Rosja zbuduje gazowce z pomocą Korei Płd.

LNG Tanker at the terminal/Bloomberg

Specjalistyczne statki do transportu LNG potrafi zbudować jedynie 13 stoczni na świecie. Kreml chce, by dołączyła do nich stocznia we Władywostoku. Do tego potrzebna jest pomoc Korei Płd.

 

Stocznia Zwiezda (Gwiazda) z Władywostoku dostanie około 50 mld rubli (780 mln dol.) budżetowych subsydiów na zbudowania 15 gazowców na potrzeby kolejnych zakładów produkcji gazu skroplonego na Półwyspie Jamalskim – Arctic LNG-2, informuje agencja Prime.
Zamawiającym jest prywatny koncern Novatek, który realizuje Arctic LNG-2 z pomocą francuskiego Total i koncernów chinskich. Zakłady produkujące rocznie blisko 20 mln ton LNG, wykona pod klucz TechnipFMC – brytyjski koncern specjalizujący się w projektowaniu i budowie obiektów przerobu ropy i gazu. Umowę podpisano w maju a inwestycja ma być gotowa w 2023 r.

 

CZYTAJ TAKŻE: Woźniak: Amerykańskie LNG jest 20 proc. tańsze od rosyjskiego gazu

 

Arctic LNG-2 będzie korzystał ze złóż gazu ziemnego na Półwyspie Jamalskim ocenianych na 1,14 mld m3 gazu i 57 mln ton ciekłych węglowodorów. Spółka Arctic LNG-2 ma licencję na eksport gazu skroplonego a jej udziałowcami jest Novatek (70 proc.), francuski Total (10 proc.) i chińskie CNOOC i CNODC (po 10 proc.).
Kluczowa do sprawnego dostarczania produkcji z Jamału klientom jest flota gazowców klasy lodowej, zdolnych poradzić sobie na surowych arktycznych morzach. W istniejących już zakładach Jamal LNG (16 mln ton gazu rocznie) robi to pływający pod rosyjską banderą lodowy gazowiec  „Christophe de Margerie” (nosi imię byłego prezesa Total, który tragicznie zginął w katastrofie samolotu na lotnisku Wnukowo pod Moskwą-red).

 

The Gaselys liquefied natural gas (LNG) tanker sits at the Engie SA Everett import terminal in Boston, Massachusetts, U.S./Bloomberg

 

W 2018 r jeszcze jeden gazowiec wraz z lodołamaczem klasy lodowej został zamówiony w fińskiej stoczni. Teraz na polecenie Kremla gazowce mają być budowane w Rosji. Problem w tym, że Rosja nie ma ani technologi ani sprzętu potrzebnego do tak specjalistycznych konstrukcji. Dlatego w wytycznych rządowych, które musi spełnić wykonawca gazowca jest wymóg posiadania praw do dokumentacji technicznej. A także wykonanie na terenie Rosji montażu i prac wykończeniowych jednostki; użycie do wyposażenia manewrowego – urządzeń wyprodukowanych na terenie Euro-Azjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej oraz budowa gazowca, wykonanie prób i oddanie gotowego statku.
Gazowce będą prawdopodobnie budowane według koreańskiej technologii. W 2018 r we Władywostoku została zawarta umowa utworzenia na terenie Rosji wspólnego Rosyjsko-Koreańskiego Centrum Urządzeń Techniki Morskiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja nie zamroziła wydobycia ropy

Kartel eksporterów OPEC wykonał porozumienie o zamrożeniu wydobycia surowca w 172 procentach, podczas kiedy ...

Polska przeszkoda nie powstrzyma Nord Stream 2

Tak uważają eksperci agencji Standard & Poor’s Global Ratings. Ale przyznają, że problem jest. ...

Celem jest tania energia w całej Europie

Stworzenie unii energetycznej jest możliwe. Pierwszym krokiem jest budowa połączeń między systemami. To dotyczy ...

Moskwa zaczyna się bać o Nord Stream-2

Jeszcze wczoraj rosyjscy eksperci byli pewni, że Niemcy stoją murem za gazociągiem Gazpromu. Dziś ...

Akcje Gazpromu padły na twarz

Na moskiewskim parkiecie akcje gazowego giganta straciły dziś na wartości 3,7 proc.. Tak inwestorzy ...

Spadek wyników kwartalnych PGE

Największa grupa energetyczna zanotowała spory spadek wyników w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Przychody ...