Gazoport w Gdańsku na unijnej liście

LNG carrier ship sits docked at the Cheniere Energy Inc. terminal in this aerial photograph taken over Sabine Pass, Texas, U.S./Bloomberg

Komisja Europejska przyznała inwestycji dotyczącej budowy terminalu LNG typu FSRU status tzw. projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania PCI.

 

Projekt pływającego terminalu LNG typu FSRU w Porcie Gdańskim znalazł się na liście inwestycji, którym Komisja Europejska przyznała status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Projects of Common Interest – PCI). Są to kluczowe projekty infrastrukturalne mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na unijnym rynku energii.

– Wpisanie FSRU (statek LNG w Porcie Gdańskim) na nową listę projektów wspólnego zainteresowania potwierdza zgodność strategii Gaz-Systemu z celami energetycznymi Unii Europejskiej. FSRU to kolejna inwestycja naszej spółki, która będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie unijne – mówi cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

 

Tomasz Stępień, prezes Gaz-System

 

Tym samym polskiej spółce udało się już umieścić na liście inwestycji posiadających status PCI cztery projekty. Były one zgłoszone w ramach dwóch tzw. korytarzy priorytetowych określonych w rozporządzeniu dotyczącym transeuropejskiej infrastruktury energetycznej (rozporządzenie TEN-E). Pierwszy to „Plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu” (ang. Baltic Energy Market Interconnection Plan – BEMIP), który objął inwestycje dotyczące budowy gazociągów Baltic Pipe i Polska – Litwa (GIPL). Drugi korytarz priorytetowy to „Gazowe połączenia międzysystemowe Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej”, w ramach którego zgłoszono projekt gazociągu Polska – Słowacja wraz ze wschodnią nitką korytarza północ-południe w Polsce oraz wspomniane FSRU w Porcie Gdańskim.

Projekty PCI mają możliwość skorzystania z przyspieszonego procesu uzyskiwania pozwoleń oraz specjalnych rozwiązań regulacyjnych. Po spełnieniu określonych warunków status PCI umożliwia także ubieganie się o unijne dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

UE od roku 2013 r. sporządza listę PCI co dwa lata. Projekty na nią wpisane muszą przyczyniać się do realizacji strategicznych priorytetowych połączeń i obszarów infrastruktury energetycznej, w tym oddziaływać na rynki energii i integrację rynkową przynajmniej pomiędzy dwoma państwami członkowskimi. Inwestycje powinny też zwiększać konkurencję na rynkach energii wymagających pilnego rozwoju i aktualnie odizolowanych od pozostałych obszarów UE. Ponadto powinny wzmacniać istniejące transgraniczne połączenia i przyczyniać się do integracji w zakresie wykorzystywania energii odnawialnej.

 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Moskwa zbywa Brukselę milczeniem

Komisja Europejska chce po raz kolejny być uczestnikiem rozmów na temat dostaw gazu między ...

Francja odwraca się od Gazpromu. Nie chce Nord Stream 2

Paryż popiera zmiany w unijnej Dyrektywie Gazowej, które utrudnią powstanie i działalność Nord Stream ...

Wiatraki napędzą gospodarkę

Farmy wiatrowe mają zapewnić Polsce niskie ceny energii, a w konsekwencji: przynieść oszczędności, które ...

Szara strefa nadal ma się dobrze

Według Ministerstwa Finansów udało się zatrzymać wzrost nielegalnego handlu olejem napędowym w Polsce. Większość ...

Czeka nas nowy podatek w paliwie?

Kontrolowane przez państwo Orlen i Lotos zgodnym chórem obiecują, że nie będą przerzucać na ...

Gaz z Gazpromu najdroższy na rynku

Ci którzy nie mają długoterminowych kontraktów z Gazpromem cieszą się tanim surowcem. Pozostali muszą ...