Rosneft łamie sankcje USA

Igor Sechin, chief executive officer of Rosneft PJSC, shakes hands with Nicolas Maduro, president of Venezuela, after signing natural gas deals with Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) in Caracas, Venezuela, on Thursday, July 28, 2016. The agreements included a deal for Rosneft to participate in the Mariscal Sucre natural gas project. Photographer: Carlos Becerra/Bloomberg

Biały Dom oskarża rosyjski koncern państwowy i jego szefa, że kupuje ropę z Wenezueli, pomimo sankcji nałożonych przez Amerykanów.

– Rosyjski koncern państwowy Rosneft kontynuuje zakupy surowej ropy w PDVSA (wenezuelski koncern obłożony sankcjami USA-red) pomimo sankcji USA. Główny dyrektor wykonawczy Igor Sieczin dalej podaje pomocną dłoń reżimowi Wenezueli – oświadczył Mike Pompeo sekretarz stanu USA podczas spotkania z dziennikarzami we wtorek, relacjonuje agencja Prime.

Pompeo dodał, że rosyjskie firmy uczestniczą też w zakupach wenezuelskiego złota.
– Rosyjskie firmy do dziś dnia próbują pomagać reżimowi Maduro zamieniać krajowe rezerwy złota  na gotówkę – mówił urzędnik. Ropa i złoto to obecnie jedyne źródła finansowania wenezuelskiego reżimu nieuznawanego przez większość krajów. Rosja i Chiny najbardziej wspierają reżim Maduro. W połowie listopada 2017 r Rosja i Wenezuela podpisały umowę o restrukturyzacji wenezuelskiego długu. Kreml zgodził się rozłożyć spłatę 3,15 mld dol. na 10 lat. Rosyjskie inwestycje w Wenezueli, w tym kredyty i przedpłaty za dostawy ropy ze strony Rosneft wynoszą 6 mld dol.

Reuters podliczył, że od 2006 r Kreml i Rosneft skredytowali Wenezuelę na łącznie 17 mld dol.. Rosjanie w zamian za pożyczki stali się już właścicielami wielu wenezuelskich złóż surowcowych. Import taniej wenezuelskiej ropy przez Rosneft jest formą spłaty zobowiązań.
Ropę od reżimu Maduro kupują też rafinerie w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Hiszpanii. Jednym z dużych odbiorców wenezuelskiego surowca na terenie Indii jest koncern Nayara, mający kilka rafinerii i sieć stacji benzynowych. Koncern ten w 49,13 procentach należy do rosyjskiego Rosneft. Jednak niektóre europejskie koncerny wstrzymały import z Wenezueli w obawie przed sankcjami USA. Tak zrobił m.in. włoski Eni. W końcu stycznia Biały Dom zablokował wenezuelskie aktywa w USA. Jest to 7 mld dol. na rachunkach  oraz około 11 mld dol. strat z tytułu wstrzymanych zakupów wenezuelskiej ropy. Bank Anglii odmówił Maduro wydania złota w sztabkach wartego 1,2 mld dol. Wenezuelskie złoto w 2018 r kupiły banki Turcji i ZEA. Ten ostatni pod naciskiem USA, poinformował, że więcej takich zakupów nie będzie.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, katastrofalna sytuacja wenezuelskiej gospodarki i niestabilność polityczna może spowodować w tym roku spadek wydobycia ropy z obecnych 1,3 mln baryłek dziennie do mniej niż 800 tys. baryłek. To cztery razy mniej niż Wenezuela pompowała 12 lat temu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

RWE umacnia się na Węgrzech

Należąca do RWE węgierska grupa ELMŰ-ÉMÁSZ przejmuje klientów biznesowych i przemysłowych firmy TIGÁZ – ...

Paweł Jakubowski: Zbliża się jubileuszowa, 50 dostawa LNG do Polski

Mało, który terminal w Europie może poszczycić się takim poziomem wykorzystania – mówi Paweł ...

Gazprom płaci kiepsko

Posiadacze akcji gazowego giganta niewiele w tym roku zarobią na jego papierach. Na dywidendy ...

W Oklahomie trzęsienia po łupkach

W Oklahomie coraz większy niepokój budzą liczne trzęsienia ziemi, wywoływane przez szczelinowanie poziomie – ...

Polska odpowiedź na Nord Stream 2

Od roku Kopenhaga trzyma Rosjan w niepewności nie udzielając zgody na poprowadzenie przez duńskie ...

Ukraina aresztuje majątek Gazpromu

Komitet Antymonopolowy Ukrainy wystąpił o zajęcie kont i majątku Gazpromu na terenie Ukrainy. Rosjanie ...