Finowie zgodzili się na Nord Stream 2, ale stawiają warunki

Bloomberg

Władze Finlandii dały zgodę na przejście rosyjskiego gazociągu przez fińskie wody terytorialne. Ale pod pewnymi warunkami.

Z 1220 km Nord Stream 2 przez morską strefę Finlandii prowadzi ponad jedna czwarta – 375 km trasy gazociągu. W ogłoszonym w czwartek komunikacie fiński rząd tłumaczy, że spółka Nord Stream-2 AG (zarejestrowana w Szwajcarii należy do Gazpromu, a kieruje nią były oficer enerdowskich służb specjalnych Stasi), dostała zgodę pod wieloma warunkami.

Między innymi chodzi o nieszkodzenie środowisku naturalnemu Bałtyku; projekt musi też uwzględniać realizację w przyszłości innych projektów infrastrukturalnych w obrębie fińskiej strefy ekonomicznej na Bałtyku. Zgoda została wydana na 50 lat.

W tym tygodniu zgodę na budowę 85 km na terenie niemieckich wód dały władze RFN. Rosjanie liczą, że wszystkie potrzebne zgody (jeszcze wymagana jest z Rosji, Szwecji i Danii), dostaną do końca tego roku. Najtrudniej będzie o zgodę Danii, która nie czekając na nowe regulacje unijnej Dyrektywy gazowej zmieniła swoje prawo tak, by móc zablokować inwestycję.

Rosjanie już zapowiedzieli, że przygotowali alternatywną trasę omijająca Danię, ale to oznacza większe koszty i opóźnienia. Pomimo to Gazprom jest pewien swego; ma już podpisane kontrakty z wykonawcami (firmy z Włoch i Szwajcarii); najtrudniej będzie zdobyć pieniądze na wart 9,5 mld euro projekt.
Sankcje amerykańskie uniemożliwiają finansowanie zachodnim i amerykańskim bankom i firmom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skarb Państwa szykuje zmiany w radzie Orlenu

Zwołane na 24 stycznia 2017 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) PKN Orlen, które ma ...

Minister energetyki Litwy: Z Polską łączy nas coraz więcej

Kolejną tzw. historią sukcesu Polski i Litwy mogłyby być wspólne projekty farm morskich na ...

Grupa Lotos zapowiada duże inwestycje

W najbliższych sześciu latach koncern chce zainwestować 9,4 mld zł. Pieniądze przeznaczy na wydobycie, ...

Wiatraki giganty zasilą Danię

Bruksela dała zgodę na budowę największej farmy wiatrowej w Danii. Zasili ona 600 tysięcy ...

Orlen podpisał list intencyjny z PKP Cargo

Płocki koncern i największy polski przewoźnik kolejowy zawarły porozumienie dotyczące współpracy w obszarze transportu, ...

Nowi prezesi Enerdze

Rada nadzorcza Energi powołała dwóch wiceprezesów. Stanowisko wiceprezesa ds. relacji inwestorskich zajęła Mariola Anna ...