Łupki i OPEC stabilizują ropę

Bloomberg

Huśtawka cen ropy trzymana jest w ryzach dzięki amerykańskim producentom ropy z łupków bitumicznych i działaniom OPEC.

Nawet zagrożenie konfliktami wojennymi, dalszymi sankcjami i kryzysem gospodarczym nie powoduje rozhuśtania cen ropy, tak by zarabiali na tym handlarze i fundusze hedgingowe, pisze The Wall Street Journal.

Za ostatni rok wahania cen ropy Brent wyniosły 22 proc., co jest uznawane na wahania standardowe. Od 1995 r średnia wahań Brent wynosiła 32 proc. I każda liczba poniżej tej wartości jest uznawana za oznakę słabszych wahań. Zazwyczaj huśtawka cen ropy bardziej jest zauważalna kiedy zapasy surowca w światowych magazynach wahają się mocno od największych do najniższych. Teraz kiedy zapasy spadają, amerykańscy producenci ropy łupkowej szybko na to reagują wzrostem wydobycia. Także porozumienie o zamrożeniu wydobycia zawarte przez kartel eksporterów OPEC oraz Rosję i innych producentów spoza organizacji, wpływa stabilizująco na cenę, nie pozwalając zapasom na szybki przyrost.

Amerykanie i OPEC stabilizują też sytuację, której zagraża zapaść gospodarcza Wenezueli i związany z tym gwałtowny spadek produkcji ropy. Podobnie jest w wypadku konfliktów na Bliskim Wschodzie: ataków jemeńskich partyzantów na saudyjskie instalacje naftowe oraz Izraela na kontrolowane przez Iran obiekty w Syrii.

– Nawet Bliski Wschód nie ma wpływu na zwiększenie wahań ceny na rynku ropy – zauważa Tibo Remundos szef Commodities Trading Corporation. – Rola producentów ropy łupkowej jest ogromna. Są dla rynku gwarancją, że nawet przy gwałtownym wzroście czy spadku zapasów, wydobycie ropy szybko się do tego dostosuje  – zaznacza Francisco Blanche główny analityk Bank of America Merrill Lynch.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

LNG podbija świat

Rynek gazu skroplonego rośnie dużo szybciej aniżeli gazu rurociągowego. To właśnie LNG będzie paliwem ...

Krainy tanich i drogich paliw

Najtaniej na świecie tankują Kuwejtczycy, a w Europie – Kazachowie. Amerykanie tankują taniej niż ...

Spółka pomagająca Gazpromowi z najwyższą karą UOKiK

UOKiK nałożył 172 mln zł kary na spółkę Engie Energy za nieudzielenie informacji ws. ...

Kubica w Formule 1. Znamy szczegóły umowy Orlenu z Williamsem

Władzie płockiego koncernu już zaakceptowały umowę z Brytyjczykami. Oficjalne jej podpisanie w przyszłym tygodniu. ...

Idą zmiany w Gazpromie

Ceny gazu już nie te, co przed laty. A i rosyjska polityka też nie ...

Gazprom kontra Europa – pytania bez odpowiedzi

Przez lata Polska w swojej walce o uniezależnienie się od dyktatu Gazpromu w kwestii ...