Wielka obniżka cen saudyjskiej ropy

W powodzi złych wiadomości z rynków surowcowych, decyzja Arabii Saudyjskiej ucieszy biznes i kierowców. Saudi Aramco obniża ceny wszystkich swoich gatunków ropy dla klientów na wszystkich rynkach.

Publikacja: 06.10.2021 18:54

Wielka obniżka cen saudyjskiej ropy

Foto: Crude oil storage tanks stand at the oil refinery operated by Saudi Aramco in Ras Tanura, Saudi Arabia/Bloomberg

Na kluczowym dla Saudyjczyków azjatyckim rynku, na który trafia 60 proc. eksportu ropy Pustynnego Królestwa, marka Arab Light potanieje w przyszłym miesiącu o 40 centów za baryłkę i zostanie sprzedana z premią 1,7 dolarów w stosunku do regionalnej marki Oman / Dubaj, co jest maksymalną premią od pół roku - informuje agencja Reuters, powołując się na listopadowy cennik koncernu Saudi Aramco.

Light Arab Super Light i Arab Extra Light będą tańsze odpowiednio o 10 centów i 20 centów za baryłkę, a ciężkie marki - Medium i Heavy - o 40 i 50 centów.

W Stanach Zjednoczonych ceny saudyjskiej ropy spadną o 10 centów w całej linii marek, z wyjątkiem Arab Extra Light (jej cena pozostanie bez zmian).

W Europie, gdzie Saudi Aramco konkuruje z rosyjskimi koncernami, Arabowie ogłosili rabaty na wszystkie rodzaje swojej ropy i we wszystkich regionach.

Na północnym zachodzie Unii cena Arab Extra Light spadnie o 1 dolar i będzie sprzedawana z rabatem 1,8 dolara w stosunku do ceny marki Brent z Morza Półniocnego. Arab Light, który ma cechy podobne do rosyjskiej Urals, potanieje o 70 centów, a premia od listopada wyniesie 2,4 dolara w stosunku do Brent. Arab Medium i Arab Heavy będą tańsze o 50 centów za baryłkę.

Dla państw basenu Morza Śródziemnego cena Arab Extra Light spadnie o 30 centów, Arab Light o 50 centów, a ciężkich marek o 60 centów. - Arabia Saudyjska podjęła decyzję o zniżkach, mimo że popyt na rynku pozostaje ogromny, powiedział strateg surowcowy ING Warren Patterson.

Według porozumienia OPEC+ zużycie ropy w 2021 r. przekroczy światową produkcję o 1,1 mln baryłek dziennie. Tę lukę wypełniają zapasy w magazynach, które od początku roku zostały opróżnione o prawie pół miliarda baryłek, tracąc to co nagromadzone zostało podczas kryzysu koronawirusowego.

Wcześniej to Stany Zjednoczone zaapelowały do ​​Saudyjczyków o obniżenie cen ropy. Waszyngton jest w stałym kontakcie z krajami OPEC i „rozważa wszystkie możliwości obniżenia kosztów ropy”, mówiła 28 września Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu.

W tym samym czasie w podróż po krajach Bliskiego Wschodu udał się doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Sullivan, który według Psaki planował omówić w Rijadzie kwestie rynku ropy.

4 października kraje OPEC+, podczas spotkania ministerialnego, odrzuciły pomysł dodatkowego zwiększenia produkcji w celu schłodzenia światowego rynku paliw. Choć dyskutowano o planach natychmiastowego zwiększenia dostaw o 600-800 tys. baryłek dziennie, ministrowie postanowili trzymać się pierwotnego planu, zwiększając co miesiąc pulę o 400 tys. baryłek aż do kwietnia 2022 r.

Od października OPEC+ pompuje 4,5 mln baryłek dziennie mniej niż przed kryzysem. W listopadzie ta kwota zostanie zmniejszona do 4,1 mln.

Ropa
Stoją trzy rafinerie w Rosji. Nie mają części na remont
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Ropa
Ostry spadek cen ropy. Rynek odetchnął po izraelskim ataku
Ropa
Ropa gwałtownie tanieje. Rosja straci najwięcej
Ropa
Nowy czynnik wpływa na ceny ropy i szkodzi środowisku
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Ropa
Rosyjska ropa coraz tańsza. Duże zniżki nie pomagają