Rosneft łamie sankcje USA

Igor Sechin, chief executive officer of Rosneft PJSC, shakes hands with Nicolas Maduro, president of Venezuela, after signing natural gas deals with Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) in Caracas, Venezuela, on Thursday, July 28, 2016. The agreements included a deal for Rosneft to participate in the Mariscal Sucre natural gas project. Photographer: Carlos Becerra/Bloomberg

Biały Dom oskarża rosyjski koncern państwowy i jego szefa, że kupuje ropę z Wenezueli, pomimo sankcji nałożonych przez Amerykanów.

– Rosyjski koncern państwowy Rosneft kontynuuje zakupy surowej ropy w PDVSA (wenezuelski koncern obłożony sankcjami USA-red) pomimo sankcji USA. Główny dyrektor wykonawczy Igor Sieczin dalej podaje pomocną dłoń reżimowi Wenezueli – oświadczył Mike Pompeo sekretarz stanu USA podczas spotkania z dziennikarzami we wtorek, relacjonuje agencja Prime.

Pompeo dodał, że rosyjskie firmy uczestniczą też w zakupach wenezuelskiego złota.
– Rosyjskie firmy do dziś dnia próbują pomagać reżimowi Maduro zamieniać krajowe rezerwy złota  na gotówkę – mówił urzędnik. Ropa i złoto to obecnie jedyne źródła finansowania wenezuelskiego reżimu nieuznawanego przez większość krajów. Rosja i Chiny najbardziej wspierają reżim Maduro. W połowie listopada 2017 r Rosja i Wenezuela podpisały umowę o restrukturyzacji wenezuelskiego długu. Kreml zgodził się rozłożyć spłatę 3,15 mld dol. na 10 lat. Rosyjskie inwestycje w Wenezueli, w tym kredyty i przedpłaty za dostawy ropy ze strony Rosneft wynoszą 6 mld dol.

Reuters podliczył, że od 2006 r Kreml i Rosneft skredytowali Wenezuelę na łącznie 17 mld dol.. Rosjanie w zamian za pożyczki stali się już właścicielami wielu wenezuelskich złóż surowcowych. Import taniej wenezuelskiej ropy przez Rosneft jest formą spłaty zobowiązań.
Ropę od reżimu Maduro kupują też rafinerie w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Hiszpanii. Jednym z dużych odbiorców wenezuelskiego surowca na terenie Indii jest koncern Nayara, mający kilka rafinerii i sieć stacji benzynowych. Koncern ten w 49,13 procentach należy do rosyjskiego Rosneft. Jednak niektóre europejskie koncerny wstrzymały import z Wenezueli w obawie przed sankcjami USA. Tak zrobił m.in. włoski Eni. W końcu stycznia Biały Dom zablokował wenezuelskie aktywa w USA. Jest to 7 mld dol. na rachunkach  oraz około 11 mld dol. strat z tytułu wstrzymanych zakupów wenezuelskiej ropy. Bank Anglii odmówił Maduro wydania złota w sztabkach wartego 1,2 mld dol. Wenezuelskie złoto w 2018 r kupiły banki Turcji i ZEA. Ten ostatni pod naciskiem USA, poinformował, że więcej takich zakupów nie będzie.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, katastrofalna sytuacja wenezuelskiej gospodarki i niestabilność polityczna może spowodować w tym roku spadek wydobycia ropy z obecnych 1,3 mln baryłek dziennie do mniej niż 800 tys. baryłek. To cztery razy mniej niż Wenezuela pompowała 12 lat temu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czyste powietrze jest możliwe, trzeba zrobić pierwszy krok

W lawinowym tempie przybywa wniosków o pieniądze na wymianę systemu grzewczego i ocieplenie domu. ...

PGNiG i Lotos dostarczają LNG do zasilania statków

W Gdańsku i Gdyni dokonano pierwszych komercyjnych bunkrowań statków morskich skroplonym gazem ziemnym. Ilość ...

PKN Orlen rozmawia o brudnej ropie

Płocki koncern zapewnia, że prowadzi twarde negocjacje w Rosjanami w sprawie dalszych dostaw surowca ...

Gazprom kusi Polskę nowym kontraktem!

Umowa opiewa na 25-30 lat i ma związek z rozbudową gazociągu północnego. Rosjanie chcą ...

Festiwal podwyżek trwa

Zastanawiając się, po co są tłuste lata, przypomniałem sobie bajkę o trzech świnkach, którą ...

Ukraińscy gazownicy wystawiają Rosji rachunek za aneksję Krymu

Koncern Naftohaz domaga się od Kremla 7 mld dol. odszkodowania za aktywa zawłaszczone na ...