„Wschodnia Kompania Górnicza (WGK) podpisała umowę na budowę i montaż urządzeń dla 28-kilometrowego taśmociągu węglowego w rejonie Uglegorskim (zachodnie wybrzeże sachalinu). Dokumenty podpisał rezydent wolnego portu Władywostok – WGK Systemy Transportowe i  podwykonawca firma RBL-REI SA – jeden ze światowych liderów w projektowaniu i budowie podobnych systemów transportowych” –  cytuje komunikat WGKm agencja Nowosti.

Prace przy produkcji części taśmociągu ruszają w maju, a do końca roku rozpocznie się sama budowa. Taśmociąg zacznie pracować w 2021 r. Połączy on odkrywkową kopalnię tzw. Sołncewskij razriez i port morski Szachtiorsk. Uruchomienie pozwoli na zwiększenie dostaw węgla do portu z obecnych 7,5 mln ton rocznie do 20 mln ton. Inwestycja kosztować ma 7,8 mld rubli (118,5 mln dol.), a inwestorem jest WGK. Koncern planuje w najbliższych latach zainwestować w węglowe zasoby dalekowschodniej wyspy Sachalin – blisko 20 mld rubli.

W czasach ZSRR Sachalin był zamkniętą wyspą, na której stacjonowały duże siły zbrojnie. To z tej wyspy Rosjanie zestrzelili w 1983 r pasażerski Boeing, z 269 osobami na pokładzie. Wszyscy zginęli. W ZSRR Sachalin był też jednym z ważnych ośrodków sowieckiego górnictwa, wydobywano tam tak węgiel kamienny jak i brunatny. Po rozpadzie ZSRR  kopalnie upadły, ludzie uciekli do innych regionów Rosji przed bezrobociem i biedą. Na Sachalinie są całe osiedla wyludnionych, porzuconych i zdewastowanych bloków, domów, obiektów publicznych.

Nikt tam górników nie ratował, nie wspierał i nie słuchał ich wołania o pomoc. Po prostu kopalnie zostały zamknięte, a ludzie musieli sobie sami radzić. Niezwykłej urody wyspa zamieniła się w rumowisko, śmietnisko. Rdzewiały samoloty i czołgi w opuszczonych bazach wojskowych. Sytuacja zaczęła się powoli zmieniać 15 lat temu z przyjściem na wyspę zachodnich koncernów naftowych m.in. Exxon Mobil, a także z wpuszczeniem na wyspę inwestorów z pobliskiej Japonii (do wyspy Hokkaido jest 50 km). WGK eksportuje wydobyty węgiel do Japonii, Chin, Tajlandii, na Filipiny i do Indii. W 2016 r wyspa była na 11 miejscu na liście największych eksporterów rosyjskiego węgla (4,5 mln ton). Rekordowy taśmociąg pozwoli na kilkukrotny wzrost eksportu węgla z Sachalina. Rosja to największy eksporter węgla w Europie i jeden z pięciu głównych eksporterów na świecie. Na rosyjski węgiel wciąż jest wielu chętnych.