Prezes Saudi Aramco: Popyt na ropę będzie nadal rósł

Otwarcie Chin i odrodzenie transportu lotniczego to dwa powody dobrych prognoz dla rynku ropy naftowej. — Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach zauważymy wyraźne dowody odbicia gospodarki chińskiej — powiedział prezes Saudi Aramco, Amin Nasser, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Publikacja: 18.01.2023 14:03

Prezes Saudi Aramco: Popyt na ropę będzie nadal rósł

Foto: Bloomberg

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) także jest optymistyczna w swoich prognozach dla rynku ropy. Ale w ostatniej prognozie zapewnia, że tego surowca nie zabraknie. Według MAE światowy popyt na ropę wzrośnie w tym roku o 1,9 miliona baryłek dziennie w tym roku, aby osiągnąć rekordową średnią 101,7 miliona dziennie. Około połowa wzrostu będzie pochodzić z Chin.

W tej chwili ceny ropy są stabilne po chwilowym wyskoku do 130 dol. za baryłkę tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz za baryłkę Brenta trzeba zapłacić 86,8 dol. Jest to o niespełna dolara więcej niż w grudniu 2022. Według prognoz banków inwestycyjnych ropa ma jednak drożeć w drugiej połowie tego roku i jej ceny przekroczą wówczas 100 dol. za baryłkę. Będzie to efekt szybszego tempa rozwoju gospodarki chińskiej, ale także spadających zapasów surowca w krajach rozwiniętych i spadającego eksportu z Rosji, wynikającego z kolejnych sankcji nakładanych na ten kraj.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Ropa
Jak zabrać petrodolary Rosji? G7 ma plan i pokaże go w rocznicę wybuchu wojny
Ropa
Kto przeprowadził atak na terminal z kazachską ropą w Rosji?
Ropa
Chiny tną import ropy z Rosji, Indie będą następne. Cena surowca spada
Ropa
Rosyjska ropa utknęła na tankowcach. Chińczycy rezygnują z Sachalina
Ropa
Norweskie platformy wiertnicze pod specjalnym nadzorem. Możliwy rosyjski sabotaż
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce