Związkowcy z JSW też chcą podwyżek płac

Fotorzepa/Piotr Sobczak

Po tym, jak związki zawodowe w Polskiej Grupie Górniczej wynegocjowały 6-procentowy wzrost wynagrodzeń, pismo do zarządu w sprawie rozmów płacowych wystosowali związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Trzy organizacje związkowe, działające w JSW, zwróciły się do zarządu o rozpoczęcie negocjacji płacowych. „W związku ze wzrastającą inflacją – grudzień r/r 3,4 proc., styczeń r/r 4,4 proc. – oraz prognozą średniorocznej inflacji rady polityki pieniężnej na rok 2020 wynoszącą 3,5 proc. wnosimy o spotkanie w celu uzgodnienia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w roku 2020” – czytamy w piśmie do zarządu JSW. Związkowcy zaznaczyli, że w minionym roku wynagrodzenie w spółce za dni robocze praktycznie nie wzrosło, a była wypłacana tylko jednorazowa premia. Natomiast wzrost płac w gospodarce narodowej wyniósł w tym czasie 6 proc. i w tym roku według prognoz może pozostać na takim samym poziomie. „W związku z powyższym konieczne jest uzgodnienie rozwiązań, które zapobiegłyby dalszemu spadkowi płacy realnej pracowników JSW” – napisali związkowcy.

Spełnienie żądań załogi oznaczałoby dalszy wzrost kosztów w JSW, który był już widoczny w ubiegłym roku. JSW po trzech kwartałach 2019 r. wydała więcej niż przed rokiem m. in na usługi górnicze, materiały i świadczenia pracownicze. Te ostatnie wzrosły do 3,28 mld zł, czyli były o 10 proc. wyższe niż po trzech kwartałach ubiegłego roku. To efekt m.in. rozliczenia w drugim kwartale dodatkowej nagrody pieniężnej dla pracowników w łącznej wysokości 163 mln zł i przejęcia Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Koszty pracy stanowią 48 proc. ogółu wydatków w jastrzębskiej spółce.

Podwyżki płac wywalczyła już załoga Polskiej Grupy Górniczej. Wzrost wynagrodzeń dla ponad 41 tys. pracowników kosztować będzie górniczą spółkę około 260 – 270 mln zł. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w ubiegłym tygodniu w obecności wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Zakłada ono podniesienie wynagrodzeń o 6 proc. od dnia 1 stycznia 2020 r. oraz powrót do negocjacji płacowych między zarządem PGG a związkami we wrześniu. Dzięki temu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w kopalniach grupy od 2020 r. wzrośnie do 7 829,61 zł. Związkowcy walczyli o 12-procentowy wzrost wynagrodzeń. Osiągnięcie kompromisu skutkowało zawieszeniem akcji protestacyjnej przez górników, w tym rezygnacją z planowanej na luty manifestacji w Warszawie.

O podwyżkach rozmawiają także górnicy z Lubelskiego Węgla Bogdanka. Według nieoficjalnych informacji pierwotnie związkowcy żądali tam podniesienia płac o 15 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Węgiel najdroższym paliwem świata

Węgiel, który do tej pory uważany był za jedno z najtańszych źródeł pozyskiwania energii, ...

Tauron Ciepło szykuje inwestycje służące ograniczeniu niskiej emisji

Spółka Tauron Ciepło przygotowuje się do inwestycji, służących ograniczeniu tzw. niskiej emisji – jednego ...

Norwegia może wyhamować wydobycie

Po raz pierwszy od 18 lat Norwegowie mogą spowolnić swoje pompy. Oslo analizuje zmniejszenie ...

Handel „czarnym złotem” wcale nie jest taki łatwy

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Być „paniskiem” i węglowym królem? ...

Puławy inwestują w nowości i energetykę

Największy producent nawozów w Polsce rozbudowuje swoje zakłady i stawia blok węglowy. Tylko w ...

Shell żegna Nową Zelandię

Międzynarodowy gigant paliwowy sprzedaje kolejny biznes zagraniczny. Tym razem w Nowej Zelandii. Kupuje go ...