Mniejszy apetyt świata na ropę

Adobe Stock

OPEC obniżył prognozę wzrostu tegorocznego popytu świata na ropę. Wzrost zakupów nie przekroczy psychologicznej granicy 1 mln baryłek na dobę.

Październikowy raport OPEC obniża wzrost popytu do 0,98 mln baryłek/doba (bd). Według kartelu światowa gospodarka będzie w tym roku potrzebować 99,8 mln bd. Obniżenie prognozy ma związek z wynikami popytu z pierwszego półroczna. Było ono niższe od prognozy OPEC m.in. w USA i wielu krajach Azji i Pacyfiku. OPEC pozostawił bez zmian prognozę wzrostu zapotrzebowania na ropę w 2020 r. Wyniesie on 1,08 mln bd co oznacza globalny popyt na poziomie 100,88 mln bd.

Także prognoza wzrostu podaży ze strony państw spoza kartelu została obniżona. W 2019 r o 160 tys. bd a w przyszłym o 50 tysięcy bd. I tak kraje spoza OPEC rzucą na rynek w tym roku 64,26 mln bd, a w roku przyszłym 66,46 mln bd.

 

Khalid Al-Falih, Saudi Arabia’s energy and industry minister, speaks to reporters ahead of the 176th Organization Of Petroleum Exporting Countries (OPEC) meeting in Vienna, Austria/Bloomberg

„Związane to jest z obniżeniem prognoz w USA, a także Norwegii, Wielkiej Brytanii, Malezji, Meksyku i  Ghanie, które okazały się większe od podwyższenia prognoz dotyczących Rosji, Kazachstanu, Chin, Brazylii, Indonezji i Kanady” – cytuje raport agencja Prime. OPEC podkreśla, że w lipcu wydobycie w USA spadało trzeci miesiąc z rzędu z powodu huraganu w Zatoce Meksykańskiej.
Ataki terrorystyczne na obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej we wrześniu doprowadziły do spadku wydobycia w kartelu o 1,3 mln bd do 28,5 mln bd.  Mniej ropy wypompowano też w Iranie, Iraku, Wenezueli a więcej w Libii, Angoli i Kongo.

Choć wydobycie spadło, to globalne zapasy ropy zwiększyły się w sierpniu o 10 mln baryłek i o 11 mln baryłek były większe od średniej z ostatnich pięciu lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Naimski: Brama Północna jest opłacalna

Projekt musi być ukończony w 2022 roku. Zakładamy, że zbudujemy ten gazociąg i będziemy ...

Pomyślmy pozytywnie o redukcji CO2 o 55 proc.

Potraktujmy propozycję wyższego celu klimatycznego dla Unii jako zaproszenie do negocjacji. To moment na ...

Ropa Wenezueli w rękach Rosjan

Pogrążona w głębokim kryzysie Wenezuela nie ma dość pieniędzy, by pompować swoją ropę, choć ...

Wenezuela: reżim wprowadza reglamentację paliw

Kraj posiadający najwięcej ropy na świecie będzie wydzielał obywatelom paliwo. Właściciel auta może kupić ...

Skandynawska lekcja czystego powietrza

Stosując 15 skandynawskich rozwiązań, świat może zmniejszyć szkodliwe emisje o 4 gigatony rocznie. Tyle ...

Litwa chce wspólnego rynku mocy

Jesteśmy importerem energii, zależy nam więc na zwiększeniu mocy łączników, głównie z Polską. Ale ...