Finowie zgodzili się na Nord Stream 2, ale stawiają warunki

Bloomberg

Władze Finlandii dały zgodę na przejście rosyjskiego gazociągu przez fińskie wody terytorialne. Ale pod pewnymi warunkami.

Z 1220 km Nord Stream 2 przez morską strefę Finlandii prowadzi ponad jedna czwarta – 375 km trasy gazociągu. W ogłoszonym w czwartek komunikacie fiński rząd tłumaczy, że spółka Nord Stream-2 AG (zarejestrowana w Szwajcarii należy do Gazpromu, a kieruje nią były oficer enerdowskich służb specjalnych Stasi), dostała zgodę pod wieloma warunkami.

Między innymi chodzi o nieszkodzenie środowisku naturalnemu Bałtyku; projekt musi też uwzględniać realizację w przyszłości innych projektów infrastrukturalnych w obrębie fińskiej strefy ekonomicznej na Bałtyku. Zgoda została wydana na 50 lat.

W tym tygodniu zgodę na budowę 85 km na terenie niemieckich wód dały władze RFN. Rosjanie liczą, że wszystkie potrzebne zgody (jeszcze wymagana jest z Rosji, Szwecji i Danii), dostaną do końca tego roku. Najtrudniej będzie o zgodę Danii, która nie czekając na nowe regulacje unijnej Dyrektywy gazowej zmieniła swoje prawo tak, by móc zablokować inwestycję.

Rosjanie już zapowiedzieli, że przygotowali alternatywną trasę omijająca Danię, ale to oznacza większe koszty i opóźnienia. Pomimo to Gazprom jest pewien swego; ma już podpisane kontrakty z wykonawcami (firmy z Włoch i Szwajcarii); najtrudniej będzie zdobyć pieniądze na wart 9,5 mld euro projekt.
Sankcje amerykańskie uniemożliwiają finansowanie zachodnim i amerykańskim bankom i firmom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Afera „Przyjaźni”: zdumiewające ustalenia śledztwa

Brudną ropę do naftociągu zaopatrującego pół Europy oddawały rosyjskie firmy działające…nielegalnie. Miejsce wrzutu brudnego surowca ...

Dyscyplina kosztowa, ale też szukanie nowych biznesów

W perspektywie trzech–pięciu lat będziemy pod względem inwestycji o dwie długości dalej niż dziś ...

Estonia ostro przeciw Nord Stream-2

„Niemcy to silny partner w NATO i Unii, a Nord Stream-2 (z udziałem Niemiec ...

Trzech przeciw Białorusi

Litwa, Łotwa i Estonia chcą bojkotować zakup energii z budowanej białoruskiej elektrowni jądrowej. Uważają ...

Koncepcja dwóch czempionów energetycznych żywa

Pomysły połączenia PGE z Energą i Tauronu z Eneą nie przepadły, choć obecna ekipa ...

Miedwiediew i Rosneft zadziwili Putina

Prezydent Rosji wyraził zdziwienie, że premier Rosji zgodził się na kupno przez państwowy koncern ...