Finowie zgodzili się na Nord Stream 2, ale stawiają warunki

Bloomberg

Władze Finlandii dały zgodę na przejście rosyjskiego gazociągu przez fińskie wody terytorialne. Ale pod pewnymi warunkami.

Z 1220 km Nord Stream 2 przez morską strefę Finlandii prowadzi ponad jedna czwarta – 375 km trasy gazociągu. W ogłoszonym w czwartek komunikacie fiński rząd tłumaczy, że spółka Nord Stream-2 AG (zarejestrowana w Szwajcarii należy do Gazpromu, a kieruje nią były oficer enerdowskich służb specjalnych Stasi), dostała zgodę pod wieloma warunkami.

Między innymi chodzi o nieszkodzenie środowisku naturalnemu Bałtyku; projekt musi też uwzględniać realizację w przyszłości innych projektów infrastrukturalnych w obrębie fińskiej strefy ekonomicznej na Bałtyku. Zgoda została wydana na 50 lat.

W tym tygodniu zgodę na budowę 85 km na terenie niemieckich wód dały władze RFN. Rosjanie liczą, że wszystkie potrzebne zgody (jeszcze wymagana jest z Rosji, Szwecji i Danii), dostaną do końca tego roku. Najtrudniej będzie o zgodę Danii, która nie czekając na nowe regulacje unijnej Dyrektywy gazowej zmieniła swoje prawo tak, by móc zablokować inwestycję.

Rosjanie już zapowiedzieli, że przygotowali alternatywną trasę omijająca Danię, ale to oznacza większe koszty i opóźnienia. Pomimo to Gazprom jest pewien swego; ma już podpisane kontrakty z wykonawcami (firmy z Włoch i Szwajcarii); najtrudniej będzie zdobyć pieniądze na wart 9,5 mld euro projekt.
Sankcje amerykańskie uniemożliwiają finansowanie zachodnim i amerykańskim bankom i firmom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Farmy czeka fala przejęć

Wśród zainteresowanych kupnem wiatraków wymienia się zagraniczne fundusze i inwestorów branżowych, ale też spółki ...

Ropa do zamrażarki?

Podczas dzisiejszego szczytu OPEC eksporterzy mogą zamrozić wydobycie. Ale na wyższym poziomie, niż planowano. ...

Tanio, taniej, najtaniej

Białoruś płaci Gazpromowi za gaz najmniej ze wszystkich klientów. Ale to wciąż za dużo ...

Nikt nie chce zanieczyszczonej ropy z Rosji

Polska, Czechy i Niemcy wstrzymały odbiór surowca przesyłanego rurociągiem Przyjaźń. PERN, firma zarządzająca polskim ...

Orlen uruchomi sieć stacji na Słowacji

Na przełomie marca i kwietnia zacznie funkcjonować pierwszy obiekt prowadzący detaliczną sprzedaż paliw pod ...

Powstanie nowy gazociąg na Ukrainę

Do użytku może wejść już za cztery lata. Na razie operatorzy zakończyli prace nad ...