Rosja: były minister za kratami, przeszukania w Rosneft

Adobe Stock

Były minister ds „otwartego społeczeństwa” Rosji miał stworzyć zorganizowaną grupę przestępczą działającą w sektorze energetycznym. Ukradł i wywiózł za granicę równowartość 236 mln zł. Śledczy weszli do siedziby Rosneftu na Dalekim Wschodzie.

Dwa dni temu funkcjonariusze Komitetu Śledczego Rosji zatrzymali pod Moskwą Michaiła Abyzowa – ministra ds. otwartego społeczeństwa w latach 2012-2018. Dziś sąd aresztował byłego urzędnika na dwa miesiące. Sędzia nie zgodził się na propozycję aresztu domowego i wysokiej kaucji.

Abyzow jest oskarżony o stworzenie grupy przestępczej z wykorzystaniem stanowiska służbowego i malwersacje finansowe wielkich rozmiarów. Według śledczych urodzony na Białorusi 47-latek miał w latach 2011-2014, w czasie pracy w ministerstwie ukraść i wywieźć na granicę, co najmniej 4 miliardy rubli. Dziś stanowi to równowartość blisko 236 mln zł.
Przy okazji okazało się, że będąc ministrem Abyzow jawnie łamał prawo, na co nikt nie reagował. Odpowiadał on za relacje Rosji z rajami podatkowymi, co było niezgodne z prawem, bowiem jednocześnie zajmował się biznesem w branży energetycznej, był głównym beneficjentem (miał 95 proc. akcji )poprzez swoje firmy z rajów podatkowych!

CZYTAJ TAKŻE: Rosneft łamie sankcje USA

Ich powiązania z Rosneft, spowodowały decyzję koncernu o zamknięciu przedstawicielstwa w Chabarowsku. Dziś weszli tam śledczy, by przeszukać siedzibę, która według komunikatu Rosneft, znajduje się w „likwidacji”. Koncern przyznał, że interesy oddziału z Abyzowem naruszały prawo. Sąd aresztował też trzech innych uczestników zorganizowanej grupy – szefów energetycznych spółek. Czwarty – były prezes jednej ze spółek, uciekł za granicę.

Bloomberg

Abyzow po odejściu z rządu Dmitrija Miedwiediewa kupował nieruchomości za zagrabione pieniądze. Mieszkał we Włoszech, gdzie miał posiadłość w Toskanii; ma nieruchomości w Londynie a także w USA, gdzie też kupił kilka willi. Część majątku jest też zapisana na dzieci, których Abyzow ma czwórkę. Wszystkie mieszkają za granicą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG poszuka złóż ropy i gazu w ZEA

Polski koncern podpisał umowę dzięki której będzie mógł prowadzić prace na obszarze 619 km ...

Polski przemysł płaci za prąd najwięcej w regionie

Polski przemysł traci konkurencyjność wobec firm podobnego typu działających w sąsiednich krajach – wynika ...

PGNiG zwiększy wydobycie

W sierpniu powinna ruszyć eksploatacja złoża ropy i gazu Gina Krog w Norwegii. W ...

Koncern z Indii rezygnuje z dostaw z Wenezueli

Kolejne kraje rezygnują z bezpośredniego importu ropy z Wenezueli. Hindusi przeszli na zakupy za ...

Rewolucja w energetyce: ciepło z małego atomu

Zastosowanie technologii jądrowych może zrewolucjonizować krajowe ciepłownictwo obecnie oparte głównie na węglu. Budowa wysokotemperaturowych ...

Wielcy nie ubezpieczają się od cen paliwa

Cztery największe na świecie linie lotnicze: Delta, American i United oraz Emirates poinformowały, że ...