Orlen wybuduje centrum badawczo-rozwojowe

Centrum Badawczo - Rozwojowe w Płocku

Kosztem około 184 mln zł ma postać w Płocku obiekt, który umożliwi koncernowi rozwój i wdrażanie własnych technologii m.in. w obszarze produkcji petrochemicznej.

 

Zarząd PKN Orlen podjął decyzję o budowie Centrum Badawczo – Rozwojowego w Płocku, a rada nadzorcza wyraziła zgodę na zaciągnięcie przez spółkę zobowiązań wynikających z umowy dotyczącej realizacji inwestycji. Jej wykonawcą będzie Budimex. Wartość podpisanej umowy wyniesie maksymalnie około 167 mln zł. Z kolei łączna wartość całej inwestycji to około 184 mln zł. Nowe przedsięwzięcie ma być zrealizowane do końca 2020 r.

Centrum Badawczo – Rozwojowe w Płocku

PKN Orlen przekonuje, że Centrum Badawczo – Rozwojowe w Płocku jest niezbędnym elementem przyjętego przez koncern programu rozwoju petrochemii oraz uzupełnieniem infrastruktury badawczej grupy. Nowy obiekt ma stanowić zaplecze do realizacji badań i wsparcia pozostałych projektów objętych programem rozwoju petrochemii oraz w ramach ogłoszonego w strategii dalszego wydłużenia łańcucha wartości produkcji petrochemicznej. Będzie również zapleczem do realizacji badań w innych obszarach aktywności koncernu.

CZYTAJ TAKŻEWażna instalacja Orlenu ruszy w kwietniu

– Dzięki tej inwestycji będziemy w stanie opracowywać nowe technologie i uzyskiwać dla nich patenty, co przyczyni się do efektywnego wydłużenia łańcucha wartości. Budowa centrum umożliwi nam także testowanie nowych rozwiązań i produktów technologicznych pojawiających się na rynku przed ich wprowadzeniem na instalacje – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Centrum Badawczo – Rozwojowe w Płocku

W czerwcu ubiegłego roku PKN Orlen podjął decyzję o rozpoczęciu realizacji największego w swojej historii projektu dotyczącego rozwoju segmentu petrochemicznego. Informował wówczas, że do 2023 r. chce na ten cel przeznaczyć około 8,3 mld zł. Wyda je na realizację czterech inwestycji. Koncern zamierza zbudować kompleks pochodnych aromatów, rozbudować kompleks olefin i zdolności produkcyjne fenolu oraz stworzyć centrum badawczo-rozwojowe. Pierwszą inwestycję ulokowano we Włocławku, a pozostałe w Płocku. Po zakończeniu wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć produkcja petrochemikaliów ma wzrosnąć w grupie o 30 proc. To z kolei powinno zaowocować 1,5 mld zł dodatkowego rocznego zysku EBITDA. Tym samym inwestycja powinna się wrócić w pięć, sześć lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen będzie więcej zarabiał na prądzie

Gdyby nie opóźnienia we Włocławku, Płocku i Trzebini, koncern już wcześniej byłby istotnym graczem ...

Weryfikacje ratingów Enei i Bogdanki

Agencja EuroRating podwyższyła perspektywę ratingu kredytowego dla Bogdanki z negatywnej na stabilną. Sam rating ...

USA broni Europy, z korzyścią dla siebie

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o przeciwdziałaniu energetycznej zależności Europy od Rosji. Amerykanie chcą, by rosyjskie ...

Wolontariusze Coca-Cola podczas finału akcji „Sprzątania Świata” .

Every kind of waste is a valuable resource

Coca-Cola reduces water consumption and CO2 emissions and is involved in the collection and ...

ME: Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej

Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej w Polsce – oświadczył w piątek ...

Iwona Trusewicz: Cud nad Tamizą

Brytyjczycy zazwyczaj pozostawali ślepi na problemy innych państw, dopóki nie dotknęły ich samych. Tak ...