Mniejszy apetyt świata na ropę

Adobe Stock

OPEC obniżył prognozę wzrostu tegorocznego popytu świata na ropę. Wzrost zakupów nie przekroczy psychologicznej granicy 1 mln baryłek na dobę.

Październikowy raport OPEC obniża wzrost popytu do 0,98 mln baryłek/doba (bd). Według kartelu światowa gospodarka będzie w tym roku potrzebować 99,8 mln bd. Obniżenie prognozy ma związek z wynikami popytu z pierwszego półroczna. Było ono niższe od prognozy OPEC m.in. w USA i wielu krajach Azji i Pacyfiku. OPEC pozostawił bez zmian prognozę wzrostu zapotrzebowania na ropę w 2020 r. Wyniesie on 1,08 mln bd co oznacza globalny popyt na poziomie 100,88 mln bd.

Także prognoza wzrostu podaży ze strony państw spoza kartelu została obniżona. W 2019 r o 160 tys. bd a w przyszłym o 50 tysięcy bd. I tak kraje spoza OPEC rzucą na rynek w tym roku 64,26 mln bd, a w roku przyszłym 66,46 mln bd.

 

Khalid Al-Falih, Saudi Arabia’s energy and industry minister, speaks to reporters ahead of the 176th Organization Of Petroleum Exporting Countries (OPEC) meeting in Vienna, Austria/Bloomberg

„Związane to jest z obniżeniem prognoz w USA, a także Norwegii, Wielkiej Brytanii, Malezji, Meksyku i  Ghanie, które okazały się większe od podwyższenia prognoz dotyczących Rosji, Kazachstanu, Chin, Brazylii, Indonezji i Kanady” – cytuje raport agencja Prime. OPEC podkreśla, że w lipcu wydobycie w USA spadało trzeci miesiąc z rzędu z powodu huraganu w Zatoce Meksykańskiej.
Ataki terrorystyczne na obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej we wrześniu doprowadziły do spadku wydobycia w kartelu o 1,3 mln bd do 28,5 mln bd.  Mniej ropy wypompowano też w Iranie, Iraku, Wenezueli a więcej w Libii, Angoli i Kongo.

Choć wydobycie spadło, to globalne zapasy ropy zwiększyły się w sierpniu o 10 mln baryłek i o 11 mln baryłek były większe od średniej z ostatnich pięciu lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fortum obiecuje darmowy prąd po godzinach szczytu, ale jest spora opłata handlowa

Fortum rozpoczyna sprzedaż energii elektrycznej i gazu pod własną marką. Marka Duonu, przejętego przez ...

PKP Energetyka chce przyspieszyć inwestycje w nowe projekty

W tym roku tylko nakłady na modernizację sieci dystrybucyjnej zwiększyły się trzykrotnie. PKP Energetyka ...

Paliwa mogą podrożeć w tym tygodniu nawet o 10 groszy

Choć ceny ropy naftowej wczoraj znów spadały, Polacy zapłacą na stacjach benzynowych za silne ...

Turcja poradzi sobie bez gazu z Rosji

Po utracie rynku Ukrainy, Rosja może też stracić drugi najważniejszy rynek eksportu swojego gazu. ...

JSW może przejąć PBSz

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zgodziło się na zakup 95 proc. udziałów Przedsiębiorstwa ...

Bruksela będzie rozmawiać z Gazpromem

Komisja Europejska otrzymała mandat Rady Europy na rozmowy z Gazpromem na temat Nord Stream ...