JSW idzie za ciosem. Chce rozpocząć projekty z Prairie Mining

Adobe Stock

W najbliższy piątek dojdzie do spotkania zarządu jastrzębskiej spółki z Prairie Mining. Australijski inwestor jest otwarty na rozmowy o dwóch projektach.

Jastrzębska Spółka Węglowa nie traci czasu. Chce jak najszybciej rozstrzygnąć, w które projekty wydobywcze się zaangażuje. – Nie ma co się ociągać, trzeba wykorzystać okres koniunktury – przekonuje Daniel Ozon, prezes JSW. Dlatego już w najbliższy piątek spotka się z szefem Prairie Mining, by rozmawiać o możliwości współpracy przy budowie kopalń węgla w Polsce.

Otwarci na rozmowy

Aktualnie JSW ma na oku trzy potencjalne projekty rozwojowe. – Chodzi o złoże zlokalizowane obok kopalni Krupiński, do rozważenia są także dwa projekty rozwijane przez Prairie Mining – podkreśla Ozon. Prairie ma w planach wznowienie wydobycia w zamkniętej przed laty kopalni Dębieńsko oraz budowę kopalni Jan Karski w woj. lubelskim – tuż obok Bogdanki. Zainteresowanie tym drugim projektem zrodziło się dopiero po tym, jak Prairie ogłosił, że chce tam wydobywać głównie węgiel koksowy, a nie energetyczny. Wcześniej odbyło się już jedno spotkanie JSW z australijskim inwestorem, ale dotyczyło wyłącznie Dębieńska.

Zapytaliśmy Prairie, czy możliwe jest rozszerzenie tematyki rozmów z JSW o lubelski projekt. – Bez wątpienia Polska potrzebuje nowych kopalń. Prairie posiada najbardziej zaawansowane projekty wydobycia węgla koksującego w Europie. Podtrzymuję, że jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi partnerami – stwierdził Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining. – Naszym celem jest doprowadzenie do budowy tych kopalń, stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy w górnictwie i rozwój polskiej gospodarki – dodał Stoikovich.

Żadna ze stron nie chce przedstawiać rozważanych opcji współpracy. – Potrafię sobie wyobrazić zawiązanie spółki celowej z Prairie i może jeszcze z innymi inwestorami dla realizacji projektów wydobywczych – podkreśla Ozon. Pytany, czy w grę wchodzi współpraca z Bogdanką, odpowiedział: – Na pewno jest to potencjalny partner, ale na tak wczesnym etapie trudno kreślić jakieś scenariusze – skwitował Ozon.

Bogdanka podtrzymuje swoje zainteresowanie obszarem, który obecnie rozpoznaje Prairie. – Tak, złoże K-6 i K-7 uważamy za potencjalne miejsce dalszej eksploatacji – przyznaje Grzegorz Gawroński, dyrektor Biura Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Jak dotąd spółka nie rozważała rozmów z Prairie. Chciała ubiegać się o koncesję samodzielnie, gdyby Australijczycy stracili prawo pierwszeństwa w tym zakresie (mają je tylko do kwietnia). W Bogdance nastąpiły jednak istotne zmiany – z funkcji prezesa odwołano niedawno Krzysztofa Szlagę i spółka szuka nowego szefa.

Ostrożne oceny

Analitycy ostrożnie podchodzą do zapowiedzi przejęcia przez JSW projektu Jan Karski. Na razie za bardziej realne przyjmują rozmowy o Dębieńsku. – Ewentualna współpraca spółek JSW i Prairie Mining przy projekcie Dębieńsko mogłaby stanowić istotny potencjał wzrostu dla wartości JSW. Oczywiście kluczowy w tej transakcji byłby koszt uzyskania od Prairie zgody na tę współpracę, trzeba też pamiętać o konieczności ponoszenia początkowych nakładów potrzebnych do rozpoczęcia eksploatacji złóż – zauważa Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Prairie szacuje, że budowa dwóch kopalń pochłonie ok. 4 mld zł. JSW tylko w 2017 r. zarobiła na czysto 2,5 mld zł.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom: prezes po wieczne czasy

Aleksiej Miller będzie kierował Gazpromem przez kolejne pięć lat. Na stanowisku zasiada od 2001 ...

Nowa spółka CEZ w Polsce

Grupa CEZ poszerzyła listę swych spółek o CEZ Esco Polska. Będzie ona oferowała usługi ...

PGNiG odkryło w Norwegii złoże gazu i ropy

Sukcesem zakończyły się prace wiertnicze na obszarze koncesji PL838. Z wstępnych wyliczeń wynika, że ...

Zaniedbania przygniatają ministra energii

Kolejny rok mija bez długoterminowej polityki energetycznej. Ale resort musi rozwiązać inne problemy. W ...

Wielkie przetasowania własnościowe w grupie Orlenu

Kontrolowany w 63 proc. przez PKN Orlen czeski Unipetrol kupił od Anwilu – spółki ...

Indie wolą energię słońca od węgla

Po raz pierwszy inwestycje w Indiach w wykorzystanie energii słońca są większe od finansowania ...