Rosja atakuje świat swoim węglem

Adobe Stock

Wbrew globalnym trendom, Rosja nie zamierza rezygnować z górnictwa węglowego. Kreml przygotował nową strategię rozwoju sektora do 2035 r. Celem jest wzmocnienie pozycji rosyjskiego węgla na świecie.

W czwartek rząd Rosji przyjął główne punkty programu rozwoju górnictwa węglowego do 2035 r. Celów które stoją przed rosyjskim górnictwem na najbliższe 15 lat jest kilka, a program ma pomóc w ich osiągnięciu. Chodzi o stworzenie koncernom górniczym „warunków do stabilnego zaopatrzenia w węgiel i produkty jego przetwarzania rynku krajowego”. Celem nadrzędnym jest „wzmocnienie pozycji Rosji na światowym rynku węgla”.

Agencja Prime przypomina, że Kreml sześć lat temu zatwierdził już jedną strategię rozwoju górnictwa. Miała obowiązywać do 2030 r. Jednak w 2018 r. minister energetyki Aleksandr Nowak ogłosił konieczność prywatnych inwestycji w górnictwo węglowe, aby osiągnąć założone cel.

Poziom inwestycji do 2025 r. ma wynieść 1 bln rubli (20 mld dol.). Pozwoli to zwiększyć o 23-25 proc. wielkość wydobycia założoną w strategii.

I tak za pięć lat kopalnie Rosji mają wydobyć 560 mln ton rocznie, a do 2030 r. – 590 mln ton. Omawiany w czwartek program dla górnictwa zakłada dwa scenariusze rozwoju: konserwatywny zakłada poziom wydobycia 550 mln ton rocznie do 2035 r. i optymistyczny – 668 mln ton.

Inwestycje w sektor górniczy już w Rosji trwają. W 2019 r. w portach Murmańska i St. Petersburga ruszyła budowa nowych eksportowych terminali węglowych. Rosjanie modernizują też istniejący terminal węglowy w Ust-Łudze, a w Wysocku, gdzie jest już jeden terminal, planowany jest drugi.

Rosja jest największym eksporterem węgla na rynek europejski. Sprzedaje węgiel dobrej jakości i po bardzo konkurencyjnych cenach. I liderem chce pozostać przez kolejną dekadę. W 2018 r. ponad połowa rosyjskiego eksportu węgla (ponad 132 mln ton) drogą morską i koleją dotarło do Europy – krajów Unii, na Ukrainę i do Turcji.

Doświadczenie ostatnich lat pokazało, że import taniego rosyjskiego węgla rósł i będzie rosnąć, pomimo nacisków na jego ograniczenie i strategii unijnej ograniczenia szkodliwych emisji. Szczególnie dużo kupują Niemcy, którzy za rok zamkną swoje wszystkie elektrownie atomowe i zwiększają inwestycje w OZE. W ciągu pięciu ostatnich lat Niemcy zwiększyli o 40 proc. import węgla z Rosji. W 2018 r. kupili 17,64 mln ton na 66 mln ton zużytych w całym roku.

Polska importowała dwa lata temu 13,5 mln ton rosyjskiego węgla, a w minionym roku było to ok. 10 mln ton

W 2018 r. Europa importowała 149,6 mln ton węgla (dane BP). Jest to o 4,6 proc. więcej w ujęciu rocznym. Największy wpływ na to ma większe zapotrzebowanie w Polsce i Turcji. W ciągu dekady (2007-2017) popyt Europy na węgiel zwiększył się o 16,5 proc.

Import węgla na całym świecie rośnie z roku na rok. W 2018 wyniósł 559 mln ton, z czego 25,5 proc. przypadło na Indie. Rosjanie nie muszą się więc martwić, że zabraknie chętnych na zabójczy dla klimatu surowiec. Polska, Indie, Chiny, Pakistan, Turcja, nawet tak wyczulona na środowisko Nowa Zelandia – wszystkie te kraje z roku na rok zużywają więcej węgla.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chciwość koncernów, bierność rządzących

Rosjanie, Kazachowie, Ukraińcy, Białorusini mogą kupić za swoją średnią krajową więcej prądu niż Polacy, ...

Tchórzewski: nic nie wiem o swoim odwołaniu

Minister energii Krzysztof Tchórzewski odniósł się do krążących informacji o swoim odwołaniu na łamach ...

Eksperci dyskutowali o wyzwaniach stojących przed katowickim szczytem klimatycznymi

Spore oczekiwania wobec COP24

Dwa tygodnie w Katowicach będą czasem intensywnego dialogu. Równocześnie COP24 otwiera polską prezydencję. Żyjemy ...

Moskwa pod cyfrowym prądem

Rosyjska stolica – największe miasto Europy, jako pierwsza w Rosji przejdzie na pełną cyfryzację ...

Bruksela przeciw sankcjom grożącym Gazpromowi

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę umożliwiającą nałożenie nowych sankcji na Rosję i współpracujące ...

URE: ustawa o cenach energii wymaga pilnej nowelizacji

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zaapelował do ministra energii o bardzo pilną nowelizację ustawy, zamrażającej ...