Po wypędzeniu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej ze swoich wód i osiągnięciu porozumienia z zachodnimi ubezpieczycielami, Ukraina utworzyła morski szlak handlowy. Jak podaje Bloomberg, MOL bierze pod uwagę ropociąg biegnący z Odessy do miasta Brody w obwodzie lwowskim jako najlepszą opcję dywersyfikacji dostaw ropy. Surowiec miałby być dostarczany do Brodów, przy granicy ukraińsko-polskiej, gdzie ukraiński rurociąg łączy się z południową odnogą rurociągu „Przyjaźń”, którą Węgry na razie nadal otrzymują rosyjską ropę.
Czytaj więcej
Budapeszt chce się zemścić za plan Brukseli zakazu importu wszelkich surowców energetycznych z Ro...
Węgrzy chcą dostępu do ukraińskiego naftociągu
Wprowadzając embargo na rosyjską ropę i paliwa, Unia Europejska zrobiła wyjątek dla Węgier i Słowacji, gdyż kraje te nie mają dostępu do alternatywnych źródeł dostaw. Jednak do końca 2027 roku Unia całkowicie zrezygnuje z zakupów rosyjskich surowców energetycznych.
„Rurociąg odeski zapewni dostęp do wszystkich rodzajów alternatywnej (od rosyjskiej – red) ropy naftowej transportowanej morzem. Będzie to służyć zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw w regionie, w Unii i na Ukrainie” – zapewnił Pal Szabo, starszy wiceprezes ds. zarządzania łańcuchem dostaw w MOL dla agencji Szabolcs.
Czytaj więcej
Podczas dyskusji 27 państw członkowskich UE na temat zmniejszenia zależności Unii od rosyjskiego...