Finowie zgodzili się na Nord Stream 2, ale stawiają warunki

Bloomberg

Władze Finlandii dały zgodę na przejście rosyjskiego gazociągu przez fińskie wody terytorialne. Ale pod pewnymi warunkami.

Z 1220 km Nord Stream 2 przez morską strefę Finlandii prowadzi ponad jedna czwarta – 375 km trasy gazociągu. W ogłoszonym w czwartek komunikacie fiński rząd tłumaczy, że spółka Nord Stream-2 AG (zarejestrowana w Szwajcarii należy do Gazpromu, a kieruje nią były oficer enerdowskich służb specjalnych Stasi), dostała zgodę pod wieloma warunkami.

Między innymi chodzi o nieszkodzenie środowisku naturalnemu Bałtyku; projekt musi też uwzględniać realizację w przyszłości innych projektów infrastrukturalnych w obrębie fińskiej strefy ekonomicznej na Bałtyku. Zgoda została wydana na 50 lat.

W tym tygodniu zgodę na budowę 85 km na terenie niemieckich wód dały władze RFN. Rosjanie liczą, że wszystkie potrzebne zgody (jeszcze wymagana jest z Rosji, Szwecji i Danii), dostaną do końca tego roku. Najtrudniej będzie o zgodę Danii, która nie czekając na nowe regulacje unijnej Dyrektywy gazowej zmieniła swoje prawo tak, by móc zablokować inwestycję.

Rosjanie już zapowiedzieli, że przygotowali alternatywną trasę omijająca Danię, ale to oznacza większe koszty i opóźnienia. Pomimo to Gazprom jest pewien swego; ma już podpisane kontrakty z wykonawcami (firmy z Włoch i Szwajcarii); najtrudniej będzie zdobyć pieniądze na wart 9,5 mld euro projekt.
Sankcje amerykańskie uniemożliwiają finansowanie zachodnim i amerykańskim bankom i firmom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pływające elektrownie wiatrowe w Portugalii

U wybrzeży Portugalii powstanie druga w Europie instalacja pływających elektrowni wiatrowych. Francuska Engie (dawniej ...

Gazprom idzie na rekord wydobycia gazu

Rosyjski gazowy gigant osiągnie w tym roku rekordowy poziom wydobycia gazu. Ale to wciąż ...

URE nie odpuści firmom za 20. stopień zasilania

Kolejne spółki otrzymują pisma o wszczęciu postępowań w sprawie przekroczenia limitów poboru prądu w ...

Grube miliardy na walkę ze smogiem

Wydatki na poprawę jakości powietrza w Polsce mogą się zwrócić już po roku. Kilkanaście ...

Rosjanie porozumieli się z Arabią Saudyjską. Ropa drożej

1 lipca zaczęła się ministerialna konferencja OPEC. Ma potrwać dwa dni. Ale decyzja, jaką ...

Ostatni taki blok węglowy

W czwartek przed południem na terenie Elektrowni Ostrołęka dojdzie do zawarcia kontraktu z generalnym ...