Total(nie) pod irańską ścianą

Bloomberg

Francuzi będą musieli opuścić Iran, jeżeli nie dostaną specjalnej zgody USA na dalsze działania w Republice Islamskiej.

Koncern paliwowy Total wydał w tej sprawie oświadczenie: Total nie może kontynuować udziału w projekcie Południowy Pars 11 i będzie zmuszony przerwać wszystkie prace do 4 listopada, jeżeli nie dostanie specjalnego pozwolenia władz USA wspartych przez francuskie i unijne władze. To pozwolenie musi zawierać ochronę firmy od dowolnych wtórnych sankcji zgodnych z prawem USA” – cytuje komunikat agencja Prime.

Czego się boją Francuzi? „straty dolarowego finansowania międzynarodowych operacji przez banki USA (odpowiadają za 90 proc. operacji francuskiego koncernu!); utraty amerykańskich akcjonariuszy (są właścicielami ponad 30 proc. spółki) lub niemożliwości działania na terenie Stanów Zjednoczonych (francuski koncern ma tam aktywa na ponad 10 mld dol)” – wylicza sam Total w komunikacie.

W 2016 r irański państwowy koncern NIOC. Podpisał w sumie siedem kontraktów: z OMV (Austria), Total (Francja), Łukoil (Rosja) i Pertamina (Indonezja). Także od 2016 r Total importuje irańską ropę. Cztery lata temu, po nałożeniu przez Zachód sankcji na Rosję za aneksję Krymu, Total musiał też zatrzymać większość swoich projektów surowcowych w Rosji (miał je z objętymi sankcjami Gazpromem i Rosneft). Pozostał jedynie w LNG Jamal, gdzie koncern rosyjski Novatek nie był objęty zachodnimi sankcjami. Ma tam 20 proc. i kontrakt na import 4 mln t skroplonego gazu rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyższe zyski Enei i Bogdanki

Enea w I kwartale tego roku zarobiła na czysto 290,4 mln zł. To o ...

Lotos bardziej skorzysta na połączeniu z Orlenem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGE chce zmienić barwę z czarnej na ...

Trzeba obciążyć podatkami najbardziej trujących kierowców

Fundusz Niskoemisyjnego Transportu ma wspierać wszystkie projekty, które przeprowadzą Polskę z wysokiej emisji, przez ...

Przejrzystość i zabezpieczanie cen

Przejrzystość i zabezpieczanie cen dla odbiorców prądu są dla mnie najważniejsze – pisze Krzysztof ...

KE: jest porozumienie z Gazpromem

KE: Gazprom podjął zobowiązania, które umożliwią swobodny przepływ gazu w Europie Środkowej i Wschodniej ...

Gaz z węgla ma pod górkę

Bez wsparcia rządu może się nie udać flagowa inwestycja Azotów i Tauronu w instalację ...