JSW idzie za ciosem. Chce rozpocząć projekty z Prairie Mining

Adobe Stock

W najbliższy piątek dojdzie do spotkania zarządu jastrzębskiej spółki z Prairie Mining. Australijski inwestor jest otwarty na rozmowy o dwóch projektach.

Jastrzębska Spółka Węglowa nie traci czasu. Chce jak najszybciej rozstrzygnąć, w które projekty wydobywcze się zaangażuje. – Nie ma co się ociągać, trzeba wykorzystać okres koniunktury – przekonuje Daniel Ozon, prezes JSW. Dlatego już w najbliższy piątek spotka się z szefem Prairie Mining, by rozmawiać o możliwości współpracy przy budowie kopalń węgla w Polsce.

Otwarci na rozmowy

Aktualnie JSW ma na oku trzy potencjalne projekty rozwojowe. – Chodzi o złoże zlokalizowane obok kopalni Krupiński, do rozważenia są także dwa projekty rozwijane przez Prairie Mining – podkreśla Ozon. Prairie ma w planach wznowienie wydobycia w zamkniętej przed laty kopalni Dębieńsko oraz budowę kopalni Jan Karski w woj. lubelskim – tuż obok Bogdanki. Zainteresowanie tym drugim projektem zrodziło się dopiero po tym, jak Prairie ogłosił, że chce tam wydobywać głównie węgiel koksowy, a nie energetyczny. Wcześniej odbyło się już jedno spotkanie JSW z australijskim inwestorem, ale dotyczyło wyłącznie Dębieńska.

Zapytaliśmy Prairie, czy możliwe jest rozszerzenie tematyki rozmów z JSW o lubelski projekt. – Bez wątpienia Polska potrzebuje nowych kopalń. Prairie posiada najbardziej zaawansowane projekty wydobycia węgla koksującego w Europie. Podtrzymuję, że jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi partnerami – stwierdził Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining. – Naszym celem jest doprowadzenie do budowy tych kopalń, stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy w górnictwie i rozwój polskiej gospodarki – dodał Stoikovich.

Żadna ze stron nie chce przedstawiać rozważanych opcji współpracy. – Potrafię sobie wyobrazić zawiązanie spółki celowej z Prairie i może jeszcze z innymi inwestorami dla realizacji projektów wydobywczych – podkreśla Ozon. Pytany, czy w grę wchodzi współpraca z Bogdanką, odpowiedział: – Na pewno jest to potencjalny partner, ale na tak wczesnym etapie trudno kreślić jakieś scenariusze – skwitował Ozon.

Bogdanka podtrzymuje swoje zainteresowanie obszarem, który obecnie rozpoznaje Prairie. – Tak, złoże K-6 i K-7 uważamy za potencjalne miejsce dalszej eksploatacji – przyznaje Grzegorz Gawroński, dyrektor Biura Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Jak dotąd spółka nie rozważała rozmów z Prairie. Chciała ubiegać się o koncesję samodzielnie, gdyby Australijczycy stracili prawo pierwszeństwa w tym zakresie (mają je tylko do kwietnia). W Bogdance nastąpiły jednak istotne zmiany – z funkcji prezesa odwołano niedawno Krzysztofa Szlagę i spółka szuka nowego szefa.

Ostrożne oceny

Analitycy ostrożnie podchodzą do zapowiedzi przejęcia przez JSW projektu Jan Karski. Na razie za bardziej realne przyjmują rozmowy o Dębieńsku. – Ewentualna współpraca spółek JSW i Prairie Mining przy projekcie Dębieńsko mogłaby stanowić istotny potencjał wzrostu dla wartości JSW. Oczywiście kluczowy w tej transakcji byłby koszt uzyskania od Prairie zgody na tę współpracę, trzeba też pamiętać o konieczności ponoszenia początkowych nakładów potrzebnych do rozpoczęcia eksploatacji złóż – zauważa Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Prairie szacuje, że budowa dwóch kopalń pochłonie ok. 4 mld zł. JSW tylko w 2017 r. zarobiła na czysto 2,5 mld zł.

Mogą Ci się również spodobać

PAK idzie na dietę

Przynajmniej 250 mln zł chce zaoszczędzić ZE PAK w wyniku realizacji planu poprawy efektywności. ...

PGE szykuje nowe inwestycje, także w OZE

Największy wytwórca energii w kraju chce mieć w 2030 roku jedną czwartą krajowego rynku ...

Gigantyczne pokłady ropy odnalezione pod Alaską

Hiszpański koncern naftowy Repsol poinformował, że pod powierzchnią Alaski odkrył ogromne złoże ropy naftowej. ...

Świeży powiew dla wiatraków. Nowe przepisy ulżą branży

Liberalizacja prawa skłania spółki do sięgnięcia po zapomniane już projekty. Ale bez dalszych zmian ...

Wilno wstrzymuje swój atom

Po latach przygotowań i wybraniu głównego wykonawcy elektrownia atomowa na Litwie może nie powstać. ...

PKN Orlen nie zaskoczył

Końcówka roku przyniosła płockiemu koncernowi wzrost przychodów i mocny spadek czystego zysku. Co ważniejsze, ...