Iran prowadzi negocjacje z USA oraz UE dotyczące wznowienia umowy o swoim programie nuklearnym, obejmującej również kwestię znacznego poluzowania zachodnich sankcji. Taka umowa umożliwiłaby znaczne zwiększenie eksportu irańskiej ropy. Zdaniem analityków Goldman Sachs szanse na takie porozumienie są jednak w tym roku niskie, a przeciąganie negocjacji leży w interesie zarówno Teheranu, jak i Waszyngtonu.

„Umowa jest mało prawdopodobna w krótkim terminie. Niedawno usunęliśmy wzrost irańskiego eksportu z naszych prognoz do końca 2023 r. Uważamy, że zachęty dla Iranu do powrotu do porozumienia są słabe, zwłaszcza że kraj ten obecnie eksportuje około 1 mln baryłek ropy dziennie przy wysokich cenach, osiągnął wysoki poziom wzbogacania uranu i ma swoje średnioterminowe cele nuklearne. (...) Irańskie oświadczenie o chęci prowadzenia rozmów nuklearnych jest naszym zdaniem prawdopodobnie próbą przeciągnięcia dyskusji, by USA i ich sojusznicy nie wprowadzali ostrzejszych sankcji. USA również mają interes w przeciąganiu negocjacji, bo silniejsze sankcje mogłyby zwiększyć niedobory ropy na rynku, a powrót do porozumienia nuklearnego byłby wyzwaniem politycznym” – piszą eksperci Goldman Sachs.

Czytaj więcej

Rosja wywozi ropę morzem, a pomaga jej Iran

Nadzieja na porozumienie z Iranem pojawiła się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Negocjacje wówczas przyspieszyły, a USA mogły liczyć na to, że irańska ropa pomoże zastąpić rosyjski surowiec na rynkach międzynarodowych. Ostatnie miesiące przyniosły jednak przecenę na rynkach naftowych. W środę po południu za baryłkę ropy gatunku WTI płacono 86,3 dol. Co prawda jej cena była prawie o 15 proc. wyższa niż na początku roku, ale 30 proc. mniejsza niż w tegorocznym szczycie. Spadła ona do poziomu z końcówki stycznia, czyli jeszcze sprzed rosyjskiej inwazji. To również mogło zmniejszyć gotowość Amerykanów do zawarcia porozumienia z Iranem.

Tymczasem Haitham al-Ghais, sekretarz generalny Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), stwierdził w wywiadzie dla Bloomberg TV, że rynkowe obawy dotyczące spadku konsumpcji ropy w Chinach i na świecie mogą być przesadzone. Ostrzegł również, że kraje OPEC mają ograniczoną możliwość zwiększenia podaży surowca. Iran wydobywał w lipcu 2,52 mln baryłek ropy dziennie, a jego moce produkcyjne wynosiły wówczas 3,83 mln baryłek.