PGNiG ma nowy blok energetyczny

Publikacja: 07.11.2018 16:15

PGNiG ma nowy blok energetyczny

Foto: energia.rp.pl

W Jastrzębiu-Zdroju oficjalnie oddano do użytku obiekt o 80 MW mocy elektrycznej brutto i około 125 MW mocy cieplnej. Ma służyć grupie przez następne 30 lat.
 
W należącej do grupy PGNiG firmie PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa oddano do eksploatacji jeden z najnowocześniejszych w Polsce, wielopaliwowych bloków energetycznych. – Nowy blok energetyczny w Oddziale „Zofiówka” stanowi kluczowy element strategii bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i kopalń funkcjonujących na tym terenie. Inwestycja pozwoli na produkcję energii elektrycznej i ciepła przez następnych 30 lat – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.
Koncern przekonuje, że powstały blok fluidalny CFB charakteryzuje się nie tylko najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi, ale też kompleksową dbałością o środowisko naturalne. Ponadto jest jedyną w Polsce jednostką tego typu, która pozwala na jednoczesne spalanie aż czterech różnych paliw: węgla, paliwa niskokalorycznego (mułów), gazu z odmetanowania kopalń oraz biomasy. Dzięki zastosowanej technologii parametry techniczne bloku spełniają wymagania unijnego prawa w zakresie ochrony środowiska, w tym dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych IED.
PGNiG informuje, że budowa bloku CFB była trudnym wyzwaniem logistycznym i technicznym. W ramach tego przedsięwzięcia powstało, m.in. 55 nowych obiektów budowlanych, a 5 zostało zmodernizowanych. Ponadto budowa bloku w znacznym stopniu prowadzona była w obrębie czynnych instalacji i urządzeń elektrociepłowni, co wymagało planowania prac w taki sposób, aby zapewniać ciągłość produkcji zakładu.
Wybudowana instalacja dostarczy prąd i ciepło do pobliskich zakładów, a także dla mieszkańców prawie 100-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju. Nowy blok posiada 80 MW (megawaty) mocy elektrycznej brutto oraz około 125 MW mocy cieplnej. Koszt realizacji całej inwestycji, po podpisani kilku aneksów do umowy z wykonawcą, wyniósł 529 mln zł netto.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Azoty poniosły w ubiegłym roku ogromne straty
Surowce i Paliwa
USA wyprodukowały pierwszy wzbogacony uran. Nerwowo na Kremlu
Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie