Modernizacja turbozespołu TG1 w zakładowej elektrociepłowni PKN Orlen umożliwi 10-proc. wzrost jej sprawności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem. Ma też przyczynić się do optymalizacji kosztów dzięki wydłużeniu cykli pracy pomiędzy remontami. Ponadto podwyższy ciągłość i bezpieczeństwo dostaw energii dla zakładu produkcyjnego w Płocku i działających na jego terenie firm. Odbiorcą wytwarzanego ciepła będzie także miasto.
– Konsekwentny rozwój obszaru energetyki, zakładający wykorzystanie efektywnego procesu kogeneracji tj. procesu o najwyższej sprawności energetycznej wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, jest jednym z naszych kierunków strategicznych. Dzięki nowym inwestycjom i rozwijaniu istniejącej już infrastruktury stale umacniamy naszą pozycję na rynku energii elektrycznej, wpływając w ten sposób na wzrost bezpieczeństwa pracy naszych instalacji, ale też bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi cytowany w komunikacie prasowym Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen.
CZYTAJ TAKŻE: Orlen wybuduje centrum badawczo-rozwojowe
Projekt modernizacji turbozespołu TG1 obejmuje demontaż istniejącej maszyny i budowę w jej miejsce w formule „pod klucz” nowej o zwiększonej mocy z obecnych 55 MWe (megawaty mocy elektrycznej) do 65 MWe, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Koncern przewiduje również zawarcie wieloletniej umowy serwisowej. Demontaż rozpoczęła już płocka firma CKTiS, natomiast za budowę i serwis odpowiedzialna będzie spółka GE Power.
PKN Orlen podaje, że kompleksowy program zakładający sukcesywną wymianę wyeksploatowanych maszyn w Elektrociepłowni Płock został przygotowany we współpracy z Instytutem Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Pierwszy jego etap, dotyczący wymiany turbozespołu TG1, ma zakończyć się we wrześniu 2021 r.