Eni rozstaje się z Rosneft Trading

Jest pierwszy odzew na amerykańskie sankcje wobec rosyjskiej spółki handlowej koncernu Rosneft. Włoski koncern Eni przyznał, że współpracuje z rosyjską firmą i w związku z tym będzie przestrzegał sankcji USA. Rosneft uważa działania Białego Domu za bezprawne.

 

– Przeprowadzamy pewne operacje handlowe z Rosneft Trading. Analizujemy nowe sankcje i ich konsekwencje dla nas i będziemy ich przestrzegać – zapowiedział przedstawiciel Eni dla agencji  RIA Nowosti. Rosneft kontroluje ok. 40 proc. rosyjskiego wydobycia ropy i 60 proc. eksportu surowca. Według danych Forbesa, Rosneft Trading był w 2018 trzecim nabywcą rosyjskiej ropy (kupowała ją tylko u spółki-matki – Rosneft za 12,5 mld dol.). Firma zajmuje się też handlem wenezuelską ropą (Rosneft ma udziały w największych złożach Wenezueli); kupuje też ropę w irackim Kurdystanie, wykonuje dostawy wspólnie z Tajlandią, ale też dostarcza LNG do Egiptu.

 

Po wczorajszej (18 lutego) decyzji USA o objęciu sankcjami Rosneft Trading oraz jej menadżerów, Rosneft wydał komunikat, w którym określa działania Amerykanów jako bezprawne. Rosjanie piszą, że amerykański Departament Skarbu nie przedstawił żadnych dowodów, na złamanie przez Rosneft Trading wenezuelskich sankcji.
Nie jest to prawda, bowiem Biały Dom przytacza kilka przykładów takiego działania Rosjan: w sierpniu 2019 r Rosneft Trading pomógł w organizacji transportu 2 mln baryłek wenezuelskiej ropy; w połowie września 2019 r firma sprzedała 1 mln baryłek z dostawą do Azji. W styczniu 2020 r Rosneft Trading wykonała w imieniu wenezuelskiego państwowego koncernu paliwowego PDVSA dostawę 2 mln baryłek ropy do Afryki Zachodniej.

 

 

Drivers wait in line to refuel vehicles at a Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) gas station in Caracas, Venezuela/Bloomberg

 

Elliot Abrams przedstawiciel USA ds Wenezueli poinformował podczas wtorkowego briefingu w Departamencie Stanu, że Rosneft Trading handluje teraz 70 proc. wenezuelskiej ropy „omijając amerykańskie sankcje”. – Po objęciu sankcjami, firmy na całym świecie będą rezygnować z  transakcji z Rosneft Trading – twierdzi Amerykanin cytowany przez gazetę RBK.
Rosjanie tłumaczą, że nie kupują wenezuelskiej ropy, tylko otrzymują ją jako część zapłaty za udzielone PDVSA przez Rosneft przedpłaty, które sięgnęły kwoty 6 mld dol. (w rzeczywistości była to forma kredytowania tracącej płynność firmy -red). Na koniec 2019 r zobowiązania PDVSA wobec Rosneft miały spaść do 800 mln dol.

 

Rosneft Trading na też w zastawie 49,9 proc. akcji amerykańskiej spółki PDVSA o nazwie Citago. Wobec objęcia sankcjami, wszelkie aktywa amerykańskie Rosjan zostały zamrożone. Sankcje to także kłopot dla samej Rosneft i jej partnerów, którzy muszą w przyśpieszonym trybie przepisać istniejące kontrakty z Rosneft Trading na inną spółkę-córkę koncernu.
Zdaniem Andrieja Poliszczuka analityka Raiffeisenbank, sankcje wobec Rosneft Trading to sygnał ostrzegawczy i komunikat, że w przyszłości Biały Dom może wpisać na czarną listę największe rosyjskie koncerny paliwowe. Na razie Amerykanie się przed tym wstrzymują, by nie spowodować chaosu na globalnym rynku ropy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mołdawia wybrała prąd z Ukrainy

Rosyjski gigant energetyczny Inter RAO stracił kontrakt na eksport energii elektrycznej do Mołdawii. Kiszyniów ...

OPEC coraz bliżej cięcia limitu w wydobyciu ropy

Kartel eksporterów jest coraz bliżej porozumienia o zmniejszeniu poziomu wydobycia. Kluczowa stała się zmiana ...

Gazprom pozbawi Polskę zysków?

Rosjanie podali, że Nord Stream 2 zacznie pracę w IV kwartale 2019 r. Według ...

W Europie także duże zmiany na rynku stacji

Polskie firmy bacznie obserwują nie tylko lokalną konkurencję, ale też to, co dzieje się ...

Brudna rosyjska ropa nie zablokuje rafinerii w Płocku

Rosjanie rozpoczęli tłoczenie na Białoruś ropy spełniającej normy jakościowe. Jednak przez system naszego wschodniego ...

Regulator sprawdza nie tylko firmy, ale też dystrybutorów

URE poinformowało o ok. 1,2 tys. wszczętych już postępowań w związku z możliwością naruszenia ...