Rosjanie wiedzą, dlaczego PGNiG stracił na wartości

Bloomberg

To nie zawyżona cena gazu z Gazpromu, ale zbyt drogi amerykański gaz, jest przyczyną dwukrotnego potanienia w ciągu roku akcji PGNiG, twierdzą rosyjscy analitycy.

„Jeżeli na początku 2019 akcje PGNiG były notowane po 7,6 zł (ok. 1,9 dol.) za akcję, to obecnie (dane w giełdy warszawskiej na 7 lutego 2020) dają za nie tylko 3,6 zł czyli 93 centy. Jak zwykle Warszawa obwinia Rosję o swoje nieprzyjemności. ”Rzeczywiście kurs giełdowy PGNiG gwałtownie spadł przez rok, a przyczyny tego są dobrze znane” – ogłosił dziennikarzom Jerzy Kwieciński prezes PGNiG. Według niego, winny jest „niekorzystny kontrakt” w Gazpromem, który prowadzi do drogich zakupów gazu. „To bardzo mocno odbija się na wynikach finansowych” – żali się szef PGNiG” – pisze rosyjska agencja Prime – ekonomiczna część agencji RIA Nowosti.

Czytaj także: Woźniak: Amerykańskie LNG jest 20 proc. tańsze od rosyjskiego gazu

Zdaniem Rosjan:  „takie wyjaśnienie wywołuje u analityków szereg pytań. Europejskie ceny gazu zaczęły spadać już latem 2018 r. We wrześniu 2018 r błękitne paliwo w europejskich hubach sprzedawano po 308 euro za 1000 m3, a w styczniu 2019 r. – już po 216 euro”.

Tak więc, na co zwracają uwagę Rosjanie, rynkowa cena gazu spadła o 30 proc., a na tym tle akcji PGNiG nie potaniały, a na odwrót, podrożały o 30 proc. (z 5,3 zł na koniec czerwca 2018 r do 6,9 zł w styczniu 2019 r).

„I jeżeli przy niezmienionych taryfach Gazpromu, akcje PGNiG najpierw rosły a następnie nagle spadły, to rzecz nie w rosyjskim koncernie” – pisze Prime.

Rosjanie zwracają uwagę, że od 2019 r istnieje „nowy czynnik w istotny sposób wpływający na wyniki PGNiG”. Jest to ich zdaniem, podpisany w listopadzie 2018 r kontrakt z amerykańską Cheniere Energy na zakup 0,73 mld m3 gazu roczne.

„ Zaraz po tym jak rozpoczęły się dostawy zaoceanicznego LNG do terminalu w Świnoujściu, akcje PGNiG przeszły w stan pikowania w dół. I nic dziwnego, bowiem jeżeli uwzględnić transport i regazyfikację, amerykański gaz okazał się być znacząco droższy od rosyjskiego” – podkreśla Prime.

O ile droższy? Tutaj analitycy (niewymienieni z imienia i nazwiska) nie są zgodni, bo na cenę wpływa wiele czynników.

„Tak czy inaczej chodzi o dodatkowe wydatki (polskiego koncernu na amerykański LNG-red) w wysokości 60-160 dol. za 1000 m3. I czym niższe są notowania na europejskim rynku gazu, tym silniej uderzają w finanse PGNiG koszty transportu – ich udział w strukturze wydatków tylko rośnie”- podkreśla rosyjska agencja.

Dziś akcje PGNiG dalej tracą. W południe kosztowały 3,57 zł (-1,22 proc.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

OPEC znów zaskoczył

Jest nowa długoterminowa strategia kartelu. Zakłada ona powrót do zarządzania wydobyciem i cenami, co ...

KGHM ma umowy z PGNiG na dostawy gazu do 2033 r. o wartości 4,8 mld zł

KGHM podpisał umowy z PGNiG na dostawy gazu – podały spółki w komunikatach. Szacowana ...

Gazprom przegrał z Naftogazem i musi zapłacić

Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie ostatecznie uznał Gazprom winnym złamania umowy tranzytowej z ukraińskim Naftogazem. ...

Niezależni sprzedawcy prądu zdziesiątkowani

Nagły wzrost cen zaskoczył mniejsze firmy. Mogą albo pospiesznie zwinąć interes, albo próbować desperacko ...

Czy PGE kupi Makoszowy?

PGE rozmawia ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń na temat kopalni Makoszowy, ale żadne decyzje nie ...

Taryfy blokują grę cenami energii

Wprowadzenie cen maksymalnych prądu dla gospodarstw domowych zachęciłoby firmy do rywalizacji. Ale oprócz obniżek ...