Jedna trzeci światowych zasobów ropy i jedna piąta wydobycia objęta jest sankcjami USA. Amerykanie wykorzystują to do wzrostu eksportu swojego surowca, co napędza produkcję – dziś wydobywają o 10 proc ropy więcej niż Rosjanie.
Światowe zasoby ropy wynoszą 1,66 bln baryłek, z czego w Wenezueli znajduje się 298,4 mld baryłek, w Iranie – 157,8 mld a w Rosji – 80 mld baryłek. – Łącznie te trzy kraje (wszystkie objęte sankcjami Białego Domu -red) mają 51 proc. ropy posiadanej łącznie przez 30 państw – posiadaczy największych zapasów i blisko 33 proc. światowych zasobów ropy – obliczyła Olga Plechanowa z Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego dla agencji Nowosti.

Jeszcze w 2015 r Rosja, Iran i Wenezuela pompowały łącznie blisko 22 proc. dobowego wydobycia świata (10,1 mln baryłek z Rosji plus 3,5 mln z Iranu i 2,5 mln z Wenezueli). – Aktywność USA na arenie politycznej doprowadziła do tego, że piąta część wydobycia została objęta sankcjami – podkreśla ekspertka. Najbardziej na amerykańskich restrykcjach straciła Wenezuela, której wydobycie zmniejszyło się 3,3 raza do 0,75 mln baryłek/doba. Iran zmniejszył wydobycie do 2,75 mln bd. Rosja natomiast zwiększyła pompowanie do 10,7 mln bd. Na tle kłopotów innych państw wywołanych sankcjami, USA poszerzają rynek zbytu dla swojej ropy.
– Obecnie Amerykanie wydobywają o 9,8 proc. ropy na dobę więcej aniżeli Rosja. Jeżeli wcześniej ok. 95 proc. amerykańskiej ropy trafiało do Kanady, to obecnie 25 proc. kupuje Europa – dodaje Plechanowa. A Europa to główny rynek rosyjskiego surowca. W 2018 r rosyjskie koncerny sprzedały na Starym Kontynencie 153,3 mln ton surowej ropy (rok wcześniej – 170 mln ton) przy całym eksporcie na poziomie 275,9 mln ton (dane raportu BP) plus 112,5 mln produktów naftowych ze 173,1 mln ton wyeksportowanych na cały świat.
Od 2014 r, kiedy pojawiły się pierwsza amerykańskie sankcje wobec Rosji, eksport ropy z federacji na rynek europejski zaczął spadać i dziś jest mniejszy o ponad 50 mln ton.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.