Total(nie) pod irańską ścianą

Bloomberg

Francuzi będą musieli opuścić Iran, jeżeli nie dostaną specjalnej zgody USA na dalsze działania w Republice Islamskiej.

Koncern paliwowy Total wydał w tej sprawie oświadczenie: Total nie może kontynuować udziału w projekcie Południowy Pars 11 i będzie zmuszony przerwać wszystkie prace do 4 listopada, jeżeli nie dostanie specjalnego pozwolenia władz USA wspartych przez francuskie i unijne władze. To pozwolenie musi zawierać ochronę firmy od dowolnych wtórnych sankcji zgodnych z prawem USA” – cytuje komunikat agencja Prime.

Czego się boją Francuzi? „straty dolarowego finansowania międzynarodowych operacji przez banki USA (odpowiadają za 90 proc. operacji francuskiego koncernu!); utraty amerykańskich akcjonariuszy (są właścicielami ponad 30 proc. spółki) lub niemożliwości działania na terenie Stanów Zjednoczonych (francuski koncern ma tam aktywa na ponad 10 mld dol)” – wylicza sam Total w komunikacie.

W 2016 r irański państwowy koncern NIOC. Podpisał w sumie siedem kontraktów: z OMV (Austria), Total (Francja), Łukoil (Rosja) i Pertamina (Indonezja). Także od 2016 r Total importuje irańską ropę. Cztery lata temu, po nałożeniu przez Zachód sankcji na Rosję za aneksję Krymu, Total musiał też zatrzymać większość swoich projektów surowcowych w Rosji (miał je z objętymi sankcjami Gazpromem i Rosneft). Pozostał jedynie w LNG Jamal, gdzie koncern rosyjski Novatek nie był objęty zachodnimi sankcjami. Ma tam 20 proc. i kontrakt na import 4 mln t skroplonego gazu rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom pobity w Turcji

Rosyjskie gazociągi do Turcji pracują na pół gwizdka. Import gazu z Rosji zmniejszył się ...

Rosja zamraża ceny paliw

Aby powstrzymać wzrost cen na rosyjskich stacjach benzynowych, Kreml poszedł na układ z producentami. ...

Najbogatsi Saudyjczycy zrzucą się na ratowanie Aramco

Po 100 milionów dolarów mają się zrzucić najbogatsi Saudyjczycy,aby uratować narodowy koncern Aramco. Dwa ...

Arabowie wróżą z ropy

W 2050 r. świat będzie potrzebował o 45 proc. więcej energii, a jej źródłem ...

Ruszyła budowa gazociągu Hermanowice-Strachocina

W Dydni w województwie podkarpackim ruszyły prace budowlane gazociągu Hermanowice-Strachocina – poinformował w piątek ...

Polska murem za węglem

UE chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Warszawa wahała się, czy poprzeć ten ...