2 mld dol. (-20,6 proc.). Wolne przepływy pieniężne zmniejszyły się z 85,8 mld dol. w 2018 r do 73,2 mld dol. Pomimo to koncern podtrzymuje tegoroczny plan wypłaty dywidend na kwotę 75 mld dol. i będzie je płacić co kwartał. „Dywidendy za I kwartał zostaną ogłoszone razem z wynikami finansowymi pierwszego kwartału. Planujemy opublikować je w maju” -informuje Aramco.

Storage tanks stand at an oil processing facility in Saudi Aramco’s Shaybah oilfield in the Rub’ Al-Khali (Empty Quarter) desert in Shaybah, Saudi Arabia/Bloomberg

Spadł nie tylko zysk i przepływy pieniężne, ale też nakłady inwestycyjne. Saudowie wydali 32,8 mld dol. (-6,6 proc.). W tym roku ma to być jeszcze mniej 25-30 mld dol. Powód to niestabilny rynek, wahania cenowe. Saudi Aramco podkreśla, że w minionym roku koncern był „jednym z największych producentów ropy i kondensatu”. Arabowie pompowali 13,2 mln baryłek ekwiwalentu ropy na dobę. I to pomimo obowiązującego jeszcze porozumienia o ograniczeniu wydobycia OPEC+. Ograniczenia jakie narzuciła sobie wtedy Arabia Saudyjska wysforowały USA na fotel lidera produkcji ropy. W tym roku Saudi Aramco może wrócić na tron.

Mogą Ci się również spodobać

Energetycy sceptycznie o zmianie czasu na letni

Trudno dziś szukać uzasadnienia przestawiania zegarka wśród powodów przyświecających niegdyś wdrożeniu tej idei w ...

PGE wycofuje się z Ostrołęki C

Największy polski koncern energetyczny „odstąpił od rozmów”, mających prowadzić do zaangażowania firmy w budowę ...

Nowa nadzieja dla dużych wiatraków

Boryszewo Wind Invest (grupa Enerco) ma w ręku prawomocny wyrok sądu przeciwko Enerdze. Chodzi ...

Polskie rodziny płacą coraz więcej za energię

Nasze portfele są drenowane przez drożejące paliwa płynne i wyższe stawki za przesył prądu. ...

Oklahoma trzęsie się po łupkowym boomie

Władze stanu wezwały spółki przeprowadzające odwierty do ograniczenia ilości wody z chemikaliami wstrzykiwanej w ...

Iran wspomaga Wenezuelę… ropą

Kraj posiadający największe zasoby czarnego złota na świecie, musi ją importować. Jedynym dostawcą jest ...